اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تکریم روز معلم و تشریح برنامه های راهبردی مدارس خارج از کشور و امور بین الملل در مشاور

رئیس امور بین الملل در خصوص نحوه انتخاب و اعزام معلمان به مدارس خارج از کشور توضیح داد.

مهندس «مهدی فیاضی»، رئیس مرکز امور بینالملل و مدارس خارج از کشور که روز یکشنبه، 11 اردیبهشت، مهمان برنامه «مشاور» بود، وی ضمن ادای احترام به فیلسوف و استاد فرزانه، شهید «مرتضی مطهری»، و تبریک روز معلم، به تشریح برنامه پنج ساله راهبردی این مرکز پرداخت.

وی در ابتدا با ارائه گزارشی از عملکرد و فعالیتهای مدارس خارج از کشور گفت: در حال حاضر در 7 سرپرستی و 76 کشور به  8.393 دانش آموز در سطح بالایی خدمت رسانی داشته ایم و در 40 کشور، پروژه ساماندهی معلمان به پایان رسیده است؛ همچنین در 3 مدرسه بین المللی تحت نظارت مرکز، برنامه هایی با استانداردهای روز دنیا و در سطح بسیار بالایی ارائه و آموزش داده میشود.

وی در ادامه گفت: تدوین این برنامه بر اساس خرد جمعی، منویات نخبگان و افراد مجرب انجام شده و با ترسیم چشم اندازی پنج ساله، از دید ذینفعان و مخاطبان بالقوه انتظار میرود با پوشش 50 هزار نفر دانش آموز پاره وقت در مدارس روزانه  به سطحی ممتاز رسیده و با دیپلماسی آموزشی و حضور فعال و کرسی ثابت  در 10 نهاد بین المللی، مورد اقبال و درخواست ایرانیان و ایران دوستان قرار گیریم.   

رئیس مرکز امور بین الملل، در پاسخ به سوال مجری برنامه که در خصوص نحوه  انتخاب و اعزام معلمان به خارج از کشور بود، اذعان داشت: در مرحله نخست با اعلام فراخوان عمومی و برگزاری یک آزمون کتبی، گزینش اولیه صورت گرفته و در مرحله بعد با انجام مصاحبه تکمیلی، معلمان انتخاب و اعزام میشوند؛ البته آنچه که در مصاحبه و گزینش مورد توجه قرار میگیرد این است که  معلمانی انتخاب شوند که ضمن برخورداری از توانمندی و قابلیتهای فردی، در اجرای سیاستهای مورد نظر مرکز توانا و فعال باشند؛  این سیاستها به این شرح است که معلم باید فهم درستی از تمدن نوین اسلامی داشته و در دوران ماموریتش با ارائه راهکارهایی قادر به انتقال و اشاعه این فرهنگ به دانش آموزان باشد؛ همچنین معلم می بایست منافع ملی فراسرزمینی را تشخیص داده و در کشور محل ماموریت، آن را اجرایی کند و در صیانت از آن گام بردارد؛ نکته بعدی که باید مورد توجه معلم باشد این است که برای مقابله با هجمه علیه ایران و شیعه هراسی برنامه ریزی داشته و مراسم های باشکوهی برگزار کند و در تعامل با مدیران و مسئولان بومی کشور میزبان، این هراس را حتی الامکان مرتفع سازد؛ همینطور معلم اعزامی باید با حفظ هویت ایرانی –اسلامی، ضمن بهرهمندی از سیستم آموزشی ایران، از شیوه و دستاوردهای تعلیم و تربیت کشور میزبان نیز غافل نشود!

در ادامه برنامه، مهندس فیاضی،  در خصوص ملاک تاسیس مدارس خارج از کشورگفت: اگر تراکم جمعیتی ایرانیان در کشور میزبان بالا باشد، اقدام به تاسیس مدرسه میکنیم؛ اما اگر  این امکان میسر نباشد، آموزش مجازی و از راه دور، از طریق پنج مدرسه ای که بدین منظور تاسیس شده و آماده فعالیت هستند اتفاق می افتد.
رئیس مدارس خارج از کشور در ادامه توضیحات خود افزود: باید به این نکته اشاره کنم که مدارس، مختص ایرانیان نبوده و سایر اقوام و همچنین ایران دوستان نیز میتوانند  از این مدرسه ها بهره مند شوند؛ وی همچنین در خصوص شیوه های اطلاع رسانی از نحوه فعالیت مدارس اظهار کرد: درحال حاضر اطلاع رسانی از طریق سه سایت مرکز امور بین الملل، «میخک» وزارت امور خارجه و سایت رایزنی فرهنگی امکانپذیر است. 

مهندی فیاضی ادامه داد: ملاک رتبه بندی و پرداختی معلمان بر اساس آیین نامه تصویب شده مجلس است که شاخصه هایی چون: تسلط به زبان انگلیسی، مهارتهای تحصیلی، نوآوری و خلاقیت، رضایتمندی، سابقه تدریس و... در آن مورد توجه قرار گرفته است. وی همچنین در ادامه توضیحاتش افزود: در جهت تقویت و تسلط معلمان به زبان انگلیسی کلاسهای ضمن خدمت و آموزش پیش بینی شده است.

دبیر کل ملی «آیسسکو» در دقایق پایانی برنامه به سوال یک مخاطب در خصوص فعالیتهای (ICESCO) چنین پاسخ داد که: این سازمان تخصصی تحت حمایت سازمان همکاری اسلامی (OIC) فعالیت میکند و در زمینه های آموزش، علوم، فرهنگ و ارتباطات در کشورهای اسلامی مشغول به فعالیت است وی همچنین عنوان داشت: ترسیم تصویری صحیح از اسلام و فرهنگ اسلامی، تلاش برای گسترش ارزشهای عدالت و صلح، تحکیم تفاهم و مشارکت بین مردم در سراسر دنیا برای نیل به صلح و امنیت جهانی، تلاش برای برقراری همکاری و هم‌افزایی بین سیستمهای آموزشی کشورهای عضو، حمایت از نهادهای آموزشی، علمی و فرهنگی برای مسلمانان در کشورهای غیر عضو و... از جمله اهداف و برنامه های این سازمان است.
لازم به ذکر است برنامه «مشاور» کاری از گروه تولیدات خارج از کشور  شبکه جهانی جام است که روزهای یکشنبه ساعت 18 به وقت اروپای مرکزی و ساعت 20 و 30 دقیقه به وقت تهران با اجرای «مازیار قاسمی» روانه آنتن میشود.

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها