اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ارتباط زندگی انسان با موسیقی و ریتم چیست؟

حامد طاها، خواننده جوان کشور و مهرداد صباحی، نوازنده ارگ مهمانان برنامه شب نشینی‌امشب بودند.

در بخش اول برنامه خواننده گفت: زندگی انسان خود یک موسیقی است و باید ریتمی داشته باشد. افراد باید ریتم زندگی خود را رعایت کرده و بر اساس آن پیش بروند و زندگی ساده و زیبایی داشته باشند. اگر افراد بتوانند زندگی را ساده بگیرند می‌توانند بهتر اوقات خود را سپری کنند.

خواننده جوان گفت: زمان‌هایی که زندگی من با مشکلات روبه‌رو می‌شود به پدر و مادرم مراجعه می‌کنم تا برایم دعا کنند و واسطه من برای ارتباط به خداوند بشوند. اولین باری که به کسی گل دادم برای روز معلم بود و اولین گلی که گرفتم در زمان اجرا برای تیم پرسپولیس بود. یکی از گل‌هایی که گرفتم و از داشتن آن اندوهگین هستم گلی بود که در مراسم تولد مهرداد میناوند از طرف خانواده او گرفتم.

طاها افزود: از آنجایی که فرد منظمی نیستم هر زمان وظیفه‌ای در خانه به من داده‌اند آن را فراموش کرده‌ام و دست گل به آب داده‌ام. من بزرگ شده و متولد تهران هستم اما پدرم اهل منطقه‌ای بین فیروزکوه و دماوند است. در آن منطقه مردم به کردی، دماوندی و مازندرانی صحبت می‌کنند.

وی گفت:  زمان‌هایی که عصبانی می‌شوم سکوت می‌کنم که مانع گفتن جملات نادرست می‌شود. سکوت در زمان ناراحتی و عصبانیت با گذر زمان بیشتر خود را نشان می‌دهد و بزرگ‌تر‌ها معمولا انسان‌های ساکت‌تری هستند.

او ادامه داد: همه همکاران من طی این سال‌ها تلاش داشتند ترانه‌های نواحی مختلف را به فارسی بخوانند اما با گذر زمان تصمیم گرفتم موسیقی‌ها را به زبان محلی خود بخوانم. اولین نمونه از آن‌ها با لهجه شیرازی بود که واکنش بسیار خوبی داشت. پس از آن موسیقی دیگری را به زبان بختیاری اجرا کردم و آن نیز بازخورد مناسبی به خود دید در نتیجه تصمیم گرفتم این کار را ادامه دهم.

 من برای اجرای این موسیقی‌ها به دنبال قدیمی‌ترین اشعار و قطعات هر منطقه می‌روم و با استادی مناسب با آن منطقه کلاس برمی‌دارم تا بتوانم به بهترین نحو آن موسیقی را اجرا کنم.

طاها ادامه داد: در اسپانیا و پرتغال موسیقی به نام فادو وجود دارد که به صورت دو نفره اجرا می‌شود. در جنوب ایران نیز قهوه‌خانه‌های کوچکی در ساحل وجود دارد که افراد برای نوشیدنی به آنجا می‌روند. در اسپانیا و پرتغال نیز افرادی در این مکان‌ها برای اشخاصی که تا کنون به شهر‌های بزرگ نرفته‌اند موسیقی فادو اجرا می‌کنند. من معتقدم موسیقی منطقه بوشهر نیز به همین شکل است.

او گفت: در شعر فارسی چیزی به نام واسوخت وجود دارد که با معشوق خود به تندی صحبت می‌کند. چنین چیزی در موسیقی اقوام وجود ندارد و همواره در این موسیقی‌ها بهترین آرزوها را برای فرد مقابل خود انجام می‌دهند. از مشخصات موسیقی اقوام آن است که ما در مناطق مختلف موسیقی مشابهی را با لهجه‌های متفاوت می‌شنویم. علت آن رفت و آمد اقوام و ازدواج‌هایی که صورت گرفته‌اند بوده است.

وی افزود: موسیقی گیلان شامل لالایی‌هایی می‌شود که مادران از حماسه‌های منطقه می‌خواندند. یکی از این موسیقی‌ها مربوط به دوران میرزا کوچک خان جنگلی در گیلان می‌شود. نزدیکی‌هایی بین موسیقی‌های لرستان و مازندران وجود دارد که زیبایی‌های موسیقی ایران را به نمایش می‌گذارند. پیوستگی بین اقوام ایرانی در موسیقی نشانگر تبادل فرهنگی و صمیمیت آن‌ها است.

در بخش دوم برنامه هنرمند نوازنده ارگ گفت: هنر آن است که ما بتوانیم ساز زندگی خود را کوک کنیم و آن را به درستی تنظیم کنیم. از نظر من زندگی هر کس یک موسیقی و ریتم منحصر به فرد است که همانند اثر انگشت تنها به آن شخص تعلق دارد.

صباحی ادامه داد: من از دوم راهنمایی موسیقی را آغاز کردم. فکر می‌کنم اگر به سمت موسیقی نمی‌رفتم احتمالا عکاس، راننده و یا آشپز می‌شدم.

وی افزود: من متولد و بزرگ‌شده تهران هستم اما اصالت من ترک است. متاسفانه از آنجایی که مادر و پدر من در خانه تنها فارسی صحبت کردند نتوانستم به زبان ترکی مسلط شوم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز علی شعبانی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها