اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کارشناس خلاقیت: «کودکان زیر ۱۲ سال به هیچ عنوان نیاز به یادگیری اصول هنر ندارند» /چرا فرهنگ ناملموس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؟

انواع فرهنگ در حوزه منطقه‌ای شیرازاز موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

در بخش اول برنامه کارشناس خلاقیت و ساخت تابلوهای آنتیک و دکوراتیو گفت: رشته من از ابتدا گرافیک بود که بعد‌ها به دلیل علاقه بسیار به ساخت و ساز  به معماری تغییر رشته دادم و اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد معماری هستم. من از کودکی به کارهای معماری علاقه داشتم و کارهای هنری بسیاری انجام می‌دادم.       

مدتی پیش به دلیل فعالیت‌های هنری به بندر ترکمن دعوت شدم تا برای المان‌های شهری آنجا طراحی انجام دهم. این اولین باری بود که به شهر بندر ترکمن دعوت شده بودم و زمانی که وارد آنجا شدم متوجه فضایی خاکستری شدم. در آن زمان با خود عهد کردم برای آن شهر فعالیتی انجام دهم تا رنگ و روی جدیدی به فضای آن منطقه بدهم.

 من مدت بسیاری تلاش داشتم تا برای کشور کاری انجام دهم تا فردی مفید باشم  و با گذر زمان ایده ترکیب طراحی ظروف قدیمی در تابلو‌ها شدم. علت انتخاب ظروف قدیمی زیبایی آن‌ها بود و من تلاش داشتم یاد این ظروف را همواره برای نسل‌های مختلف زنده نگه دارم. من در ساخت آثار خود ظروف قدیمی را با زیورآلات ترکیب کردم و قصد دارم این کار را با آثار محلی هر شهر انجام دهم.

وی افزود: دو سال است که در کنار حرفه اصلی خود به ساخت تابلو‌های تلفیقی مشغول هستم. زمانی که فعالیت خود را آغاز کردم بسیاری از افراد آن را ساده پنداشتند و خواستند که همانند من آن را انجام دهند. این اقدام از سوی افراد برای من بسیار خوشحال کننده بود اما عموم افراد به من گفتند که آثار هنری تلفیقی که توسط هنرمندان ساخته نمی‌شود حس و روح ندارد. علت این مسئله آن است که من سال‌ها در رشته هنری تجربه دارم و می‌دانم ترکیب رنگی ظروف، زیورآلات و قاب تابلوها باید به چه صورت انجام شود. پشت هر تابلویی که یک هنرمند می‌سازد مفاهیم بسیاری وجود دارد و من تلاش دارم این مفاهیم را در چارچوب تابلو‌های خود به خانه افراد بفرستم.

او گفت: مهم‌ترین انگیزه من برای تولید تابلو‌های هنری آن است که کودکان این آثار را ببینند. من تلاش دارم این آثار را به هر کودکی که می‌بینم نشان دهم و مفهوم را به آن‌ها انتقال دهم. افراد نیاز دارند برای شروع یک حرفه با عشق و علاقه به سمت آن حرکت کنند و این مفهومی است که تمایل دارم به دیگران انتقال دهم. من در مسیر تولید تابلو‌ها خیلی اوقات مورد تمسخر قرار گرفتم اما به دلیل عشق و علاقه به هنر دست از کار بر نداشتم.

کارشناس معماری اظهار کرد: همه‌چیز در هنر ذاتی است و نمی‌توان مفاهیم اصلی آن را آموزش داد. اساتید تنها می‌توانند به شاگردان خود انگیزه فعالیت در هنر را بدهند. علاقه‌مندان هنر باید زمانی که به شهرهای متفاوت می‌روند به آثار آنجا دقت کنند و زیبایی‌ها را بیاموزند. کودکان در سال‌های ابتدای زندگی به هیچ عنوان نیاز ندارند که اصول اولیه هنر را بیاموزند اما پس از ۱۲ سالگی می‌توانند یک سری موارد ابتدایی را مورد بررسی قرار دهند. یک فرد خلاق هیچ زمان محدود نمی‌شود. هنرمند کسی است که بتواند از هرچیزی بهترین مدل و زیبا‌ترین چیز را بسازد.

در بخش دوم برنامه محقق و پژوهشگر اقوام گفت: استان فارس در گذشته‌های دور سرزمین پارس بوده که هخامنشیان در آنجا کاخ‌های بسیاری ساختند. نکته مهم در رابطه با استان فارس آن است که اقوام پس از ورود به آن منطقه فرهنگ آنجا را به خود گرفته‌اند. شیراز مکانی است که در آن با ورود مغول‌ها هیچ‌گونه خونریزی و قتلی صورت نمی‌گیرد. این منطقه جایی است که انسان را به یاد آرامش، دل خوش و شادی می‌اندازد که با حضور حافظ و سعدی همراه است.

میرشکرایی ادامه داد: حوزه فعالیت من میراث فرهنگی ناملموس است. به طور کلی میراث فرهنگی سه جنبه دارد که شامل میراث طبیعی، میراث ناملموس و میراث ملموس می‌شود. میراث ملموس در واقع نتیجه‌ای است که از دو نوع قبلی شکل می‌گیرد چرا که میراث طبیعی بستر فرهنگ را فراهم می‌کند و سپس در میراث ناملموس فرهنگ اقوام مانند موسیقی، پوشش، رفتارها، غذاها، هنرها و دانش‌هایشان پدید می‌آید. تمام این‌ها باعث شکل‌گیری اجسام و ساختمان‌ها می‌شوند که میراث ملموس را شکل می‌دهند.

وی افزود: شیراز از شهرهایی است که به واسطه سابقه فرهنگی نکات مختلفی از میراث ناملموس و ملموس را دارد. میراث ناملموس به هیچ وجه در چهارچوب مرزها محدود نمی‌شوند و گسترش محدوده بسیاری دارند. این میراث با سرعتی کند و ملایمت تغییر می‌کنند. میراث‌های ناملموس معمولا به گونه‌ای هستند که اگر موردی از آن‌ها در یک استان وجود داشته باشد شما شاهد نمونه بسیار مشابه در استان مجاور نیز خواهید بود. به همین خاطر نمی‌شود میراث ناملموس را به یک شهر اختصاص داد.

او اظهار کرد: حوزه فرهنگی شیراز تقریبا همیشه در قله قرار داشته و در کل تاریخ به عنوان یک تراز اصلی شناخته شده است. این منطقه از دوران پیش از هخامنشیان تا پس از اشکانیان و حتی بعد از اسلام نیز آثار فرهنگی بسیار فوق‌العاده و خاصی را در خود جای داده‌ است. این منطقه به عنوان پایتختی دولتی در ادوار مختلف بوده و اکنون نیز حوزه فرهنگی شیراز در قله قرار دارد. وجود آرامش و شادی در این منطقه باعث شده افراد بسیاری تمایل سفر و حتی زندگی در شیراز را داشته باشند. به طوری که اگر به فردی در پایتخت بگویند محل زندگی خود را تغییر دهد یکی از انتخاب‌های اصلی او شیراز است.

این محقق و پژوهشگر اقوام و مردم‌شناسی گفت: زبان ترکی یک زبان وارداتی است که پس از حمله مغول‌ها به مناطق مختلف کشور انتقال پیدا کرده است به طوری که حتی حوزه فرهنگی آذربایجان نیز از ابتدا با زبان ترکی همراه نبوده و زبان باستانی دیگری داشته است. ترکی در شمال شرق ایران به صورت زبان اصلی دیده می‌شود. این زبان پس از شرایط مختلف گسترش پیدا کرده و برای مثال در دوره سلجوقیان که از گسترده‌ترین ادوار سیاسی به حساب می‌آید زبان ترکی در مناطق مختلف ایران حاکم شد.

میرشکرایی اظهار داشت: متاسفانه به دلیل آن که عموم انسان‌ها درگیر زندگی شهری هستند از تمدن‌های گذشته فاصله گرفته‌اند. افرادی که در گذشته زندگی می‌کردند با تمدن‌ها آشنایی بیشتری داشتند و به فرهنگ‌های منطقه خود مانند خواندن شعر و یا نواختن ساز مسلط بودند. تمدن شهرنشینی اصول خاص خود را دارد که متاسفانه در دوران امروزی رعایت نمی‌شوند. در گذشته تمامی افراد به اصولی همچون اسب‌سواری، تیراندازی، شعر و موسیقی آشنا بودند چرا که بدون آن‌ها نمی‌توانستند زندگی صحیحی داشته باشند.

او گفت: اصول فرهنگی هر منطقه در آثار هنری مانند موسیقی آن‌ها تاثیر بسیاری دارد به طوری که اگر موسیقی‌های منطقه‌ای مانند شیراز را به قسمت‌های جنوبی کشور ببرید حس و حال مثبتی که در شیراز می‌گرفتید را نخواهید داشت. علت این مسئله آن است که مردم هر منطقه از حال و هوای طبیعت آنجا برای تولید هنر الهام می‌گرفتند و هر موسیقی مخصوص منطقه خود است. هیچ آموزگاری بهتر از طبیعت وجود ندارد و در گذشته انسان‌ها عموم آموزه‌های خود را از طبیعت می‌آموختند. تمامی پیامبران و بزرگان ادیان با در بررسی طبیعت به علم خود می‌افزودند و این علم را به دیگران انتقال می‌دادند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز ملی شیراز بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ سارا شاکری و محمد امین نبی‌اللهی با سیده سحر پایمرد، کارشناس خلاقیتو شبان میرشکرایی، محقق و پژوهشگر اقوام و مردم‌شناسی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها