اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاثیر طبیعت‌گردی و بیابان‌گردی در ایران بر مسافران خارجی

اصغر ساربانی، بیابان‌گرد، محمد یاوری، پیشکسوت فوتبال اصفهان و مهدی اسماعیل تبار، روانشناس مهمانان برنامه شب نشینی‌امشب بودند.

در بخش اول میهمان گردشگر برنامه گفت : من از کودکی در طبیعت بزرگ شدم و اهل ابوزیدآباد کاشان هستم. طایفه ما بیشه‌ای نام دارد که در عمق ۶۰ کیلومتری کویر واقع شده است . این طایفه در وسط کویر، بین کوه‌های یخاب در مزرعه‌ای به نام بیشه وجود دارد. در این مزرعه انواع درخت‌های میوه مانند آلوچه، بادام و توت رشد می‌کنند. این مزرعه حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ سال پیش شکل گرفته و اجداد من در آن زمان این مزرعه را برای اقامت خود انتخاب کردند. در ابتدای شکل‌گیری این روستا درختی در کنار رود جوانه زده بود که پدر جد من که علی ساربان نام داشت با گذاشتن سنگ در اطراف آن از این درخت محافظت کرد. اکنون این درخت همچنان در روستا وجود دارد و بسیار تنومند شده است.

مسیر این روستا از کاشان به سمت یزد و داخل ابوزید‌آباد است و باید از ابوزید‌آباد ۶۰ کیلومتر به سمت شرق حرکت کرد تا به آنجا رسید.

وی افزود: دو چیز در دنیای امروزی بسیار خوب است؛ یکی سفر و گردشگری، دیگری داشتن مکانی برای میزبانی از مردم. پذیرایی از مهمانان درس‌های بسیاری را به انسان می‌آموزد؛ به همین دلیل به مدت پنج سال است که اقامتگاه بومگردی در ابوزید‌آباد افتتاح کرده‌ایم تا بتوانیم از مردم کشور پذیرایی کنیم. پیش از این در مهمانسرای دیگری فعالیت داشتم که روزانه پذیرای حدود ۳۰۰ مهمان بودیم اما با گذر زمان این خانه بومگردی را در ابوزیدآباد افتتاح کردیم که خانه‌ای بازسازی شده است.

او گفت: اکنون حدود 7 سال است که گردشگران خارجی تمایل بیشتری برای سفر به ایران پیدا کرده‌اند. خاطره‌ مشترکی که این گردشگران خارجی در مجموعه ما دارند دل‌تنگ شدنشان است. با وجود این که چنین مسئله‌ای در جوامع خارجی مطرح نیست اما مسافران ما پیش از خروج از مجموعه دل‌تنگ می‌شوند و تمایل دارند مدت بیشتری اقامت داشته باشند. این احساس نشان می‌دهد مهر، محبت و مهربانی ما افراد را به اقامت بیشتر جذب می‌کند.

این گردشگر میهمان نواز ادامه داد: آثار طبیعی ملی بسیاری در مناطق بیابانی کشور، مانند تنگه ظلمات وجود دارند. این تنگه در بین دو دشت واقع شده که سه کیلومتر طول دارد. ارتفاع دیوارهای این دره حدود ۴۰ متر است که منظره بسیار زیبایی را به نمایش می‌گذارد. این تنگه دو شاخه دارد که یکی از آن‌ها روشن و دیگری تاریک است. برای بازدید از این تنگه باید وسایل و تجهیزات لازم را به همراه داشت.

او درباره دغدغه اش درباره محیط زیست گفت: توصیه‌ای که برای مردم دارم آن است که به هنگام سفر رفتن در محیط زیست زباله نریزند. خوشبختانه طی سال‌های اخیر رسانه و راهنما‌ها بسیار به این مسائل توجه کرده‌اند و دیگران را آگاه کرده‌اند. بسیاری از مردم نیز به اطلاعات لازم برای عدم آلوده کردن طبیعت دست پیدا کرده‌اند.

او ادامه داد: افراد پیش از طبیعت‌گردی باید به زیستگاه موجودات توجه داشته باشند و همچنین رفتار موجودات طبیعت را بشناسند. اکنون حتی برنامه‌هایی برای بازدید از طبیعت و حیوانات منطقه برگزار می‌شوند تا مردم با موجودات مختلف آشنا شوند. برای مثال ما در طبیعت ایران نوعی مارمولک داریم که بسیار منحصربه‌فرد است. این موجود عادت دارد خود را در محیط مختلف پنهان کند و استتار داشته باشد.

وی گفت: طبیعت بیابانی بسیار منحصر‌به‌فرد است که باعث می‌شود توریست‌های تمام دنیا افسون بیابان‌ها شوند. در طبیعت گیاهانی وجود دارند که در فصول مختلف وظیفه زیباسازی کویر را دارند.

در بخش دوم برنامه پیشکسوت فوتبال اصفهان گفت: ما ایرانیان به دلیل آثار گردشگری و جاذبه‌های خود میزبان بسیاری از مهمانان کشورهای مختلف بودیم. در فرهنگ ما مهمان‌نوازی به گونه‌ای است که زمانی که به مهمانی می‌رویم باید حتما یک بار میزبانی آن افراد را نیز انجام دهیم. پس از کرونا میزبانی از افراد کمی سخت‌تر شد اما اکنون خوشبختانه با بهبود شرایط کرونا توانستیم دوباره پذیرای حضور مهمانان باشیم.‌

یاوری اظهار کرد: پدر من شغل نجاری داشت و در زمان کودکی‌ام بسیار مهمان‌نواز بود. وی یک روز صبح زوجی را می‌بیند که در خیابان ایستاده بودند و محلی برای اقامت نداشتند. پدر من این افراد را به خانه خود دعوت می‌کند و اکنون پنجاه سال است که ارتباط خانوادگی با این افراد وجود داشته باشد. این یک نمونه بارز از مهمان‌نوازی و تاثیرات آن است.

من به مدت سی سال دبیر ورزش بودم و از دوازده سالگی وارد فوتبال زمین بزرگ شدم و این فعالیت به صورت خانوادگی بود. در تیم‌هایی که برادرم در آن‌ها سرمربی بودند نیز فعالیت داشتم و مدت بسیاری شاگرد وی بودم. فاصله سنی ما ۱۷ سال است و من از داشتن چنین برادری افتخار می‌کنم. محمود یاوری اصولی داشتند که همه افراد از آن یاد می‌کردند و او را به همان اصول می‌شناختند.

او ادامه داد: میزبانی مسابقات لیگ، اصولی دارد که باید آن‌ها رعایت شوند. مسائلی مانند ظرفیت تماشاگران استادیوم از اصول‌هایی هستند که در ایران به اندازه کافی به آن‌ها توجه نمی‌شود. متاسفانه در حق تیم‌های مختلف در میزبانی‌ها ناحقی‌هایی می‌شود که باید به آن‌ها توجه داشت.

این پیشکسوت فوتبال اصفهان گفت: خوشبختانه زمان‌هایی که میزبانی از تیم‌های خارجی صورت گرفته تمامی مهمانان در نهایت بازخوردهای مناسب و مثبتی داشته‌اند چرا که ما سعی داشتیم جاذبه‌های اصفهان را به آن‌ها معرفی کنیم. این اتفاق در کلاس‌های مربیگری بیشتر صورت می‌گیرد و باعث می‌شود بسیاری از مربیان با فضای هنری و تاریخی اصفهان آشنا شوند. ما به مهمانان خارجی خود سوغاتی‌های اصفهان نیز می‌دهیم تا با فرهنگ ما بیشتر آشنا شوند.

یاوری ادامه داد: از آنجایی که ۱۸ سال سرمربی تیم‌های ایرانی بودم به سفرهای ورزشی خارجی بسیاری رفتیم که طی آن میزبانان مختلفی داشتیم. در بین این میزبان‌ها ژاپن و سنگاپور وجود داشتند که برنامه‌ریزی بسیار دقیقی داشتند.

در بخش سوم برنامه روانشناس گفت: در روانشناسی و مدیریت فرهنگی این مسئله وجود دارد که ما تمایل داریم در فضاهایی باشیم که احساس نزدیکی بیشتری وجود دارد و دیگر با وسایل الکتریکی و گوشی‌های هوشمند فاصله‌ای بین‌مان وجود نداشته باشد. متاسفانه استفاده نادرست فناوری‌های امروزی باعث می‌شود ارتباطات کمرنگ شوند.

اسماعیل‌تبار افزود: با این وجود کیفیت مهمان‌نوازی افراد نیز در میزان استفاده مهمانان از گوشی‌های هوشمند در مهمانی تاثیر دارد. اگر میزبان بتواند حس مثبتی به مهمانان خود منتقل کند می‌توان از به وجود آمدن چنین شرایطی جلوگیری کنند.

او ادامه داد: قصه‌پردازی و داستان‌سرای از اهمیت بالایی برخوردار است. اهمیت بالای ادبیات ایران نیز از قصه‌پردازی و داستان‌های موجود در آن ریشه می‌گیرد. اگر میزبانان فضایی سنگین را ایجاد کنند مهمانان چاره‌ای جز رجوع به گوشی‌های خود ندارند. میزبان می‌تواند به سادگی با انتخاب قسمتی از زندگی خود و داستان‌پردازی آن حال و هوای فضا را تغییر دهد و دیگران را به شنیدن ماجرا‌های خود ترغیب کند.

وی گفت: این مسائل تنها به مهمانی‌ها محدود نمی‌شوند و افراد باید در زندگی شخصی خود با خانواده‌شان نیز به صورت مثبت رفتار کنند تا از ایجاد فاصله بین خود و آن‌ها پیشگیری کنند. رفتار مثبت با خود و دیگران ماندگاری بیشتری در حافظه افراد دارد و همچنین حس بهتری ایجاد می‌کند. اشخاصی که از وجود انرژی منفی خسته شده‌اند باید ابتدا از خود شروع کنند و حس مثبتی برای دیگران رقم بزنند. ما باید با تغییر نگاه منفی خود زندگی بهتری را برای خود رقم بزنیم. افکار منفی شادی انسان را از بین می‌برند و زندگی فرد را تلخ می‌کنند. افراد می‌توانند با دید امیدوارانه به زندگی حس بهتری برای ادامه روز خود داشته باشند.

روانشناس اظهار داشت: افراد تنها خود می‌توانند حال خود را خوب یا بد کنند. توصیه من آن است که هرکس تمایل دارد حس بهتری داشته باشد اقدامی در این جهت داشته باشد و پذیرای تغییرات مثبت باشد. تنها کسی که می‌تواند حس بدی برای ما ایجاد کند تفکرات خودمان است. برای کسب این انرژی مثبت نیاز به نظم داریم و برای داشتن این نظم باید مدیریت بسیاری بر زندگی داشته باشیم. به دنبال این مسئله باید بتوانیم میزان استفاده خود از مواردی مانند گوشی‌های هوشمند را کنترل کنیم

اسماعیل‌تبار گفت: ما سه خود داریم که شامل خودآگاهی، خود هویتی و خود مهارتی می‌شود. خودآگاهی به معنای شناخت شخصیت و توانایی هر فرد از خودش است. شناخت این ریشه می‌تواند فرد را به بهبود زندگی او نزدیک کند. جسم، فکر و روان انسان نیاز به زمان دارند تا بشود حال فرد بهتر شود.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز علی شعبانی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور سوم خرداد، روز مقاومت، ایثار و پیروزی معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم» میثاق فجر: کودکان برای نقالی، اول باید داستان شاهنامه را بدانند در شب نشینی یکشنبه درباره پیشینه نقالی گفتگو می کنیم چرا برخی جوانان از زندگی مشترک هراس دارند؟ میترا نوری: هندبال ایران در وضعیت خوبی قرار دارد راههای جذب سرمایه گذاری (موانع و فرصتها) تجربه اندوزی از کت جادویی تا معمای شاه تقویت مناسبات منطقه ای پخش مستیم فوتبال حضور پر افتخار‌ترین بانوی ورزشی رشته وشو در برنامه «شب‌نشینی» یانوان طلایی در ورزش ایران بررسی اهمیت آزمایشهای ژنتیک از چه دوره ای در شاهنامه دوره قانون‌گذاری یاد می‌شود؟ جوانی که با وجود محدودیت توانست مدال طلای پاراکانو را کسب کند معلم خوشنویسی که بازیگر شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها