اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تشخیص و تحقیق بر حس ششم با استفاده از علوم روان‌شناختی

اهمیت علم روان‌شناختی در درک فعالیت مغز انسان از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

در بخش اول برنامه متخصص روانشناسی گفت: دو مبحث در احساس خوشبختی انسان تاثیر دارد؛‌ یک لذت بردن از زندگی و دیگری جایگاه اجتماعی است. لذت بردن از زندگی روش‌های مختلفی دارد که در یک روش در بدن انسان دوپامین ترشح می‌شود و در دیگری بدن انسان در خود سروتونین منتشر می‌کند. ترشح دوپامین در بدن می‌تواند مشکل ساز شود چراکه با هر بار انتشار آن بدن انسان نیاز به دوز بیشتری برای لذت بردن پیدا می‌کند اما در مقابل سروتونین نوعی هورمون است که جای لذت به انسان آرامش می‌دهد و هیچ زمان نیاز به افزایش دوز آن وجود ندارد.

فکری گفت: موضوع اعصاب شناختی در دنیا مسئله تازه و میان‌رشته‌ای است که روان‌شناسی، انسان‌شناسی و عصب‌پژوهی را در خود جای می‌دهد. همانطور که روانشناسی علمی دقیق‌تر برای شناخت انسان نسبت به فلسفه است، اعصاب شناختی نیز رویکرد مشابهی نسبت به روانشناسی دارد.

وی افزود: علم روان‌شناختی با روانشناسی رویکرد‌های مشابهی دارد اما بیشتر به مدل‌سازی ذهن انسان و کاوش‌های دقیق می‌پردازد. این علم با پیشرفت رایانه‌ها شدت گرفت و مورد تحلیل بسیاری قرار گرفت؛ زمانی که انسان به علم MRI دسترسی پیدا کرد و توانست مغز افراد را مورد بررسی قرار دهد دانشمندان توانستند تحقیقات بیشتری در علوم روان‌شناختی صورت دهند و اکنون MRI یک پایه در تحقیقات علوم شناختی به حساب می‌آید. با این علم دانشمندان توانستند نظریه‌ها را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند و ریشه تصمیم‌گیری‌های انسان را مورد بررسی قرار دهند. این وسیله یک قدم در رصد دقیق مغز بود تا بتوانیم تاثیر تصمیم‌گیری‌ها بر مغز خود را بررسی کنیم. با این روش دیگر از نظریه‌ها فاصله گرفتیم و اکنون به صورت دقیق می‌توان توضیح داد که چه تغییراتی در مغز صورت می‌گیرد.

او ادامه داد: مغز با توجه به تصمیم‌گیری‌های ما شکل متفاوتی به خود می‌گیرد؛ به طوری که قسمت‌هایی از مغز که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند بافت درشت‌تری پیدا می‌کنند و مابقی بخش‌هایی که استفاده بسیاری از آن‌ها صورت نمی‌گیرد کوچک می‌شوند. این مسئله یکی از مباحث مورد توجه در علم روان‌شناختی است. اکنون. تحقیقات روان‌شناختی از اسکن‌های مغزی برای شناخت و تحقیق ناخودآگاه افراد نیز استفاده می‌کند. با این تغییرات ما می‌توانیم مسائلی را که در ظاهر علت آن‌ها را نمی‌توانیم درک کنیم متوجه شویم و به سوالات دیرینه علم روانشناسی پاسخ دهیم.

متخصص روانشناسی اظهار کرد: تفاوت روان‌شناس با متخصص علوم اعصاب در تحقیقات مربوط به کارکرد‌های ذهنی در زندگی روزمره افراد است. متخصصان علوم اعصاب شناختی در این رابطه تحقیق می‌کنند و سپس خدمات مربوط به مدیریت و بهبود اعصاب انسان را ارائه می‌دهند. مباحثی مانند تصمیم‌گیری، خواندن، نوشتن، حافظه و درک تکلم در این حوزه مورد بررسی قرار می‌گیرند و سپس در مسیر پیشرفت قرار داده می‌شوند.

فکری ادامه داد: هر مسئله‌ای که در زندگی روزمره است به صورت علمی در حوزه علم روان‌شناختی مورد بررسی می‌گیرد و هیچ حوزه‌ای نیست که مشمول این مسئله نشود. شیوه‌های توان‌بخشی این علم به صورت‌های مختلف وجود دارد که شامل حل مسائل و تکالیف نیز می‌شود. این مسائل کاملا مغز محور هستند که تاثیرگذاری‌های دقیق‌تری دارند و می‌توانند تاثیر ماندگارتری داشته باشند.

وی افزود: از ویژگی‌های علم روان‌شناختی آن است که می‌توان تمامی ادراک انسان را مورد بررسی قرار دهد. برای مثال دانشمندان توانسته‌اند مسائلی مانند حس ششم را مورد بررسی قرار دهند که نشان می‌دهد افراد به میزان مختلف از آن حس برخوردارند و می‌توانند برخی مسائل را از پیش احساس کنند. بیشترین حس در زمان پیش‌بینی  شرایط منفی در قسمت شکم انسان صورت می‌گیرد. پس از آن انسان در دست و سپس پای خود احساس ناراحتی می‌کند. به همین جهت است که جملاتی مانند «دل‌شوره داشتن» و «دست به کار نرفتن» ریشه در همین احساسات دارند.

در بخش دوم برنامه کارشناس معماری گفت: از آنجایی که معماری نیاز جامعه به حساب می‌آید اهمیت بالایی دارد که تاثیر بسیاری بر فرهنگ و تمدن یک کشور می‌گذارد. سه سطح برای حفظ هویت معماری ایرانی در دنیای مدرن وجود دارد که مورد اول استفاده از لوازم خانه با هویت معماری ایرانی است. مورد بعدی استفاده از فضاسازی‌های مناسب در خانه و جداسازی قسمت‌های مختلف است. در مرحله آخر نیز با حفظ حریم و موضوع‌های معماری ایرانی می‌توان هویت مورد نظر را حفظ کرد.

حیدری گفت: معماری ایرانی همانند تمامی سبک‌های دیگر معماری می‌تواند مورد تلفیق با دیگر سبک‌ها قرار گیرد اما این کار آداب دقیق خود را دارد و نمی‌شود به سادگی تلفیق را صورت داد. لودویگ میس فن در روهه یکی از معمارانی است که در سبک‌های معماری مختلفی فعالیت داشته و در حوزه مینیمالیست می‌گوید «کمتر همیشه بیشتر است». این یعنی ساده کردن فضاها ما را به نقطه مطلوب نزدیک می‌کند. پیامبر اسلام (ص) نیز افراد را به سادگی دعوت کرده و در نتیجه می‌توان به این مسئله در معماری ایرانی و اسلامی توجه کنیم.

وی افزود: معماری ایرانی قابلیت تلفیق با سبک کلاسیک را نیز دارد. در قدیم ایران فرم معماری قجری وجود داشت که اکنون با توجه به اصول خاص با معماری کلاسیک ترکیب می‌شود و طرح تلفیقی جدیدی را شکل می‌دهد. از اصول تشکیل دهنده این طرح تلفیقی می‌توان به مسائلی مانند وجود قوس ایرانی در طراحی، استفاده از مصالح بومی، ظرافت استفاده از سنگ در نما و تقارن نمای بنا اشاره کرد. فضا‌های نیمه پوشیده و ایوان‌ها نیز اهمیت بسیاری در معماری ایرانی دارد و هویت اصلی ایرانی را حفظ می‌کند.

او گفت: با وجود آن که عموم افراد بر این باورند که مواردی مانند شمسه و قوس‌های تیز هویت اصلی معماری ایرانی را به همراه دارند اما این مسئله بحث پیچیده‌ای است که به دو مورد فوق محدود نمی‌شود. ما در معماری مساجد خود گل‌دسته داریم که شکل‌گیری آن برخلاف اصول اولیه معماری اسلامی بوده است؛ چرا که در معماری اسلامی حریم مسئله بسیار مهمی به حساب می‌آید و وجود گل‌دسته‌ها در تضاد با آن است.

کارشناس معماری اظهار کرد: معماری مدرن به افراد توصیه می‌کند که تمامی فضا‌ها به سادگی طراحی شوند. به همین دلیل معماران باید برای تلفیق معماری ایرانی و مدرن به سادگی دقت کنند و اصول اصلی آن برای حفظ هویت معماری اسلامی را حفظ کنند. یکی از ایراد‌هایی که از معماری ایرانی می‌گیرند تخریب شدن ساختمان‌های قدیمی‌بوده است. با وجود آن که این مسئله تا حدودی حقیقت دارد اما علت اصلی تخریب آثار باستانی معماری ما استفاده از مصالح بومی بوده که همچنان به استفاده از آن‌ها توصیه می‌شود. علت آتش‌سوزی تخت جمشید و تخریب آن نیز استفاده بسیار از چوب بوده است. نقطه مزیت معماری ایرانی استفاده از مصالح بومی به حساب می‌آید و این هویت اصلی معماری ما است. از آن‌جایی که کشور ما به صورت چهارفصل است استفاده از مصالح بومی در هر نقطه به حفظ دمای هوای داخل ساختمان کمک می‌کند.

حیدری گفت: سبک دیگر تلفیق معماری ایرانی و معماری فرکتال است که در آن کوچک‌ترین اجزا با بزرگ‌ترین قسمت‌ها همخوانی و شباهت دارند. مثال طبیعی این معماری کلم بروکلی است که اجزای‌ آن با یکدیگر تشابه دارند. خاصیت این معماری در نما دریافت میزان مناسب نور است. از اشتباهات اصلی که در معماری صورت می‌گیرد می‌توان به نگاه محدود به فضای خانه اشاره کرد که خلاقیت افراد را کم می‌کند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع فلسفه هنر بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمد امین نبی‌اللهی و سارا شاکری با آرش فکری، روانشناس و محمد حسین حیدری، کارشناس معماری به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

قهرمان ناشنوای کاتا مهمانان برنامه «شب نشینی» امشب معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امورخارجه برای ایرانیان خارج از کشور آموزش رایگان و اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۰۰ معلول توسط موسسه خیریه نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف به مناسبت روز قانون: بررسی جایگاه قانون در کشور ما فناوری اطلاعات، یکی از ضروریات جامعه بشری امروز درباره آبله میمونی بیشتر بدانیم «صبح پارسی» فردا با موضوع تله‌های شخصیتی آغاز می‌شود اثرات سیگار بر ریه ورزش ایران این هفته و گفتگو با تنیسورها سلام به فرمانده در شبکه جام جم «صبح پارسی» پنجشنبه به طبیعت گردی می پردازد رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به شب نشینی دعوت شد نقش و نگار گلابتون دوزی نماد گرمی وجود مردمان جنوب سرافرازانی از دیار لاله های خون در قاب شب نشینی صبح پارسی 4 خرداد با موضوع کتاب جنگ 33 روزه به روی آنتن می رود قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به برنامه «شب نشینی» امشب می‌آید امروز درباره سرطانهای شایع زنان صحبت می کنیم خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر خرمشهر نماد صلابت و مقاومت چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند با خانه مهر اولین روز هفته میهمان مخاطبان هستیم اهمیت علاقه و اعتقاد بازیگر به نقش از نگاه آتش‌تقی‌پور معیارهای درست ازدواج چیست؟ رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به شب نشینی دعوت شد مهمانی شب نشینی بازیگری از خطه سرسبز شمال بررسی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات ایرانیان مقیم خارج واکنش های غرب به اتفاقات اخیر خاورمیانه میلاد کاکاوند مهمان امشب برنامه «شب نشینی» اهدای عضو اهدای زندگی با خانواده تا بهشت خانواده تلویزیونی میهمان شب نشینی پنجشنبه اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی درباره روز ملی جمعیت بیشتر بدانیم در شب نشینی امشب با فعالیت " باغ موزه نفت کرمان" بیشتر آشنا خواهیم شد. گفتگو درباره تالیف ۳۴ عنوان کتاب در برنامه «صبح پارسی» فردا چرا نمی توانیم خوب بخوابیم؟ نقش ایرانیان خارج از کشور در ترویج آثار ادبیات فارسی اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، میراث معنوی ایرانیان سوزن دوزی ، هنر فاخر دست زنان بلوچ سخنگوی پیشین وزارت خارجه مهمان اصلی برنامه «شب نشینی» امشب چگونه دکور خانه را با هویت خود ترکیب کنیم؟ تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن در برنامه مشاور مطرح شد: کیک اقتصادی کشور با سرمایه گذار خارجی بزرگ می شود 27 اردیبهشت روز جهانی روابط عمومی ها شب نشینی یک شب بهاری در کنار قهرمان دره نورد تاثیر جامعیت شاهنامه فردوسی در ماندگاری آن برای رفع خستگی چه کارهایی انجام دهیم مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها