اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاثیر «درک متقابل» در تعارف کردن

مهدی کرمی، کارشناس علوم تربیتی و شناختی و مهدی داودی، طنزپرداز و کمدین مهمانان برنامه شب نشینی‌امشب بودند.

 در بخش اول برنامه کارشناس علوم تربیتی و شناختی گفت: تمامی ایرانیان اهل تعارف کردن هستند و این امر را به عنوان فرهنگ و اصالت ایرانی می‌شناسند. بسیاری از افراد خارجی که به ایران می‌آیند در مواجهه با این فرهنگ بسیار متعجب می‌شوند و به سختی آن را درک می‌کنند.

کرمی ادامه داد: در سفری که به یکی از کشورهای خارجی برای بازدید از نمایشگاه کتاب آنجا داشتم، به هنگام تاکسی گرفتن به مشکل خوردم. در آن زمان به همراه یکی از دوستانم بودم و یک فرد خارجی نیز منتظر تاکسی بود؛ در آن لحظه به قدری تعارف کردیم که فرد خارجی سوار تاکسی شد و رفت.

 تعارف یکی از پیچیدگی‌های رفتار ایرانیان به حساب می‌آید که خط باریکی بین قبول کردن یا نکردن آن است. افراد همواره باید درک متقابل داشته باشند تا تعارف‌ها به بهترین نحو پیش بروند. برای مثال زمانی که یک راننده به مسافر خود می‌گوید «قابل شما را ندارد» مسافر باید در نظر داشته باشد که آن راننده زحمت کشیده و زمان خود را صرف جابه‌جایی او کرده است. به همین دلیل ایرانیان باید نکات ریزی را رعایت کنند و بتوانند به بهترین نحو با این فرهنگ پیش بروند.

وی افزود: در سفری  برای شرکت در نمایشگاه کتاب داشتم، دو کتاب برای آیت‌الله فاطمی‌نیا خریداری کردم. زمانی که ایشان کتاب‌ها را دیدند بسیار تشکر کردند با وجود آنکه این کتاب‌ها را پیش از آن خوانده بودند.

او گفت: برخی اوقات در تعارف‌ها دروغ‌هایی وجود دارد که مورد بحث روانشناسان نیز قرار گرفته است. این تعارف‌ها می‌تواند روابط انسان با دوستان و یا همسر خود را خدشه‌دار کند. در روانشناسی مسئله‌ای تحت عنوان قدرت نه گفت و مخالفت کردن وجود دارد که طی آن افراد باید بتوانند حرف دل خود را بزنند تا تعارف‌های دروغین نگویند. گاهی اوقات یک نه گفتن بسیار از تعارف‌های نابجا بهتر هستند و می‌توانند فرد را از مشکلات آینده دور کنند.

زندگی تمرین اولیه نیاز دارد و افراد باید مهارت‌های اجتماعی را طی آن بیاموزند. والدین موظف هستند تا جایگاه هر مبحثی را به کودکان خود بیاموزند تا افراد بتوانند در هرجا یه واکنشی داشته باشند. افراد باید بدانند که از چه مسائلی ناراحت شوند و چه چیزهایی را مدیریت کنند. راز موفقیت در زندگی آن است که به صوت آگاهانه زندگی کنیم؛ این در حالی است که حدود ۹۰ درصد زندگی ما انسان‌ها در ناآگاهی می‌گذرد.

کرمی اظهار داشت: مکانیزم‌های دفاعی در ناخودآگاه باعث ایجاد ناراحتی در فرد می‌شود. اشخاص با تصمیم‌گیری خودآگاه می‌توانند در انجام کارهای خود با اعتماد به نفس بیشتری پیش بروند. به طور کلی افراد باید با خودآگاه خود تصمیم بگیرند و برای یادگیری ارتباطات اجتماعی تمرین کنند. اشخاص باید تمرین‌های خود را به قدری ادامه دهند تا به یک مهارت تبدیل شود.

وی افزود: افراد باید حواس خود را جمع کنند تا در مسائل قانونی تعارف نکنند و از حق خود دفاع کنند و اگر می‌خواهند ایثارگری کنند دیگر پس از آن پشیمان نشوند.

او ادامه داد: در کشورهای خارجی پیشنهاد‌هایی برای پذیرایی از مهمانان انجام می‌شود که در چهارچوب قانونی قرار دارند. این مسئله بسیار خوب است چرا که از مفهوم تعارف فاصله می‌گیرد و دیگر افراد در مواجهه با آن دچار گنگی نمی‌شوند. به طور کلی می‌توان گفت تعارف به مانند چافو می‌مانند چرا که هم خوب است و هم می‌تواند بد باشد.

در ادامه داودی، طنزپرداز و کمدین به اجرای استندآپ کمدی پرداخت و در گفت‌وگو با میزبان برنامه گفت: من بسیار اهل تعارف کردن هستم؛ برای مثال زمانی که دوستانم پس از کسالت و بیماری از من خواستند تا به کوهنوردی با آن‌ها بروم به دلیل تعارف داشتن نتوانستم با آن‌ها مخالفت کنم و از آنجایی که بدنم ضعیف شده بود پس از کوهنوردی دوباره به بیمارستان رفتم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز علی شعبانی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

چطور کیک مخملی بپزیم همراه با کارشناسان ژرفا شهادت امام باقر (ع) را تسليت می گوییم «صبح پارسی» فردا میزبان یک کارشناس ورزشی است نگاهی بر زندگی شهید غضنفر رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان علی ولیانی: «علاقه من به طنز با چارلی چاپلین آغاز شد» در خانه مهر خواهید دید تورقی دیگر از زندگی ائمه در رواق دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها