اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت ارتباطات سالم با ایرانیان خارج از کشور

رامین مهمانپرست، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه و مهسا مهجور، هنرپیشه تئاتر، سینما و تلویزیون برنامه شب نشینی‌امشب بودند.

در بخش اول برنامه سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه گفت: در خانواده ما توجه ویژه‌ای به تحصیل می‌شد و در گذشته نیز شرایط جهشی تحصیل کردن بسیار فراهم بود. زمانی که در چهارم دبستان تعطیل شدم وقت خود در تابستان را به مطالعه درس‌های سال‌های پنجم و ششم گذراندم و به این صورت در مهر ماه در کلاس هفتم قرار گرفتم. به دنبال این مسئله من همواره سن کمتری در کلاس‌ها داشتم و زمانی که کنکور دادم در شانزده‌ سالگی به دانشگاه رفتم.                                                                         

مهمانپرست ادامه داد: دانشگاه شریف کلا رشته‌های فنی و علوم پایه داشت و در آن زمان من ریاضی و علوم کامپیوتر خواندم. در سال ۱۳۵۵ کامپیوتر تازه در حال شناخته شدن بود و به همین دلیل تمام استاد‌ها خارجی بودند. زمان انقلاب من در سومین سال دانشگاه بودم که مدتی وقفه بین تحصیل صورت گرفت. در زمان بازگشایی دانشگاه‌ها تعداد درس‌ها تغییر کرد و به دنبال آن من ۱۶۳ واحد در کارشناسی پاس کردم. تقریبا تمام درس‌های کامپیوتر و ریاضی فوق لیسانس در دوره کارشناسی گذرانده شد. و یک ترم زودتر از هم دوره‌های خود دانشگاه را تمام کردم.

وی افزود: از آنجایی که در خانواده پر جمعیت بودم در مدارس ویژه تحصیل نکردم و مدارس معمولی نیز مشکلات بسیاری داشتند. من تا کلاس یازدهم در مدرسه‌ای معمولی تحصیل داشتم اما برای سال دوازدهم به مدرسه‌ خوارزمی سوم رفتم. در این مدرسه به دلیل تفاوت کیفیت با مدرسه قبلی تا سه ماه متوجه دروس نمی‌شدم و به همین دلیل روزی چندین ساعت درس می‌خواندم. در پایان آن سال من و چند نفر از هم کلاسی‌ها در دانشگاه شریف قبول شدیم.

او گفت: در دوران دانشگاه تصور نمی‌کردم که یک روز سخنگوی وزارت خارجه بشوم؛ بعد از انقلاب شرایط بسیار تغییر کرد و من در جایگاه‌های مختلف مشغول به کار شدم که یکی از آن‌ها آموزش و پرورش بود. همچنین در دوره‌ای کارهای مطبوعاتی انجام می‌دادم و تصور نمی‌کردم هیچ‌زمان به وزارت امور خارجه بروم اما در برهه ای به دلیل شکل گیری مسئله‌ای در وزارت خارجه از من دعوت شد تا به آنجا بروم و روزی دو ساعت در آنجا فعالیت کنم. من از سال ۶۶ به صورت تمام‌وقت در آنجا فعال شدم و اکنون بیش از سی سال است که در وزارت خارجه مدیریت می‌کنم.

 سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه اظهار داشت: از ابتدای شروع کار وزارت خارجه به جدیت مسائل را پیگیری می‌کردم و پذیرفته بودم که این سمت بهترین کاری است که می‌توانم انجام دهم. از سال ۶۹ که تشکیلات وزارت امور خارجه به صورت جدی شکل گرفت در مسیری جدید قرار گرفتیم و مدتی در کشور تانزانیا سرپرست سفارت بودم. پس از بازگشت به ایران مدیرکل فرهنگی وزارتخانه شدم و از سال ۷۵ کار را به صورت حرفه‌ای در مباحث سیاست خارجی ادامه دادم.

مهمانپرست افزود: اکنون مدت‌ها می‌شود که سیستم ورودی وزارت خارجه بسیار دشوار شده است. در ابتدای انقلاب بسیاری از کارمندان وزارت تغییر کردند و به این دلیل ورودی گرفتن در آن زمان به دشواری حالا نبود؛ اما با گذر زمان دانشکده وزارت خارجه شکل گرفت تا افراد علاقه‌مند بتوانند با تحصیل در آنجا به وزارت خارجه راه پیدا کنند.

او گفت: ما بهترین نخبگان را برای وزارت خارجه استخدام می‌کنیم چرا که پرسنل این وزارت محدود هستند و حداکثر ۵ هزار نفر می‌شوند. در وزارت خارجه کسی به دید کارمندی وارد نمی‌شود و اشخاص باید با انگیزه بسیار بالا و به عنوان نماینده ایران وارد کار شوند.

وی ادامه داد: به صورت طبیعی ایرانیان مقیم خارج باید سفارت‌خانه ایران را خانه خود بدانند و ما موظف هستیم تا به گونه‌ای رفتار کنیم که مردم با ما ارتباط درستی داشته باشند و از آن‌ها حمایت کنیم. هر یک از ایرانیان خارج از کشور ظرفیت‌های بزرگی هستند که می‌توانند به ایران کمک‌های فرهنگی با ارزشی کنند. ما باید ارزش مردمان خود در کشورهای خارجی را بدانیم تا بتوانیم از ویژگی‌های آن‌ها بهره‌مند شویم. در شرایط امروزی ما باید بتوانیم روابط خود با کشورهای دیگر و ایرانیان مقیم آن کشورها را به بهترین نحو پیش ببریم.

 اگر بتوانیم توانایی ارتباط خارجی با ایرانیان خارج از کشور را بالا ببریم می‌توانیم شرایط داخلی را نیز بهبود ببخشیم. این کار به ما کمک می‌کند که شرکت‌های دانش بنیان بتوانند با راحتی بیشتر به مرحله صادرات علم و محصولات خود برسند.

مهمانپرست گفت: وزارت خارجه فقط دنبال کننده روابط سیاسی نیست؛ بلکه در عرصه بین‌الملل وزارت خارجه باید دست‌آوردهای دیگری داشته باشد تا روابط سیاسی بسیار خوبی را شکل دهد. مهمترین مسئله دیپلماسی عمومی است که باید به بهترین شکل صورت گیرد و سفارت خانه در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و بخش‌های دیگر فعالیت دقیق و متمرکزی داشته باشند. 

او اظهار کرد: من در روابط ایران و لهستان متوجه تاریخچه ارتباطات بسیار مثبت بین دو کشور شدم که برای دیپلماسی عمومی بسیار مفید بود. یکی از بهترین نکات مثبت در این تاریخچه چندصد ساله پذیرفتن ۱۲۰ هزار لهستانی در جنگ جهانی دوم بوده است. این در روابط ما با لهستان نقطه بسیار مهمی به حساب می‌آید که همچنان توسط مقامات لهستانی مورد تمجید قرار می‌گیرد.

وی افزود: روابط مردمی و ارتباطات آن‌ها عاطفه و محبت بین مردمان دو کشور را ایجاد می‌کند؛ در نتیجه ما باید مبنای روابط خود را با کشورهای دیگر محبت قرار دهیم تا بتوانیم تاریخچه ارتباطات فوق‌العاده‌ای را شکل دهیم. ویژگی‌های یک دیپلمات خوب شامل دنبال کردن منافع کشور و به نتیجه رساندن اهداف ملی است. افراد باید بتوانند از کشور خود دفاع کرده و هوشمندانه از منافع آن محافظت کنند.

 سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه گفت: سفارت‌خانه‌ها باید برای تجمع ایرانیان مراکزی را در کشورهای مختلف فراهم کنند تا افراد به صورت مناسبتی در این مکان‌ها حضور پیدا کنند. اولین راه ارتباط فراهم‌سازی محیطی آرام است تا افراد بتوانند با مسئولان ارتباط برقرار کنند. ما در روابط خارجی باید حداکثر رابطه صمیمی با کشورهای دوست ایجاد بکنیم تا مردم از آن بهره ببرند. از آنجایی که دنبال تنش نیستیم، با کشورهای دشمن نیز مدارا می‌کنیم و فضاهای جدیدی برای ایجاد صمیمیت فراهم می‌کنیم.

مهمان پرست افزود: من بخشی از تجربیات خود را در کتاب خاطرات یک سفیر نوشته‌ام که در آن به ابعاد اقتصادی مورد نظر پرداخته شده است. در کتاب دوم، خاطرات یک سخنگو، مبنای اصلی دیپلماسی عمومی در نظر گرفته شده تا بتوانیم ارتباط درستی با مردم داشته باشیم.

در بخش دوم برنامه مهسا مهجور هنرپیشه تئاتر گفت: هر چیزی در جهان به ارتباطات مربوط است؛ در حوزه بازیگری نیز ارتباطات بسیاری با مردم وجود دارد که از راه‌های مختلف مثل تبلیغات صورت می‌گیرد. روابط خوب بین دو بازیگر نیز بسیار اهمیت دارد و باعث می‌شود کیفیت نمایش بالاتر برود. من تجربه کار با افرادی که ارتباط خوبی با یکدیگر نداشتیم را داشته‌ام و اکنون که پس از سال‌ها به آن زمان نگاه می‌کنم باور دارم می‌توانستم با شکل‌دادن ارتباط مناسب شرایط بهتری را فراهم کنم.

مهجور ادامه داد: رابطه ناماهنگ دو بازیگر روی مابقی گروه نیز تاثیر می‌گذارد و استرس بسیاری را به وجود می‌آورد که می‌تواند عملکرد آن‌ها را ضعیف کند. ارتباط با مردم نیز یکی از وظایف اصلی بازیگران و هنرپیشگان است و ما موظف هستیم تا رفتار مناسبی با آن‌ها داشته باشیم. خستگی‌ها و درگیری‌های هنرمندان دلیل بر رفتار نامناسب با مردم نمی‌شود و باید بتوانیم واکنش‌های خود را کنترل کنیم.

او گفت: زندگی یعنی ارتباطات و به علم آن هنر هشتم می‌گویند که در دانشگاه‌های مختلف آن را آموزش می‌دهند. ارتباطات شامل رابطه ما با خانواده، مغازه‌دار‌ها، استادان و تمامی مردم می‌شود و به همین دلیل باید بتوانیم در آن بسیار خوب و حرفه‌ای عمل کنیم.

وی افزود: ارتباط من با تئاتر بهتر از رابطه من با سینما و تلویزیون است و از ابتدای فعالیت خود در این حوزه کار کرده‌ام و به تازگی نیز اجراهای متفاوتی داشته‌ام. سال گذشته نیز در یک فیلم سینمایی و یک فیلم کوتاه فعالیت کردم که هر دو محصولات بسیار زیبایی هستند. آخرین پروژه سریالی من نیز «بچه مهندس» بود که پایان آن با آغاز دوران کرونا همراه بود و اکنون در پروژه سریالی دیگری فعالیت ندارم. من در سه سال ابتدایی زندگی فرزندم فعالیت حرفه‌ای نداشتم و تلاش داشتم همواره کنار او حاضر باشم تا بتوانم برای او مادری کنم.

بازیگر تئاتر و سینما اظهار کرد: در یک پروژه فرد باید بتواند با کارگردان خود ارتباط بسیار صمیمی و مثبتی داشته باشد چرا که فعالیت با کارگردانی که رابطه مناسبی با بازیگر ندارد بسیار دشوار و غیرقابل تحمل است. طرز تفکر بازیگر و کارگردان باید به یکدیگر نزدیک باشد تا بتوانند پروژه بهتری را به اتمام برسانند.

مهجور گفت: به طور کلی در ایران دست بازیگران در کارهای سینمایی و تلویزیونی بسته است و افراد نمی‌توانند از الگوهای تعریف شده خارج شوند. این امر باعث می‌شود خلاقیت هنرمند کور شود و افراد نتوانند آن طور که می‌خواهند به بازیگری بپردازند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز علی شعبانی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

چطور کیک مخملی بپزیم همراه با کارشناسان ژرفا شهادت امام باقر (ع) را تسليت می گوییم «صبح پارسی» فردا میزبان یک کارشناس ورزشی است نگاهی بر زندگی شهید غضنفر رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان علی ولیانی: «علاقه من به طنز با چارلی چاپلین آغاز شد» در خانه مهر خواهید دید تورقی دیگر از زندگی ائمه در رواق دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها