اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت دانش کارشناسی برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری  / گفت‌وگو با علیرضا محمودی، نویسنده کتاب‌های دانشگاهی

انواع بازار سرمایه‌گذاری در ایران و بررسی تالیفات نویسنده علم ارتباطات از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

 در بخش اول برنامه کارشناس اقتصادی گفت: بازارهای رایجی که به عنوان هدف سرمایه‌گذاری در کشور وجود دارند می‌توان به بازار مسکن، سکه و طلا اشاره کرد که شکل سنتی دارند. از طرف دیگر بازار‌هایی مانند سپرده بانکی وجود دارد که فرصت‌های سرمایه‌گذاری دارد؛ اما به طور کلی بازار اصلی سرمایه‌گذاری بورس است.

ارجلو ادامه داد: بازارهای نامبرده هر کدام قابلیت‌ها، رشد و بازدهی دارند که به میزان آن نیز ریسک خاصی را محتمل می‌شوند؛ هرکس ‌که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند باید ابتدا ریسک‌پذیری خود را بسنجد و بعد وارد بازار شود. به طور کلی بازار بورس بیشترین بازده را در بین بازارهای سرمایه‌گذاری دارد که با آشنایی از آن می‌توان به سود بسیاری رسید. افراد باید بازه‌های سوددهی هر بازار را بشناسند تا سوددهی بیشتری داشته باشند. کم‌ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری بازارهای پولی هستند که هیچ ریسکی را ندارند. در بازار مسکن نیز بخش‌های مختلفی دارد که برای سازنده و فروشنده رشد‌ متفاوتی دارد.

وی افزود: از نظر من بازار سرمایه اولیت اصلی است؛ بازار بورس و سهام بسیار تخصصی است و در صورت عدم آگاهی از آن بسیاری از افراد پس از ورود به آن ضرر خواهند کرد. برای مثال افرادی که در سال ۹۹ وارد این بازار شدند به صورت میانگین بیش از ۵۰ درصد ضرر کرده‌اند. افراد باید با ابزارهای درست وارد این بازار بشوند و آن را به متخصص بسپارند. اوراق درآمد ثابت نیز راه دیگری هستند که افراد می‌توانند از طریق آن‌ها سود بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک‌ها را دریافت کنند.

او گفت: فضای رمز ارزها بسیار پیچیده است و افراد باید حتما در آن تخصص داشته باشند؛ من رمز ارزها را به عنوان یک ارز قبول ندارم چرا که ثبات بسیاری ندارند و بر اساس شرایط نرم‌افزاری و حرکت‌های جمعی تغییرات بسیاری در آن صورت می‌دهد. کاربردهای رمز ارزها بیشتر در قالب پول‌شویی و مبادلات مختلف است.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از افراد تصور دارند با ورود به فضای سرمایه‌گذاری همه می‌توانند سود کنند. اگر سود کردن در این حوزه قطعی بود شغل‌های دیگر هیچ معنایی نداشتند. کارشناسی سرمایه‌گذاری حوزه متفاوتی است که به عنوان شغلی مجزا می‌توان به آن نگاه کرد. در کشورهای خارجی نیز مردم عامه برای سرمایه‌گذاری خود از راهنمایی‌های کارشناسان این حوزه استفاده می‌کنند.

ارجلو ادامه داد: فضا‌های سرمایه‌گذاری همواره ریسک خود را دارند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. افراد نمی‌توانند هیچ‌یک از حوزه‌های سرمایه‌گذاری، جز سرمایه‌گذاری بانکی را بدون ریسک خواند. برای مثال علت آن که مسکن در ایران به عنوان حوزه سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود وجود تورم است که فضایی را برای رشد قیمت آن ایجاد می‌کنند. اگر اقتصاد بخواهد به سمت درستی در ایران حرکت کند، ملک به پر ریسک‌ترین حوزه‌های سرمایه‌گذاری تبدیل شود. چرا که در اقتصاد سالم املاک قیمت مسکن ثابت خواهد بود یا حتی کاهش پیدا می‌کند.

وی گفت: در حال حاضر مسکن حوزه سرمایه‌گذاری مناسبی نیست و این مسئله دو عامل دارد؛ در مرحله اول باید به توان پذیرش ذهنی اشاره کرد. سرمایه‌گذاری در این حوزه برای ایرانیان خارج از کشور ریسک بالایی ندارد چرا که تفاوت ارزشی بین ریال و دلار وجود دارد؛ اما در ایران این سرمایه‌گذاری برای مالکان‌ هم قابل پذیرش نیست چرا که شرایط نامناسبی را شکل می‌دهددر حال حاضر بازار سهام شرایط مناسبی دارد و اگر افراد بتوانند درست وارد آن شوند و با کارشناسان مناسبی ارتباط داشته باشند می‌توانند به سوددهی قابل توجهی برسند.

او افزود: افراد می‌توانند در بازار سهام بین‌المللی نیز سرمایه‌گذاری کنند اما این کار شرایط و قوانین دشواری دارد. این فضاها محدودیت‌های مبلغی دارد چرا که به دلایل مختلف احتمال مسدود شدن حساب‌ها وجود دارد. از طرف دیگر سرمایه‌گذاری مسکن خارج از کشور وجود دارد که می‌توان گفت در سال گذشته بیشتری سرمایه‌گذاری در ترکیه را ایرانیان داشته‌اند. به طور کلی سرمایه‌گذاری مولد باید در حوزه تولید صورت بگیرد تا بتواند شرایط مناسبی را صورت دهد.

در بخش دوم برنامه ادمان محمودی درباره تالیف آثار خود گفت: آخرین کتاب من در رابطه با مدیریت اطلاعات در روابط عمومی است که برای کارشناسان و مدیران نوشته شده است. از آنجایی که در این حوزه آثار بسیار کمی وجود دارند تصمیم گرفته شد با نوشتن این کتاب کمکی به فعالان این حوزه داشته باشیم. به طور کلی تاکنون ۳۶ اثر تالییفی دارم که از بین آن‌ها ۵ اثر به عنوان کتاب‌های درسی دانشگاه استفاده می‌شوند. حوزه تخصصی من اطلاع‌رسانی و مدیریت اطلاعات است.

محمودی اظهار داشت: روابط عمومی در شش طبقه و بیش از پنجاه دسته فعالیت انتشاراتی، خبری، انتشاراتی و تشریفاتی دارد که هر قسمت با توجه به چارت سازمانی خود فعالیت متفاوتی دارد. ساختار سازمانی هر بخش در فعالیت‌های سازمان‌ها تاثیر بگذارد و شرایط متفاوتی را شکل دهد.

وی گفت: من از دوران دانشگاه نوشتن را آغاز کردم؛  ابتدا در نشریه دانشگاه علامه فعالیت داشتم و جرقه و جسارت نوشتن را از آن زمان در خود دیدم. در آن دوران آغاز کردم به نوشتن مقالات و نظریه‌های مختلف که در مقطع ارشد نیز به شکل مطالب پژوهشی در آمد. در سال ۱۳۸۶ اولین اثر خود تحت عنوان کتاب‌شناسی فوتبال را تکمیل کردم. این کتاب شامل تمامی آثار فوتبالی که تدوین شده بودند می‌شود. این کار که از نظر خودم ضعیف‌ترین اثر من بوده به من کمک کرد تا به سرعت در این حوزه رشد کنم. پس از آن بیشتر در حوزه کتاب‌های دانشگاهی فعالیت کردم تا منابع قوی‌تری در اختیار دانشجویان قرار دهم.

او ادامه داد: من در رشته دانش‌شناسی و مدیریت اطلاعات تحصیل کرده‌ام و از حوزه ارتباطات به عنوان یک چالش استفاده کرده‌ام. پنج اثر من در حوزه روابط عمومی است که پیش از آن توجه بسیار کمی به آن شده بود. مخاطب هدف من دانشجویان رشته‌های مدنظر هستند؛ من با توجه به چالش‌های موجود نگارش را آغاز می‌کنم و کتاب‌های خود را در اختیار علاقه‌مندان حوزه مانند کارشناسان و مدیران قرار می‌دهم. من برای جامعه افرادی که مدیریت اسناد نیز انجام می‌دهند کتاب نوشته‌ام و سه اثر برای آن‌ها دارم.

وی افزود: رشته علم اطلاعاتی قبلا تحت عنوان کتاب‌داری بوده، که اکنون با تغییرات بسیاری مواجه شده است. کاربردهای این رشته بیشتر در حوزه جمع‌آوری، پردازش، ذخیره و رده‌بندی قرار می‌گیرد. از وظایف علم اطلاعات، طبقه‌بندی علوم است که با توجه به محل استفاده از آن طبقه‌بندی‌های متفاوتی دارد.

در بخش سوم برنامه کارشناس گل و گیاه گفت: تراریوم نام محفظه شیشه‌ای است که در آن گل و گیاه قرار می‌گیرد. به طور کلی همان‌طور که به محل نگهداری ماهی می‌گویند آکواریوم، به محل حفظ و نگهداری گل و گیاه تراریوم می‌گویند. دما، نور و رطوبت این محفظه شیشه‌ای کاملا قابل کنترل است و زیبایی بسیاری دارد. تراریوم‌ها انواع مختلفی دارند که با درب‌های باز و بسته ارائه می‌شوند. برخی از گیاهان را می‌توان در محفظه‌های بسته نگهداری کرد اما مدل‌های نیمه‌بسته وجود دارند که امکان کاشت گیاهان را به افراد می‌دهد.

کچویی ادامه داد: برای ساخت تراریوم به ظروف تمیز و استریل نیاز است؛ پس از فراهم‌سازی ظرف، افراد باید کف آن را با پوکه یا شن‌های شسته‌شده پر کنند تا بستر کاشت مناسبی را فراهم کنند. سپس روی این شن‌ها گرد ذغال قرار می‌گیرد تا بوی نامطبوع آن گرفته شود. در مرحله بعدی خاک مخصوص و استریل شده با استفاده از ابزار مناسب بر روی پوکه‌ و شن‌ها ریخته می‌شود. خاک‌های استریل شده در تمامی گل‌فروشی‌ها وجود دارد و به عنوان خاک آماده کاشت شناخته می‌شوند. افراد می‌توانند.

وی افزود: افراد باید توجه داشته باشند که چه گیاهانی را در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. از آنجایی که نیاز گیاهان متفاوت است قرار گیری آن‌ها در تراریوم اهمیت بالایی دارد تا بتوانند همخوانی مناسبی داشته باشند. نیازمندی یکسان گیاهان یک تراریوم نگهداری از آن را آسان‌تر می‌کند چرا که میزان نور، رطوبت و دمای گیاهان داخل آن یکسان است. تراریوم‌ها باید به صورت سلیقه‌ای اما با آگاهی از نوع گیاهان ساخته شوند تا بشود از آن‌ها برای طولانی مدت استفاده کرد یا آن را به فرد دیگری هدیه داد.

او اظهار کرد: طراحی تراریوم‌ها نیز اهمیت بسیاری دارد و افراد باید بدانند چه منظره‌ای را می‌خواهند طراحی کنند. تراریوم‌ها با توجه به میزان باز یا بسته بودن رطوبت متفاوتی دارند که می‌توان برای هر کدام تزيین متفاوتی در نظر گرفت.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع بازارهای سرمایه‌گذاری بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمد امین نبی‌الهی و سارا شاکری با حسین ارجلو، کارشناس‌ اقتصادی، علیرضا محمودی، نویسنده و محمود کچویی، کارشناس گل و گیاه  به گفت و گو نشستند

آخرین اخبار

چطور کیک مخملی بپزیم همراه با کارشناسان ژرفا شهادت امام باقر (ع) را تسليت می گوییم «صبح پارسی» فردا میزبان یک کارشناس ورزشی است نگاهی بر زندگی شهید غضنفر رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان علی ولیانی: «علاقه من به طنز با چارلی چاپلین آغاز شد» در خانه مهر خواهید دید تورقی دیگر از زندگی ائمه در رواق دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها