اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چرا افراد باید به فرهنگ و مراسم خانوادگی یکدیگر در زندگی مشترک احترام بگذارند

تاثیر فرهنگ در ازدواج در ایران از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

مهدی اخوان، روانشناس مهمان این قسمت «صبح پارسی» بود؛ وی با حضور در برنامه از اهمیت انعطاف‌پذیری برای داشتن حس بهتر در زندگی مشترک صحبت کرد و بحث را با موضوع اهمیت حفظ اصالت فرهنگی ادامه داد. او در ادامه راجع به ضرورت احترام گذاشتن زوجین به اعتقادات و فرهنگ یکدیگر صحبت کرد.

او گفت: پایه‌های رابطه باید به صورت علمی ساخته شوند تا جلوی باور‌های غلطی که در ذهن ما وجود دارند گرفته شود. در سالهای گذشته  به ازدواج نگاهی ساده وجود داشت اما اکنون افراد این مسئله را بسیار جدی‌تر می‌گیرند و سعی دارند از حقوق خود دفاع کنند. پیشنهاد می‌شود افراد بر معیارهای قبل ازدواج توجه بسیاری داشته باشند تا زندگی سالمی را آغاز کنند. با وجود آن که مسائل روانشناسی تماما نظریه هستند اما با پیشرفت علوم مختلف در این حوزه این نظریه‌ها به مرحله اثبات نزدیک شده‌اند تا فرمولی برای آن‌ها لحاظ شود و قوانینی برای آن‌ها شکل بگیرد.

اخوان ادامه داد: بسیاری از افراد به دلیل عدم انعطاف‌پذیری به مشکل بر می‌خورند و تمایل دارند تنها در محیط خاص مد نظر خود حال خوب داشته باشند؛ افراد باید دیدشان به دنیا را تغییر دهند و تلاش کنند تا در تمامی شرایط حس خوب را در خود پیدا کنند. مسائلی همچون انعطاف‌پذیری و انتقاد‌پذیری می‌تواند در بهبود حال افراد بسیار تاثیرگذار باشد. روش زندگی در هر نقطه از زمین متفاوت است و افراد باید به این نکته توجه داشته باشند، برای مثال در ایران مهمان‌نوازی ویژگی تمامی هموطنان است اما امکان‌دارد این موضوع به هیچ‌وجه در یک کشور دیگر وجود نداشته باشد.

وی افزود: یکی از نکات بسیار مهم در ازدواج بحث فرهنگ هست و افراد باید پیش از ازدواج به فرهنگ‌ها دقت کنند. توصیه می‌شود افراد اصالت فرهنگ خود را نگه دارند و همچنین به دنبال چنین ویژگی اخلاقی در همسر آینده خود باشند. افرادی که نتوانند اصالت فرهنگی خود را حفظ کنند در زندگی مشترک نیز به مشکل می‌خورند و نمی‌توانند هویت رابطه خود را حفظ کنند.

او اظهار داشت: زمانی که دو انسان می‌خواهند از فرهنگ‌های متفاوت با یکدیگر ازدواج کنند باید در نظر داشته باشند که بخشی از فرهنگ آن‌ها برای دیگری ایجاد اختلاف و ناراحتی نداشته باشد؛ در غیر این صورت ازدواج آن‌ها نتیجه خوبی نخواهد داشت.

این روانشناس اضافه کرد: ایران ما هر بخش آن فرهنگ خاص خود را دارد و تمامی قومیت‌های مختلف در کنار یکدیگر به خوبی قرار گرفته‌اند. برای مثال اگر یک فارس زبان تمایل داشته باشد با یک آذری زبان ازدواج کند باید مراسم‌ها و فرهنگ‌های همسر آینده خود را بشناسد، آن‌ها را بفهمد و به آن‌ها احترام بگذارد. احترام گذاشتن به مراسم و فرهنگ‌های یک خانواده وظیفه هر انسانی است و زوج‌ها باید این ویژگی‌ را در زندگی مشترک خود حفظ کنند.

اخوان گفت: اشخاص باید در نظر داشته باشند که ساختارشکنی برای مراسمی که در فرهنگ خانوادگی همسرشان کار صحیحی نیست و نباید آن را انجام دهند. خانواده‌ها باید به صورت متقابل به یکدیگر احترام بگذارند و در ابتدای آشنایی فرهنگ یکدیگر را بشناسند و بپذیرند. اعتقادات، فرهنگ و طبقه خانوادگی مسائلی هستند که اگر از سوی طرفین مورد قبول قرار نگیرند دچار مشکلات بسیاری می‌شود در نتیجه باید پیش از ازدواج به شدت به آن‌ها توجه شود.

او ادامه داد: افراد اگر بخواهند مقابل اعتقادات و فرهنگ دیگران قرار گیرند فقط برای خود ناراحتی ایجاد می‌کنند و چالش‌های متفاوتی را به وجود می‌آورند. همچنین این اشخاص اگر بخواهند مدار شخصیتی همسر خود را تغییر دهند در آینده به مشکل می‌خورند و باید بگذارند هر فرد به صورت جداگانه و آزادانه رشد داشته باشد. برای مثال زوجی وجود داشتند که در آن یک خانم ماجرا وضع مالی بهتری داشت و تلاش کرد با تشویق همسر خود به ادامه تحصیل او را نیز به سطح خوبی برساند. در ابتدا هر دو نفر تنها مدرک دیپلم داشتند اما همسر وی پس از اتمام تحصیلات خود و گرفتن مدرک دکترا دیگر با این خانم رفتار مناسبی نداشت چرا که خود را بسیار بالاتر می‌دید.

وی افزود: انسان‌ها نباید خود را درگیر کمک‌ کردن‌های بیش از اندازه به دیگران بکنند. اگر انسان‌ها تلاش داشته باشند تا بیش از اندازه به یک نفر کمک کنند باعث ایجاد چالش و درگیری می‌شوند. هر فرد باید خود به سطح رشد و توسعه برسد و دیگران نباید او را به اجبار در این مسیر قرار دهند. برخی از افراد به صورت ذاتی دون مایه هستند و قرار دادن آن‌ها در موقعیت‌هایی که ظرفیت آن را ندارند ایجاد مشکل می‌کند در نتیجه بهتر است هر کس به دیگری اجازه دهد تا به اندازه توان خود رشد کند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع معیارهای درست ازدواج بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ آلاء‌ خامه‌یار و میلاد شیران با مهدی اخوان، روانشناس  به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

چطور کیک مخملی بپزیم همراه با کارشناسان ژرفا شهادت امام باقر (ع) را تسليت می گوییم «صبح پارسی» فردا میزبان یک کارشناس ورزشی است نگاهی بر زندگی شهید غضنفر رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان علی ولیانی: «علاقه من به طنز با چارلی چاپلین آغاز شد» در خانه مهر خواهید دید تورقی دیگر از زندگی ائمه در رواق دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها