اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف

ویژگی‌های اخلاقی امام جعفر صادق (ع) از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

سید جلال رضوی کارشناس مذهبی در ابتدای صحبتهایش  گفت: امام صادق  (ع)  اصل وجودی منحصر به فردی دارند و شبکه علمی وسیع را در عصر خود و در زمان درگیری بنی امیه و بنی عباس به وجود آوردند. اصل این امام در تمامی کتب تاریخ خاص، عام و حتی کتب محققان غیر دینی به صورت یک اصل خاص مطرح شده است. عمر امام صادق (ع)  باحکومت پنج حاکم که شامل سه خلیفه بنی امیه و دو خلیفه بنی عباس مصادف بوده و ایشان در این دوران به نشر علم در زمینه‌های مختلف مانند نجوم، فقه و اصول پرداختند. همانطور که در قرآن ذکر شده، ائمه به امر الهی مطابق با شرایط زمان خود وظایف خاصی داشتند که برای حفظ یکپارچگی اسلام ضرورت داشتند.

رضوی ادامه داد: امام صادق(ع)  می‌فرمایند: "به خدا سوگند ما اهل بیت از دنیا نرفتیم مگر با مرکب شهادت". تمام ائمه ما همواره با مسمومیت یا ضربات شمشیر به شهادت رسیدند؛ یکی از علت‌های این مسئله عالم بودن این اشخاص بوده که افراد هر سوال علمی که از ائمه می‌پرسیدند پاسخ کامل و صحیحی دریافت می‌کردند. در قرآن آمده: "ما تمامی خوبی‌ها برای هدایت بندگان‌مان را به فرستادگان خود وحی کرده‌ایم». بحث هدایت محدود به امور عبادی نمی‌شود و ما شاهد آن هستیم که امامان در مسائل اجتماعی، حقوقی، اقتصادی و فقهی مردم  را راهنمایی کردند. تمام این مسائل به خواست خدا بوده تا انسان‌ها بتوانند به توحید نزدیک شوند. در واقع فلسفه وجودی امام صادق (ع) هدایت در دنیا و شفاعت در آخرت است. برای مثال زمانی که فردی به امام صادق (ع) گفت به خداوند اعتقاد ندارد، ایشان بدون جدال و ناراحتی و با حوصله با او صحبت کردند .

او ادامه داد: قاعده‌ای برای ائمه وجود داشته تا حقوق مردم زمان خود را به دست آن‌ها برسانند و با راهنمایی و هدایت آن‌ها را به توحید نزدیک‌تر کنند. امام صادق (ع)  به آنها می‌آموختند که راه ائمه را ادامه دهند و خصوصیات‌ اخلاقی آن‌ها را کسب کنند تا از صفات بد مانند خشم و کینه‌توزی دور شوند. امام صادق (ع)  با رفتار‌ها و پند‌های ساده خود به دیگران تلنگر اخلاقی می‌زدند تا آن‌ها ویژگی‌های اخلاقی بهتری را پرورش دهند.

این کارشناس مذهبی اظهار داشت: ائمه از ما می‌خواهند شناخت قلبی از آن‌ها داشته باشیم و با وجود تمام خود آن‌ها را درک کنیم. این خواسته از ابتدای وجود پیامبر اکرم (ص)  وجود داشته و در تمامی ائمه وجود دارد چرا که این درک معنوی خواسته خدا است. چنین شناختی درک ما را به بالاترین فهم معنوی و بالاترین درجه اخلاق می‌رساند. ائمه همه نفس و نور واحدی هستند که امر آن‌ها باعث رشد و کرامت انسانی می‌شود.

وجود امام صادق (ع) میادین علمی را فتح می‌کند و مسئله مهدویت را رقم می‌زند تا مردم بدانند برنامه‌های الهی حساب‌ و کتابی دارد که با گذر زمان در کنار هم تکمیل می‌شوند و هدف نهایی را رقم می‌زنند. حدود چهار هزار و چهارصد حدیث وجود دارند که اکثر آن‌ها از سخنان امام صادق (ع)  است که بیشتر آن‌ها از اعمال این امام دیده شده‌اند. این یعنی پیش از آن که امام صادق (ع)  مردم را به کار خیر دعوت کنند، آن‌ها این رفتار را در اعمال امام می‌دیدند. ما نمی‌توانیم همانند امامان شویم اما می‌توانیم با انجام کارهای آن‌ها به ائمه و خداوند نزدیک شویم. امام می‌فرمایند انسان باید به خداوند توکل کند اما حتما تلاش هم داشته باشد چرا که بدون آن نمی‌توان کاری را پیش برد.

او افزود: ما برای بهشت رفتن باید خود را به دین، اسلام و ائمه تطبیق دهیم. امام صادق (ع)  از ویژگی‌های اهل بهشت به لبخند زدن، خوش‌رو بودن، فحاشی نکردن و خوش‌صحبت بودن اشاره می‌کنند. امامان بدون نگاه به دین و مذهب افراد جلوی ظلم را می‌گرفتند و به آن‌ها کمک می‌کردند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع ویژگی‌های اخلاقی امام جعفر صادق (ع) بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و سارا شاکری با سیدجلال رضوی، کارشناس مذهبی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه در شب نشینی جمعه شب پای صحبت استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می نشینیم. تربیت اشتباه، ریشه برخی از مخرب‌ترین تله‌های رفتاری نگاهی بر فعالیت ۵۰ پارک علم و فناوری ایران خانه مهر 3 تیر ادامه سلسله مباحث طرحواره در «شب نشینی» امشب میزبان معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی هستیم. گفتگوی ورزش ایران با نایب رئیس فدراسیون قایقرانی بانوان نگاهی دقیق به زندگی ناشنوایان در فیلم «بی‌صدا حلزون»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها