اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

حفظ حیات زبان فارسی در برنامه قند پارسی

برای پاسداشت زبان فارسی حتی در خارج از مرزها می کوشیم

زین قند پارسی که به بنگاله میرود

احساس تعلق ملي به ايران و حفظ هویت ملی و فرهنگی، مستلزم اتخاذ راهكارهايي خلاقانه و مدبرانه است تا با كاهش و حذف نگرش‌ها و تصورات نادرست رسانه‌هاي بيگانه و شبكه‌هاي ماهواره‌اي خارجي، فرصتهاي ساختاري لازم را براي ايجاد و تقويت همبستگي ملي تضمين كند. یکی از راهکارهای تقویت احساس همبستگي و پايبندي به هويت ملي در ميان ايرانيان خارج از كشور، ترویج، گسترش و آموزش زبان فارسی است كه قادر به بازنمایی احساسات و دلبستگي‌هاي متقابل از رهگذر امواج رسانه بوده و نقطه تمرکز شبکه جهانی جام جم است. به همین دلیل و به منظور ترویج زبان فارسی در میان ایرانیان مقیم خارج از کشور و به خصوص آن بخش از ایرانیانی که از زبان مادری فاصله گرفته‌اند، این شبکه اقدام به تهیه مجموعه ­ای با عنوان «قند پارسی» در گروه فرهنگ، ادب و هنر نموده است. «حسن مزینانی»، مدیر این گروه، در خصوص چند و چون تولید این برنامه توضیحاتی داده است که شرح آن را در ادامه میخوانید:

این مجموعه به تهیه کنندگی «علیرضا سرمدی» و با هدف پاسداشت زبان فارسی در حال تولید است که چهار قسمت نخست آن با عناوین «زبان زنده»، «جهت مخالف»، «زبان مادری» و« آشپزی فارسی» نهایی شده که نخستین بار از شبکه جهانی جام جم و سپس از دیگر شبکه‌های سراسری سیما پخش خواهد شد. البته لازم به ذکر است که فاز اول، در 10 قسمت دو تا سه دقیقه‌ای تولید خواهد شد که در هر قسمت از آن، یکی از زوایای مرتبط با اهمیت و نکوداشت زبان فارسی، در قالب یک تیزر نمایشی جذاب، روانه آنتن میشود.

وی در ادامه درخصوص اهمیت زبان فارسی به عنوان یکی از عوامل تحکیم اتحاد ملی گفت: نقش ویژه­ ی زبان و ادبیات فارسی در پایداری و وحدت ایرانیان مبرهن و آشکار است. در حقیقت زبان فارسی پیوند دهنده هویت فرهنگی مردم ایران با سایر اقوام در سراسر دنیاست. برای ایرانیان از هر قوم،  نژاد،  مذهب و مسلکی که باشند، مهم ایرانی بودن و ایرانی ماندن و صیانت از میراث پرارج و ماندگار زبان شیوای فارسی است.

مزینانی همجنین ضمن تاکید به نقش رانه ملی در گسترش زبان فارسی گفت: دستیابی به اهدافی چون: ترویج و نکوداشت زبان فارسی، تشویق مخاطب به کاربست صحیح واژه‌ها و عبارات فارسی، پرهیز از به کارگیری عبارات و کلمات ناصحیح در محاورات روزمره، معرفی واژه ­های فارسی جایگزین واژه ­های بیگانه و... تنها بخشی از رسالت صدا و سیما در فرهنگ سازی و تاکید بر جایگاه و اهمیت زبان فارسی است.

وی در پایان برنامه ­ریزی درست در کنداکتور برای پخش مناسب و پرتکرار این مجموعه، را یکی از عوامل افزایش تاثیرگذاری آن در میان مخاطبان عنوان کرد و گفت:. امیدواریم در تشویق و تهییج علاقمندان به زبان فارسی برای به کارگیری صحیح عبارات و کلمات، پرهیز از به کاربردن لغات بیگانه و استفاده از واژه­های معادل و متعارف زبان فارسی موفق باشیم.

آخرین اخبار

دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه در شب نشینی جمعه شب پای صحبت استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می نشینیم. تربیت اشتباه، ریشه برخی از مخرب‌ترین تله‌های رفتاری نگاهی بر فعالیت ۵۰ پارک علم و فناوری ایران خانه مهر 3 تیر ادامه سلسله مباحث طرحواره در «شب نشینی» امشب میزبان معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی هستیم. گفتگوی ورزش ایران با نایب رئیس فدراسیون قایقرانی بانوان نگاهی دقیق به زندگی ناشنوایان در فیلم «بی‌صدا حلزون»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها