اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

از طریق شبکه‌های مجازی با نماینده شهر خود در مجلس ارتباط برقرار کنید

چگونگی برقراری ارتباط مردم با نمایندگان مجلس از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

احسان ارکانی، نماینده مردم نیشابور در مجلس مهمان برنامه صبح‌ پارسی امروز بود؛ وی با حضور در برنامه از نحوه برقراری ارتباط ایرانیان مقیم خارج از کشور با نمایندگان مجلس صحبت کرد و راهکارهای لازم برای آن‌ها را توضیح داد. وی در ادامه به شفاف‌سازی مسائلی مانند طرح صیانت پرداخت.   

 نماینده مردم نیشابور در مجلس گفت: روز مجلس در واقع دهم آذر ماه و در روز شهادت شهید مدرس است اما با توجه به آن که اولین دوره مجلس شورای اسلامی بعد از انقلاب در  هفتم خرداد سال ۱۳۵۹ تشکیل شده، هر ساله این روز ویژه برنامه‌های مختلفی برای عملکرد مجلس داریم و همچنین در دیدارهای مختلف با مقام معظم رهبری، ایشان نکات ارزشمندی را فرمودند.

ارکانی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی مردمی‌ترین نهاد نظام جمهوری اسلامی است چرا که نمایندگان مستقیما با رای مردم هر منطقه‌ای انتخاب شده‌اند. از آنجایی که نمایندگان از شهرستان و روستا‌ها می‌آیند انتخاب آن‌ها توسط مردم اهمیت بسیار بالایی دارد. از این رو  به مجلس لقب خانه ملت را داده‌اند. روزی نیست که پیگیری از مراجعات مردم وجود نداشته باشد و مجلس برای تمامی ایرانیان داخل و خارج از کشور برنامه دارد.

 اگر ایرانیان خارج از کشور نیاز به پیگیری کاری را در شهر محل تولد خود داشته باشند می‌توانند از طریق نماینده شهر خود پیگیری کنند یا از طریق جست‌وجو در شبکه‌های اجتماعی با نمایندگان ارتباط برقرار کنند. بسیاری از مطالبات صورت گرفته با نمایندگان از طریق شبکه‌های مجازی صورت می‌گیرد؛ برای مثال به دنبال مسائلی که در اوکراین اتفاق افتاد ایرانیان مقیم در آنجا به ما مراجعه کردند و پیگیری کارهای آن‌ها صورت گرفت.

او اظهار داشت: ایرانیان مقیم خارج از کشور همچنین می‌توانند موضوعات کلان ملی را نیز از طریق خبرگزاری خانه ملت پیگیری کنند و مطلب، انتقاد یا پیشنهاد خود را ارائه دهند. همکاران ما در صفحه خانه ملت این مسائل را بررسی می‌کنند و به رئیس مجلس انتقال می‌دهند. به طور کلی ما خود را مسئول مفتخر مردم می‌دانیم و تا آخرین ثانیه‌ای که این مسئولیت با ما است تلاش می‌کنیم تا نیازهای مردم کشورمان را برطرف کنیم

نماینده مردم نیشابور ادامه داد: طی سال‌های اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا ما در سالگرد برگزاری اولین دوره مجلس افتخار دیدار حضوری رهبر را نداشتیم و به صورت مجازی این دیدارها صورت می‌گرفت. امسال این توفیق به صورت حضوری نصیب شد و در کنار آن نمایشگاهی از دستاوردهای مجلس برای رهبر انقلاب برگزار شد.

مجلس دو بعد اساسی دارد که شامل قانون‌گذاری و نظارت می‌شود که نمایشگاهی برای نشان دادن این ابعاد در مجلس برگزار شد.

مجلس برای اولین بار طیف نمایندگان جوان بیشتری دارد و حدود ۷۰ الی ۸۰ نفر نمایندگان زیر ۴۰ سال هستند. می‌توان گفت فعال‌ترین نمایندگان نیز این افراد هستند. نکته دیگر آن است که ما توانستیم دیوان محاسبات را از حالت کلیشه‌ای به یک دستگاه نظارتی فعال تبدیل کردیم و در دیدار مقام معظم رهبری، حضرت آقا به صورت ویژه از این بخش تقدیر کردند چرا که اکنون گزارش‌ها به روز و پیوسته هستند. اکنون ما می‌توانیم به واسطه گزارش‌ها در حین تخلفات جلوی آن‌ها را بگیریم و سرعت عمل بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: بخش دیگر مجلس درباره مبحث کمیسیون تخصصی مجلس بود که شامل مسائل نظام وظیفه می‌شود و برای ایرانیان خارج از کشور اهمیت بسیار بالایی دارد. این موضوع اکنون در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در حال پیگیری است. ما سعی داریم رفت و آمد ایرانیان خارج از کشور را آسان‌تر سازیم تا افراد بتوانند به سادگی سفرهای خود را انجام دهند. از آنجایی که مجری قوانین این حوزه سازمان نظام وظیفه است ما باید قانون جامع‌تری را با نظرات این سازمان تصویب کنیم تا در آینده به مشکل نخوریم و همچنین به بهترین نحو قانون‌گذاری را صورت دهیم. ما سعی داریم این مشکل، که یکی از مسائل مهم برای ایرانیان خارج از کشور به حساب می‌آید را تا پایان سال ۱۴۰۱ برطرف کنیم.

او اظهار کرد: موضوعاتی که در مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرند شامل طرح یا لایحه می‌شود؛ تفاوت این دو آن است که طرح توسط نمایندگان مجلس به صورت پیش‌نویس آماده شده و لایحه توسط دولت آماده می‌شود. بنابراین اگر دستگاهی به قانون خاصی نیاز دارد ابتدا باید به مرجع عالی خود انتقال دهد و این مسئله از طریق دولت به مجلس انتقال داده شود. در حال حاضر اجرای هیچ لایحه‌ای عقب نمانده و به تمامی مسائل رسیدگی شده است. آخرین اقدامات ما  طرح شفاف‌سازی قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی است که به آن رسیدگی شد. از طرح‌های دیگر می‌توان به جهش تولید، رتبه بندی معلمان و بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع اقدامات مجلس برای مردم کشور بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتمها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی اللهی و سارا شاکری با احسان ارکانی، نماینده مردم نیشابور در مجلس به گفت و گو نشستند

آخرین اخبار

دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه در شب نشینی جمعه شب پای صحبت استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می نشینیم. تربیت اشتباه، ریشه برخی از مخرب‌ترین تله‌های رفتاری نگاهی بر فعالیت ۵۰ پارک علم و فناوری ایران خانه مهر 3 تیر ادامه سلسله مباحث طرحواره در «شب نشینی» امشب میزبان معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی هستیم. گفتگوی ورزش ایران با نایب رئیس فدراسیون قایقرانی بانوان نگاهی دقیق به زندگی ناشنوایان در فیلم «بی‌صدا حلزون»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها