اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چه کنیم که در طبیعت با حیوانات وحشی مواجه نشویم؟

روش صحیح طبیعت‌گردی از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

 عباس جندقی، مدرس بقا در طبیعت، مهمان امروز برنامه صبح‌پارسی بود؛ وی با حضور در برنامه از ویژگی‌های منطقه سیاه‌رودبار و درختان سرخدار صحبت کرد. او همچنین به روش‌های صحیح طبیعت‌گردی برای عدم مواجه شدن با حیوانات وحشی پرداخت.

او گفت:  برای رفتن به سیاه رودبار باید از سمت فیروزکوه به سمت گرگان رفت؛ از تهران تا آن منطقه ۴۵۱ کیلومتر است که ۷ الی ۸ ساعت با پایتخت فاصله دارد. زمانی که به سیاه رودبار می‌رسیم با درخت‌های سرخدار مواجه می‌شویم که از قدیمی‌ترین گونه‌های درخت هستند. این درخت‌ها از ۱۹۰ میلیون سال پیش وجود داشته‌اند و بیشترین ذخیره آن در ایران است. آنها تا ۳۰ متر ارتفاع پیدا می‌کنند و دو نوع میوه سمی دارند.

این درختان به راحتی رشد نمی‌کنند و به همین دلیل ارزش بسیاری دارند.        

جندقی افزود: افراد باید توجه داشته باشند میوه‌ درختانی مانند سرخدار سمی هستند و نباید آن‌ها را میل کنند. بسیاری از گونه‌های مختلف میوه‌ها در طبیعت می‌توانند سمی باشند و اشخاص نباید بدون آشنایی دقیق از میوه‌ها چیزی میل کنند. همچنین توصیه می‌شود زمانی که افراد به طبیعت‌گردی می‌روند فقط به دنبال نشستن در طبیعت نباشند چرا که موجودات و حشرات بسیاری، به خصوص در فصل بهار، در طبیعت وجود دارند که می‌توانند روی بدن فرد بنشینند و ایجاد خارش کنند.

وی افزود: کسانی که می‌خواهند از هجوم حشرات جلوگیری کنند می‌توانند از سرکه استفاده کنند و یا مقدار کمی از بنزین را در اطراف محل استراحت خود بریزند تا حشرات را دور کنند. در طبیعت همچنین پروانه‌های بسیاری وجود دارد که از هر ۱۰۰ هزار نوع ۸۰ هزار نمونه از آن‌ها شب‌پره‌ها هستند. تفاوت پروانه و شب‌پره در شکل بسته بودن بال‌های آن‌ها است. رایج‌ترین گونه شب‌پره نیز نمونه هندی است که همیشه وارد خانه ما می‌شوند.

او گفت: افراد در طبیعت باید دو دسته از حیوانات که شامل گزنده‌ها و درنده‌ها می‌شود. زمان طبیعت‌گردی افراد باید در نظر داشته باشند که وارد حریم حیوانات می‌شوند و باید قوانین زندگی حیوانات را بشناسند. برای مثال یکی از رایج‌ترین خطا‌های طبیعت‌گردهای مبتدی چادر زدن کنار چشمه است؛ از آن‌جایی که چشمه منبع مهمی در زندگی حیوانات به حساب می‌آید، احتمال دیدن حیوانات درنده در اطراف آن بالا است. توصیه می‌شود افراد از قرار گرفتن در مسیر زندگی حیوانات خودداری کنند. طبیعت‌گردها باید قبل از چادر زند مسیر راه رفتن حیوانات را شناسایی کنند و دور از آن چادر بزنند.

مدرس بقا در طبیعت گفت: طبیعت‌گردها باید رفتار جانوران دیگر را مشاهده کنند تا بتوانند از وجود جانوران گزنده مطلع شوند. برای مثال در منطقه‌ای که موش‌های جنگلی کوچک به آزادی و بدون ترس حرکت می‌کنند احتمال وجود مار بسیار پایین است و برعکس این موضوع نیز وجود دارد.

جندقی اظهار داشت: حیوانات بر اساس صدای موجود در منطقه رفت‌وآمد می‌کنند و معمولا به مناطق پر سروصدا نمی‌روند؛ در نتیجه اگر نمی‌خواهید در سفر طبیعت‌گردی خود حیوانی را مشاهده کنید بهتر است در روزهای شلوغ‌تر به سفر بروید و مناطق پرسروصدا‌تری را انتخاب کنید. تمامی حیوانات زمانی که به همراه فرزندان خود هستند بسیار خطرناک‌تر هستند و افراد باید توجه داشته باشند که به هیچ‌وجه به توله‌های یک حیوان نزدیک نشوند.

وی افزود: کسانی که می‌خواهند حیوانات را مشاهده کنند باید حتما با یک حرفه‌ای به طبیعت بروند چرا که افراد حرفه‌ای با شناخت منطقه می‌توانند بهترین مکان برای بازدید از حیوانات را انتخاب کنند. این افراد همچنین نباید همراهان بسیاری داشته باشند و گروه آن‌ها باید حداکثر متشکل از ۵ نفر باشد.

او گفت: در ادامه طبیعت‌گردها باید در نظر داشته باشند که غذا دادن به حیوانات وحشی کار اشتباهی است چرا که آن‌ها را به نزدیکی جاده‌ها می‌کشاند. زمانی که مردم به حیوانات وحشی غذا می‌دهند این حیوانات با تصور غذا خوردن به سمت مسافران دیگر می‌روند و باعث ایجاد خطر می‌شوند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع بقا در طبیعت بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی اللهی و سارا شاکری با عباس جندقی، مدرس بقا در طبیعت به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه در شب نشینی جمعه شب پای صحبت استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می نشینیم. تربیت اشتباه، ریشه برخی از مخرب‌ترین تله‌های رفتاری نگاهی بر فعالیت ۵۰ پارک علم و فناوری ایران خانه مهر 3 تیر ادامه سلسله مباحث طرحواره در «شب نشینی» امشب میزبان معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی هستیم. گفتگوی ورزش ایران با نایب رئیس فدراسیون قایقرانی بانوان نگاهی دقیق به زندگی ناشنوایان در فیلم «بی‌صدا حلزون»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها