اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

علل نامگذاری روز ملی فرش چیست؟

روز ملی فرش موضوع صبح پارسی امروز بود.

فرحناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش مهمان امروز برنامه صبح پارسی بود؛ وی با حضور در این برنامه از جایگاه ایران در حوزه فرش دستباف در جهان صحبت کرد. او در ادامه از اقدامات مرکز ملی فرش در جهت توسعه و گسترش نام فرش ایرانی در جهان سخن گفت و از برنامه‌های آینده برای برندسازی در این حوزه خبر داد.

رئیس مرکز ملی فرش گفت: اکنون برای اولین بار است که شاهد نامگذاری یک روز به عنوان روز ملی فرش هستیم؛ فرش دستباف ایرانی قدمت هزاران ساله دارد که طی دوران مختلف فراز و نشیب‌های بسیاری داشته است. در عصرهای مختلف ایران فرش‌بافان جایگاه‌های مختلفی داشتند و در طبقات مختلف جامعه قرار می‌گرفتند اما در حقیقت شهرت بافندگان نام‌آور ایرانی در سراسر جهان شناخته شده است و موزه داران به داشتن یک فرش دستباف ایرانی در مجموعه خود افتخار می‌کنند. در ادبیات عربی مثالی وجود دارد که می‌گوید انسان باید مانند فرش دستباف ایرانی صحبت کند؛ این تنها یکی از چندین ضرب‌المثلی است که فرهنگ‌های دیگر در رابطه با ارزش و مقام فرش ایرانی مطرح کرده‌اند.

علت اصلی نامگذاری یک روز به عنوان روز ملی فرش آن است که اکنون بیش از ۲ میلیون نفر در این حوزه فعالیت می‌کنند. تعداد افرادی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه فرش، از بافندگی تا فروش فعالیت دارند به حدود ۸ میلیون نفر می‌رسد. در نتیجه توجه به این قشر و حفظ میراث کهن ایران ارزش بسیار بالایی دارد.

او ادامه داد: یکی از دلایل بسیار مهم دیگری که باعث نامگذاری این روز شد توسعه اکوسیستم فرش و پیشرفت در حوزه رقابت بین‌المللی بود تا بتوانیم همواره مقام اول را در جهان داشته باشیم. علاوه بر آن که فرش سفیر فرهنگی ایران در جهان به حساب می‌آید می‌توان گفت این کالا یک سرمایه ملی است که می‌تواند در اقتصاد غیر نفتی ما تاثیر بسیاری بگذارد. فرش دستباف هنر صنعت است چرا که نقش بسیار مهمی در صنعت کشور دارد. اکنون ما شاهد آن هستیم که کشورهای پیشرفته بر صنایع کوچک‌تر تمرکز می‌کنند و با توسعه آن‌ها به اهداف خود می‌رسند. ما نیز باید برای پیشرفت بیشتر بر صنایع خود تمرکز کنیم تا میزان اشتغال افزایش پیدا کند و در رشد ناخالص ملی نقش خوبی را ایفا کنند.

ما اکنون بیش از ۱۱۵ هنرستان فرش داریم که دانش‌آموزان متعددی در آن تحصیل می‌کنند که تعداد آن‌ها به بالای ۵ هزار نفر می‌رسد. حوزه بافت دستباف فقط به بافت قالی محدود نمی شود و شامل طراحی، رنگرزی و ریسندگی می‌شود. برای ایجاد ارزش‌های جدید و افزایش کیفیت فرش‌های دستباف نیاز است اقدامات بسیاری صورت بگیرد. در حال حاضر ما با رویکردی جدید در نمایشگاه فرش ایتالیا حضور پیدا کردیم که در آن برترین نوع پشم، ابریشم و طراحی را ارائه دادیم. در این نمایشگاه آثار بسیار فوق‌العاده‌ای قرار گرفته‌اند و ما نیز تلاش داریم با شرکت در این نمایشگاه برندسازی فرش ایرانی را صورت دهیم.

رئیس مرکز ملی فرش گفت: ما در حال فرهنگ‌سازی و ترویج فعالیت در حوزه فرش هستیم و توانستیم سال گذشته بیش از ۳۵ هزار شغل ایجاد کنیم. اکنون با کمک سازمان توسعه تجارت توانستیم اتفاقات بسیار خوبی را رقم بزنیم و در جام جهانی قطر نمایشگاهی را قرار دهیم تا فرش ایرانی را به نمایش بگذاریم.

رافع اظهار کرد: خوشبختانه همه فرش دستباف ایرانی را دوست دارند اما متاسفانه ما طی سال‌های اخیر در معرفی فرش‌های خود کوتاهی کردیم و اکنون نیاز داریم برندسازی خود را افزایش دهیم تا جلوی رقیب‌های قدرتمندی مانند هند، مصر، افغانستان و پاکستان مقاومت کنیم. خوشبختانه همچنان از لحاظ برند و کیفیت جایگاه اول را داریم اما نمی‌توانیم به این مسئله اکتفا کنیم و باید همواره به بهتر شدن ادامه دهیم.

فرش دستباف پس از نفت ایران مورد تحریم قرار گرفت اما خوشبختانه محدودیتی برای افرادی که می‌خواهند با خود فرش به خارج از کشور ببرند و صادرات صورت دهند وجود ندارد. ما اکنون تلاش داریم شرایط را برای فعالان حوزه فرش را آسان‌تر سازیم تا شاهد خروج آن‌ها از کشور نباشیم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز ملی فرش بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی اللهی و سارا شاکری با فرحناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش در طبیعت به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه در شب نشینی جمعه شب پای صحبت استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می نشینیم. تربیت اشتباه، ریشه برخی از مخرب‌ترین تله‌های رفتاری نگاهی بر فعالیت ۵۰ پارک علم و فناوری ایران خانه مهر 3 تیر ادامه سلسله مباحث طرحواره در «شب نشینی» امشب میزبان معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی هستیم. گفتگوی ورزش ایران با نایب رئیس فدراسیون قایقرانی بانوان نگاهی دقیق به زندگی ناشنوایان در فیلم «بی‌صدا حلزون»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها