اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

توضیحات محمدباقر عباسی معاون امور اسناد سازمان ثبت احوال کشور در برنامه مشاور

با الکترونیکی شدن مدارک، اکنون کد ملی کلید دسترسی به تمامی اطلاعات افراد است که در پایگاه اطلاعاتی کشور وجود دارد.

محمد باقر عباسی، معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور درباره روال اداری این سازمان گفت: تمامی رویه‌های اداری از معاونت امور هویتی و حقوقی می‌گذرد؛ خدمات این سازمان از دریافت مدارک هویتی آغاز می‌شود، و در نهایت با فوت افراد به پایان می‌رسد. پس از فوت ورثه و ادارات نیز می‌توانند از اسناد استفاده کنند. این اسناد تا ۱۲۰ سال فعال هستند و پس از آن در بین بایگانی مدارک غیرفعال قرار می‌گیرند.

طی سال‌های اخیر با الکترونیکی شدن  مدارک،  اکنون کد ملی کلید دسترسی به تمامی اطلاعات افراد است که در پایگاه اطلاعاتی کشور وجود دارد.

ثبت احوال متشکل از چهار سیستم است که شامل ثبت مدنی، نظام ثبت جمعیت، مدیریت هویت و نظام آمار حیاطی است. تمامی این موارد بخش‌های مختلف سرویس‌دهی سازمان ثبت احوال را تشکیل می‌دهند و ما جزو معدود کشور‌هایی هستیم که این سیستم‌ها را به صورت یکجا در کنار یکدیگر داریم و می‌توانیم با سیستمی مشترک از آن‌ها استفاده کنیم.

تعویض شناسنامه در ایران همچنان به صورت سنتی انجام می‌شود و به همین دلیل زمان آماده‌ شدن آن طولانی است. در زمان شیوع ویروس کرونا زمان آماده شدن شناسنامه‌ها به ۷ ماه نیز رسید؛ اکنون تلاش داریم با رایزنی‌های لازم بتوانیم زمان آماده‌سازی شناسنامه را به یک روز برسانیم.

خدمات دیگر مانند گواهی تجرد سریع‌تر انجام می‌شوند و افراد می‌توانند با ارائه اصل شناسنامه خود در یک روز فعالیت‌های اداری خود را انجام دهند. پیشنهاد ما به هموطنان خارج از کشور آن است که وکالت ثبت احوال خود را به یک فرد معتمد بدهند تا او بتواند کارهای اداری را به سهولت  انجام دهد.

اکنون سند ازدواج به دلیل اهمیت ذکر کردن شروط ضمن عقد به صورت دفتری آماده می‌شود و تک برگی نیست. با این حال پیش بینی می‌شود در آینده تمامی اسناد این چنینی به صورت تک برگ آماده شوند چرا که بیشتر اطلاعات داخل آن‌ها در فضای الکترونیکی ثبت می‌شود.

سند ثبت کلیه وقایع ، سند پایه تمامی مدارک هویتی فردی است؛ اگر فردی تاریخ تولد اشتباهی در شناسنامه خود دارد به دلیل اشتباه در تصدیق نامه پزشک و یا نگارش اولیه است. در این شرایط ایرانیان خارج از کشور با مراجعه به وبسایت سازمان ثبت اهوال می‌توانند مشکلات خود را پیگیری کنند.

با همکاری تنگا‌تنگ وزارت امور خارجه و ثبت احوال ، توانسته‌ایم در مناطقی مانند فرانکفورت، کوالالامپور و مناطق دیگر ارائه کارت ملی داشته باشیم و افراد می‌توانند در کشورهای مختلف اقدام به دریافت کارت ملی ایرانی را صورت دهند. همچنین این امکان را داریم تا در مدت حداکثر دو هفته فرآیند کار صدور کارت ملی هوشمند را برای هموطنان خارج از کشور انجام دهیم.

طبق ماده ۳۳ قانون ثبت اهوال، کل وقایع روابط زوجه در ثبت احوال ثبت می‌شود اما در شناسنامه آخرین اطلاعات ازدواج ثبت می‌شود. اطلاعات اضافی در شناسنامه درج نمی‌شوند و فقط در ثبت احوال وجود دارند. افرادی که طلاق گرفته‌اند می‌توانند با مراجعه به سازمان ثبت احوال و تعویض شناسنامه خود اطلاعات ازدواج قبلی خود را حذف کنند.

هموطنانی که در خارج از کشور شناسنامه خود را گم کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به سفارت‌های ایران در کشورهای مختلف درخواست شناسنامه المثنی دهند. پس از دریافت شناسنامه جدید، نمونه قبلی باطل می‌شود و کسی نمی‌تواند از مدرک گم شده سوء استفاده کند. اگر فردی بعد از گرفتن المثنی شناسنامه قبلی خود را پیدا کند می‌تواند باری دیگر به سازمان ثبت احوال مراجعه کند و شناسنامه اصلی خود را فعال سازد.

آخرین اخبار

دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه در شب نشینی جمعه شب پای صحبت استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می نشینیم. تربیت اشتباه، ریشه برخی از مخرب‌ترین تله‌های رفتاری نگاهی بر فعالیت ۵۰ پارک علم و فناوری ایران خانه مهر 3 تیر ادامه سلسله مباحث طرحواره در «شب نشینی» امشب میزبان معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی هستیم. گفتگوی ورزش ایران با نایب رئیس فدراسیون قایقرانی بانوان نگاهی دقیق به زندگی ناشنوایان در فیلم «بی‌صدا حلزون»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها