اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سخنگوی سازمان انتقال خون: برتری ایران در میزان انتقال خون بین ۲۲ کشور آسیایی و آفریقایی

فعالیت‌های سازمان انتقال خون کشور از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

عباس صداقت، سخنگوی سازمان انتقال خون مهمان امروز صبح پارسی بود؛‌ وی با حضور در برنامه از اقدامات سازمان انتقال خون کشور صحبت کرد و درباره جایگاه این سازمان در بین سازمان‌های انتقال خون در سراسر جهان سخن گفت. وی همچنین در ادامه از اقدامات داوطلبانه و با ارزش هموطنان در اهدای خون صحبت کرد.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: سازمان انتقال خون کشور تنها مرکز تامین خون و فراورده‌های خونی برای پاسخ به نیازهای بیماران در سراسر کشور هست و خوشبختانه همکاران ما در سراسر کشور سعی می‌کنند خون سالم را با بهترین استاندارد‌ها و شرایط به دست بیماران برسانند. هدف آن است که هیچ بیمار و درمانگری از طرف ما دغدغه کمبود خون و فراورده‌های خونی را نداشته باشد. خوشبختانه به یاری خدا و همکاران در هر شرایطی توانستیم خدمات را ارائه دهیم و شرمنده بیماران و مراکز درمانی نشویم.

صداقت اظهار داشت: ما سه نوع اهدای خون داریم که شامل اهدای خون به ازای دریافت هرچیز، اهدای خون جایگزین و اهدای خون داوطلبانه و بدون چشمداشت داریم. سازمان جهانی بهداشت در روز جهانی اهدای خون تاکید بر اهدای خون داوطلبانه دارد چرا که این امر یکی از شاخصه‌های مهم اهدای خون سالم است. خوشبختانه در این امر کشور ما بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در منطقه شمال آفریقا و شرق مدیترانه که شامل ۲۲ کشور می‌شود رتبه اول را دارد. بسیاری از کشورهای دیگر در دوران کرونا مجبور شدند استانداردهای خود را کاهش دهند تا بتوانند نیاز بانک‌های خون خود را برطرف کنند اما خوشبختانه در ایران چنین اتفاقی رخ نداد.

وی افزود: در کشورهای توسعه یافته سه نوع سازمان‌ انتقال خون وجود دارد؛ این مراکز دریافت خون می‌توانند به صورت بیمارستانی یا استانی باشند اما در کمتر کشوری سیستم انتقال خون به صورت ملی وجود دارد. کشور ما جزو معدود کشورهایی است که نظام ملی، ستاد راهبری و سیاست‌گذاری دقیقی در اکثر نقاط کشور برای اهدای خون دارد.

او ادامه داد: استاندارد‌های سازمان انتقال خون به گونه‌ای هستند تا سلامت اهدا کنندگان و دریافت کنندگان حفظ شود. پزشکان در سراسر کشور با نظارت و بررسی استاندارد‌های عمومی تلاش می‌کنند سلامت تمامی افراد را به بهترین نحو حفظ کنند. این استاندارد‌های شامل محدوده سنی ۱۸ تا ۶۵ سال است؛ افراد بالای ۶۵ سال تنها با دریافت مجوزهای لازم می‌توانند اهدای خون انجام دهند. در ادامه نداشتن بیماری زمینه‌ای، عدم مصرف داروهای خاص، رعایت فواصل اهدای خون و میزان فشار خون از مواردی دیگر استانداردهای اهدای خون هستند.  

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: اکنون در سازمان انتقال خون ۱۵۰۰ فرآیند انجام داده می‌شود تا یک واحد خون ۴۵۰ سی‌سی تبدیل به ۳ فرآورده شود. ما همچنین ۴۸ محصول داریم که با آخرین فناوری‌های نوین جهانی تهیه می‌شوند. نظام غربالگری نیز برای تشخیص بیماری‌های موجود در خون وجود دارد و فرآورده‌های خون اکنون به صورت کاملا خودکار و بدون دخالت دست مورد بررسی قرار می‌گیرند و پس از تایید به مراکز درمانی ارسال می‌شوند. بسیاری از محصولات تهیه شده تبدیل به دارو‌ می‌شوند که به بیماران متفاوت ارائه داده می‌شوند.

صداقت افزود: شعار سازمان انتقال خون «اهدای خون و همبستگی ملی» است که تاکید بر اهدای خون داوطلبانه و همبستگی ملی دارد. به جرئت می‌توان گفت ما تنها کشوری هستیم که هبستگی ملی را در تامین فرآورده‌های خون را به نمایش گذاشتیم و اجرا کردیم. بسیاری از افراد از تمام قومیت‌ها و ادیان در ایران در راه تامین فرآورده‌های خونی به ما کمک کرده‌اند و این امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. امروزه ما سعی داریم این افتخار را در جامعه جهانی به نمایش بگذاریم؛ ما اکنون از اهدا کنندگان ثابتی که اکنون دیگر در دنیا نیستند و یا سن اهدای خون آن‌ها گذشته تقدیر می‌کنیم تا سپاسگذار فعالیت‌های آن‌ها باشیم.

او ادامه داد: متاسفانه تا دهه هشتاد سیستم اهدای خون به صورت نرم افزاری نبود و به صورت کاغذی ثبت می‌شد و متاسفانه رکوردهای اهدای خون مشخص نیستند. اکنون اهدا کنندگانی که بالای ۱۰۰ بار در زندگی خود اهدای خون انجام داده‌اند به عنوان اهدا کنندگان برتر شناخته می‌شوند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز جهانی انتقال خون بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ میلاد شیران و سارا شاکری باعباس صداقت، سخنگوی سازمان انتقال خون به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه در شب نشینی جمعه شب پای صحبت استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می نشینیم. تربیت اشتباه، ریشه برخی از مخرب‌ترین تله‌های رفتاری نگاهی بر فعالیت ۵۰ پارک علم و فناوری ایران خانه مهر 3 تیر ادامه سلسله مباحث طرحواره در «شب نشینی» امشب میزبان معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی هستیم. گفتگوی ورزش ایران با نایب رئیس فدراسیون قایقرانی بانوان نگاهی دقیق به زندگی ناشنوایان در فیلم «بی‌صدا حلزون»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها