اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی بر اهمیت و ارزش‌های مستند‌سازی

جشنواره فیلم مستند با چه هدفی برگزار می‌شود

مهدی میرتیموری، دبیر اجرایی جشنواره فیلم مستند و بهمن ابراهیمی، مستند‌ساز مهمانان دیشب شب‌نشینی بودند؛ ابراهیمی با حضور در برنامه از سوابق حرفه‌ای خود و اهمیت مستند‌سازی سخن گفت. در ادامه میرتیموری، با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم و مستند از نحوه شرکت و پذیرش در آن صحبت کرد.

ابراهیمی در ابتدای گفتگو گفت: حدود ۲۰ سال می‌شود که در حوزه مستندسازی فعالیت دارم و عموما این زمان را به ساخت مستند طبیعت و حیاط وحش در مناطقی مانند کردستان، همدان، لرستان و خوزستان اختصاص دادم. از آنجایی که کارمند سازمان صدا و سیما هستم فعالیت‌های خود را هم از روی علاقه و هم به دلیل وظایف شغلی انجام داده‌ام. من در ابتدا برنامه‌های ادبی می‌ساختم و برای قرار دادن میان‌برنامه‌ها از طبیعت فیلم‌برداری می‌کردم و همین باعث شد تا به سمت مستند‌سازی بروم.

من فعالیت‌های خود در حوزه حیاط وحش را بیشتر دوست دارم چرا که زحمت بیشتری برای تهیه آن‌ها کشیدم و ارزش بسیاری برای من دارند. برای مثال مستند «پازن‌های خانگرمز» که در رابطه با بزهای کوهی استان همدان است برای من بسیار با اهمیت و به یادماندنی است. از دیگر مستند‌های خود می‌توانم به «قصه آق‌گل» و مستند‌های طبیعت لرستان اشاره کرد.

وی افزود: آق‌گل تالابی در منطقه شمال ملایر و جنوب شرق همدان است که متاسفانه اکنون به دلیل عدم رعایت نکات ضروری خشک شده‌ است. من در مستند خود به این پرداخته بودم که چطور می‌توان از خشک شدن آن جلوگیری کرد و در آن زمان این تالاب همچنان زنده بود. این تالاب تاکنون چندبار خشک شده و باز به زندگی بازگشته است در نتیجه امیدوارم تالاب آق‌گل باری دیگر زنده شود.

او اظهار کرد: متاسفانه ظرفیت‌های ایران به اندازه کافی دیده‌ نشده‌اند و بسیاری از افراد تالاب‌ها و مناطق مختلف ایران را نمی‌شناسند. همچنین فعالیت‌های زیست محیطی مسئله دیگری است که باید به آن توجه شود و مردم در جریان اطلاعات دقیق‌تری قرار گیرند.

میرتیموری دبیر اجرایی جشنواره فیلم مستند در ادامه گفت: امسال ششمین دوره جشنواره تلویزیونی مستند به حساب می‌آید که اکنون آغاز شده است. این جشنواره در سال ۱۳۹۶ برای اولین بار برگزار شد و علت آن نیز ضعف‌های موجود برای دیده شدن بهتر کار مستند‌سازها بود. ما در سال ۱۳۹۶ جشنواره را با فیلم آغاز کردیم اما با گذر زمان بخش عکس، مستندنگاری و مجموعه مستند به این جشنواره اضافه شدند.

به جرات می‌توان گفت این تنها جشنواره‌ای است که به این وسعت در حوزه‌ها و رشته‌های مختلف مستند‌سازی فعالیت و پذیرش آثار دارد. موضوع آثار فرستاده شده به این جشنواره کاملا آزاد است و افراد می‌توانند در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی یا علمی فعالیت کنند و آثار خود را در جشنواره قرار دهند. افراد پس از انتشار فراخوان، طی بازه زمانی مشخص شده می‌توانند آثار خود را ارسال کنند تا داوران بتوانند آثار منتخب را در جشنواره قرار دهند. در این جشنواره نیز رقابت مانند مابقی جشنواره‌ها وجود دارد.

وی افزود: دغدغه اصلی این جشنواره دیده شدن مستند‌ها است چرا که نیاز است افراد بیشتری به موضوعات کار شده در مستند‌ها توجه کنند. در این جشنواره مراجعه کنندگان از نقاط مختلف ایران در جشنواره حاضر می‌شوند و این مسئله باعث می‌شود موضوعات مختلف با تنوع جغرافیایی ایران در جشنواره حاضر شوند و شناخت مردم را از هر چیز گسترش پیدا کند.

او گفت: جشنواره ما برای فیلم و مستند است در نتیجه آثار باید فرآیند‌های خاصی را طی کرده باشند تا مورد قبول داوران قرار گیرند. افراد می‌توانند از داخل و خارج کشور وارد این جشنواره شوند و هیچ محدودیتی برای آن‌ها وجود ندارد.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه در شب نشینی جمعه شب پای صحبت استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می نشینیم. تربیت اشتباه، ریشه برخی از مخرب‌ترین تله‌های رفتاری نگاهی بر فعالیت ۵۰ پارک علم و فناوری ایران خانه مهر 3 تیر ادامه سلسله مباحث طرحواره در «شب نشینی» امشب میزبان معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی هستیم. گفتگوی ورزش ایران با نایب رئیس فدراسیون قایقرانی بانوان نگاهی دقیق به زندگی ناشنوایان در فیلم «بی‌صدا حلزون»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها