اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شش ضرورت زندگی سالم از نگاه علمای طب اسلامی

نکات مهم برای داشتن زندگی سالم از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

حسن اکبری، کارشناس سبک زندگی اسلامی مهمان امروز صبح‌پارسی بود؛ وی با حضور در برنامه از شش ضرورت برای داشتن زندگی سالم از نگاه ابن‌سینا صحبت کرد. او همچنین در ادامه برنامه به اهمیت ضرورت‌هایی مانند زمان خواب و تغذیه مناسب پرداخت و تاثیر آن‌ها بر زندگی را بررسی کرد.

کارشناس سبک زندگی اسلامی گفت: تخصص اصلی من در بخش آسیب شناسی سلول است؛ در گذشته افرادی مانند ابن‌سینا بدن را با اعضای آن می‌شناختند اما اکنون بدن انسان را با توجه به سلول‌ها می‌شناسند. علم امروز می‌داند ۶ میلیون سلول گلبول‌های قرمز در یک سر خودکار جا می‌شود. سامانه‌ای که سلول‌ها را اداره می‌کند از یک کشور پیچیده‌تر است. برای درست کار کردن سامانه سلول‌ها افراد نیاز به انرژی دارند که به آن ای‌تی‌پی می‌گویند. به طور کلی می‌توان گفت ساختار سلول‌ها به اتومبیل‌ها بسیار شباهت دارد و مانند موتوری هستند که با سوخت فعالیت می‌کنند.

اکبری ادامه داد: افراد برای فعالیت بهتر سلول‌ها در بدن انسان باید شش ضرورت را رعایت کنند که ابن سینا نیز به آن‌ها اشاره کرده است؛ اولین ضرورت برای فعالیت بهتر سلول‌ها هوای سالم است. پس از آن می‌توان به غذای سالم، خواب کافی، ورزش، جذب و دفع صحیح مواد لازم بدن اشاره کرد. در نهایت نیز توصیه شده تا افراد از داشتن استرس و اضطراب خودداری کنند و حس خوبی داشته باشند. ضرورت‌های ذکر شده بین نوزادان و افراد مسن یکی است و افراد بدون توجه به سن خود باید آن‌ها را رعایت کنند تا زندگی بهتری داشته باشند.

وی افزود: ابو علی سینا همچنین به ارتباط معنوی انسان با خدا به عنوان یک ضرورت اشاره کرده است. بر اساس توضیحات او انسانی که تمام ضرورت‌های پیشین را رعایت کند اما رابطه معنوی با خدا نداشته باشد نمی‌تواند به نهایت سلامت خود برسد.

او اظهار کرد: اکنون یکی از مشکلات اصلی جوامع بی‌نظمی و جابه‌جا شدن ساعت خواب است. افراد این روزها بسیار دیر به خواب می‌روند در نتیجه نمی‌توانند در ساعت‌های درست فعالیت داشته باشند و به عبادت‌های خود برسند. افرادی که از ساعت ۳ شب تا ۳ ظهر می‌خوابند نمی‌توانند در جامعه‌ تاثیر مناسبی بگذارند. به طور کلی اعضای اصلی بدن در ساعات ۹ شب الی ۱۲ شب شارژ می‌شوند و افرادی که در این ساعت‌ها خواب نیستند نمی‌توانند انرژی کافی برای ادامه روز بعد را به دست بیاورند در نتیجه همیشه خسته هستند.

کارشناس سبک زندگی اسلامی گفت: در دین اسلام، ائمه اطهار فرمودند که مسلمانان زود می‌خوابند و زود از خواب برمی‌خیزند. انسان یک موجود روزگرد است که در زمان روشنایی فعالیت خود را انجام می‌دهند در نتیجه بهتر است افراد زمان خواب خود را مدیریت کنند. اقداماتی مانند زمانبندی مناسب خواب، ورزش و تغذیه درست می‌توانند در کیفیت زندگی بسیار کمک کنند.

اکبری ادامه داد: در بدن انسان یک ساعت بیولوژیک وجود دارد که تمام هورمون و سلول‌های بدن را مدیریت می‌کند. زمانی که این ساعت خراب می‌شود مشکلاتی مانند نازایی و اختلالات هورمونی در افراد شکل می‌گیرد. این واکنش در خانم ها بیشتر دیده می‌شود و تاثیر شدیدتری دارد.

وی افزود: سلامت انسان همچنین در قالب یک مثلث معرفی می‌شود که تغذیه سالم، دارو و اقدامات درمانی هر ضلع آن هستند. بر اساس ایم مثلث سلامت متخصصان و دکتر‌ها باید پیش از تجویز دارو ابتدا تغذیه بیمار خود را تغییر دهند تا بهترین مسیر را برای سالم شدن مراجع فراهم کنند. در نهایت افراد برای سالم زندگی کردن باید از طب سنتی و جدید به نوع درست استفاده کنند. اکنون ترکیب این دو طب، پسامدرن نام دارد که در آن ابتدا سبک زندگی بیمار مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد افراد به سمت مصرف دارو راهنمایی می‌شوند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع سبک زندگی اسلامی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ آلاء خامه‌یار و میلاد شیران با حسن اکبری، کارشناس سبک زندگی اسلامی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

چطور کیک مخملی بپزیم همراه با کارشناسان ژرفا شهادت امام باقر (ع) را تسليت می گوییم «صبح پارسی» فردا میزبان یک کارشناس ورزشی است نگاهی بر زندگی شهید غضنفر رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان علی ولیانی: «علاقه من به طنز با چارلی چاپلین آغاز شد» در خانه مهر خواهید دید تورقی دیگر از زندگی ائمه در رواق دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها