اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی دقیق به زندگی ناشنوایان در فیلم «بی‌صدا حلزون»

اظهارات دزفولی زاده از اهمیت ساخت فیلم با موضوع ناشنوایان

بهرنگ دزفولی زاده، کارگردان به همراه دو بازیگر فیلم «بی‌صدا حلزون» ایمان صراف و ندا کوهی مهمانان شب‌نشینی دیشب بودند؛ دزفولی ‌زاده در این برنامه راجع به علت ساخت فیلم خود صحبت کرد و در ادامه بازیگران این پروژه تجربیات خود از بازی در «بی‌صدا حلزون» را با مخاطبان به اشتراک گذاشتند.

 کارگردان گفت: به لطف خدا فیلمی که در حال ساخت آن بودیم پس از گذشت چند سال منتشر شد؛ این فیلم توانست طی مدت زمان اکران خود مورد توجه بسیاری قرار بگیرد و بازخورد‌های بسیار مثبتی داشته باشد. این فیلم قصه یک مادر کم شنوا و همسر ناشنوای او است که به دلیل مخالفت برای انجام عمل جراحی بر روی فرزند چهار ساله‌شان از یکدیگر جدا شدند. این عمل جراحی به هدف بازگرداندن شنوایی کودک باید صورت بگیرد اما با این حال والدین آن کودک بر سر این موضوع اختلاف دارند.

دزفولی زاده اظهار داشت: طرح اولیه فیلمنامه با من بود اما بخش ناشنوایان آن بر عهده محمدرضا رهگذر بود که این فیلم اولین فیلمنامه بلند او به حساب می‌آید. من معتقدم او استعداد بسیار قابل توجهی در فیلمنامه نویسی دارد.

وی افزود: دغدغه من ساخت فیلم خوب و با کیفیت بود که با مخاطب ارتباط برقرار کند و فرهنگ‌سازی درستی داشته باشد؛ زمانی که فیلمنامه در حال آماده‌سازی بود من احساس کردم که این پروژه می‌تواند جذاب و موفق باشد. من سعی کردم برای جذاب‌تر شدن فیلمنامه در دل انجمن‌های ناشنوایان رفتم تا بتوانم درک بهتری از حقیقت زندگی آن‌ها داشته باشم. زمانی که نویسندگان از زندگی افراد دیگر می‌نویسند نمی‌توانند به طور کامل شرایط آن‌ها را درک کنند و بنویسند. من تصمیم گرفتم تا با برقراری ارتباط با ناشنوایان اطلاعات جدیدتری از‌ آن‌ها بگیرم و متوجه چالش‌هایشان بشوم. برای مثال بسیاری از ناشنوایان در مراجعه به بانک‌ها و بیمارستان‌ها با مشکل مواجه می‌شوند که کمتر کسی از این مسئله مطلع است و من تلاش کردم با ساخت این فیلم چنین مشکلاتی را به نمایش بکشم.

صراف گفت: من در گذشته نیز در سریال «هست و نیست» با بهرنگ دزفولی زاده همکاری داشتم و زمانی که او با من برای حضور در پروژه بی‌صدا حلزون تماس گرفت ابتدا کمی تردید داشتم و نمی‌دانستم تا این حد بر این پروژه مسلط و وارد است. موضوع این فیلم مدت‌ها است که مورد توجه فیلم‌سازان قرار نگرفته و انتخاب آن توسط بهرنگ دزفولی زاده نشانگر جسارت و هوش او است. زمانی که پیش از آغاز پروژه در جلسه نشسته بودیم بهرنگ دزفولی زاده کاملا شرایط را برای ما توضیح داد تا سکانس‌ها واضح و شفاف باشند.

وی افزود: متاسفانه در جامعه ما به اندازه کافی درک درستی از عزیزان روشن‌دل وجود ندارد و افراد نسبت به آن‌ها رفتار صحیحی از خود نشان نمی‌دهند. بیشتر اوقات از قابلیت‌ها و هوش این عزیزان به دلیل محدودیت‌هایی که دارند استفاده نمی‌شود و زمان آن رسیده که با کمک مردم و رسانه این شرایط تغییر کند.

کوهی گفت: فیلم بی‌صدا حلزون به موضوعی پرداخته است که در سینما بسیار به آن پرداخت نمی‌شود. به طور کلی در سینما و تلویزیون به مشکلات و چالش‌های ناشنوایان پرداخته نمی‌شود. نقش من در این فیلم کوتاه و بسیار مهم بود؛ کاراکتر نقش من در لحظه‌ای حاضر می‌شود که شخصیت اصلی فیلم به دنبال کار می‌گردد. متاسفانه در در واقعیت، ناشنوایان به سختی می‌توانند شغلی پیدا کنند چرا که جامعه معمولا آن‌ها را رد می‌کنند و آن‌ها را نمی‌پذیرند.

او ادامه داد: من اهل مشهد هستم، و یک خواهر و دو برادر دارم؛ من کوچک‌ترین عضو خانواده هستم که در رشته کامپیوتر تحصیل کردم. من از ۱۲ سالگی در حوزه بازیگری و تئاتر فعالیت کردم و کلاس‌های آموزشی متفاوتی را گذراندم.

 دزفولی زاده گفت: من بازیگران فیلم خود را بر اساس ویژگی‌های شخصیتی خود آن‌ها انتخاب می‌کنم و بیشتر آن نیز با تحلیل شخصیت و شناخت آن صورت می‌گیرد چون باور دارم به این صورت می‌توانم نقش‌های بهتری را در فیلم به دست بیاورم.

وی افزود: زمانی که قرار بود این فیلم را بسازم به علت ساخت آن فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که احتمالا ریشه آن از چیزی در درون من و در کودکی‌ام می‌آید. ما اکنون در جامعه‌ای هستیم که به دلیل شرایط ایجاد شده ناشنوایان بسیار ناراحت و تنهایی داریم چرا که نمی‌توانند با دیگران در جامعه خود ارتباط برقرار کنند. من تلاش داشتم در این پروژه عزیزان روشن‌دل را بسیار قوی و قدرتمند، همانطور که واقعا هستند نشان دهم.

صراف در انتها گفت: من اهل  اصفهان هستم و سه خواهر دارم؛ من لیسانس بازیگری دارم و فوق لیسانس هنرهای نمایشی گرفتم. همکاری من برای این فیلم با بهرنگ دزفولی زاده از طریق پروژه‌های قبلی صورت گرفته بود و من نقش یک آتلیه‌دار را داشتم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز علی شعبانی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

دیدار استانداران ایلام و آذربایجان غربی با مدیر شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» فردا میزبان خانواده شهید رکن آبادی، (سفیر سابق ایران در لبنان) است نعمت سریال بوم و بانو میهمان شب نشینی سه شنبه شب ژن درمانی به کمک بیماری های ژنتیک می آید ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟ حضور نویسنده و کاندید برترین نویسنده جشنواره قلم در صبح پارسی هشدار مصرف فست فودها در برنامه خانه مهر شناگر ناشنوای قهرمان میهمان شب نشینی آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟ خیرین چراغ راههای تاریکند در مشاور مطرح شد: ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ با موضوع جهانی شدن و هویت وچالش های صبح پارسی با محوریت هفته حقوق بشر شب نشینی بوی نیکوکاری می گیرد کسب ۲ جایزه طرح ملی سیمرغ توسط عظیم صیدی آشنایی با خدمات کنسولی در برنامه مشاور کنکاش با محوردستاوردهای اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر درترکمنستان برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم انالله و انا اليه راجعون زوج خلبان موفق ایرانی کرمی: «اهمیت نگه‌داشتن زندگی مشترک از عمل ازدواج مهم‌تر است» حضور سر مربی تیم ملی والیبال نوجوانان در شبکه جام جم «صبح پارسی» فردا به مبحث رفتارهای انسانی از دیدگاه امام جواد (ع) می‌پردازد بانوی قمی که در جنگ با سرطان به کارآفرینی رسید سطح علمی ایران در حوزه دندانپزشکی جهان «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر سریال پادری است «صبح پارسی» فردا به مبحث مهارت‌های اجتماعی می‌پردازد اوتیسم را بیشتر بشناسیم تعامل و هم افزایی مرکز اسلامی لندن با شبکه جهانی جام جم در مسیر برنامه سازی با محوریت ایرانیان و فارسی زبانان خارج کشور توجه به مشکلات قضایی و گسترش خدمت رسانی به هم میهنان خارج کشور حضور معاون حقوق عامه‌ اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) در صبح پارسی نشانه ها و راههای درمان واریس اهمیت تغذیه در تولد فرزندان سالم نگاهی بر مفهوم هنرهای نمایشی از دیدگاه امیر دژاکام «آینه جام» آینه تمام‌ نمای شبکه جام جم سبک زندگی و مولفه های آن در صبح پارسی «شب نشینی» امشب پنجم تیر میزبان پزشک ورزشکار است حضور یکی از اولین نت‌نویسان ایران در شب‌نشینی برگزاری جلسه هم اندیشی مجریان شبکه جهانی جام جم با مدیر شبکه رصد حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور در برنامه مشاور شب نشینی شنبه شب با حضور یک جامعه شناس برنامه کنکاش در هفته قوه قضاییه در شب نشینی جمعه شب پای صحبت استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می نشینیم. تربیت اشتباه، ریشه برخی از مخرب‌ترین تله‌های رفتاری نگاهی بر فعالیت ۵۰ پارک علم و فناوری ایران خانه مهر 3 تیر ادامه سلسله مباحث طرحواره در «شب نشینی» امشب میزبان معاون فناوری پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی هستیم. گفتگوی ورزش ایران با نایب رئیس فدراسیون قایقرانی بانوان نگاهی دقیق به زندگی ناشنوایان در فیلم «بی‌صدا حلزون»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها