اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تربیت اشتباه، ریشه برخی از مخرب‌ترین تله‌های رفتاری

تله رفتاری بی‌اعتمادی و بدرفتاری از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

سیدمهدی طباطبایی، مدرس مهارت‌های زندگی مهمان امروز صبح‌ پارسی بود؛ وی در این برنامه به تله‌های رفتاری و مشکلات بی‌اعتمادی و بدرفتاری پرداخت. او در ابتدا ریشه‌های تله‌های رفتاری را بررسی کرد و در نهایت به نحوه مقابله با آن‌ها اشاره کرد.

این مدرس مهارت‌های زندگی گفت: بسیاری از والدین برای بزرگ کردن فرزندان خود از روش تهدید استفاده کردند و مسیر آن‌ها در جهت تربیت فرزندانشان اشتباه بوده است. این تهدید‌ها در گذشته به صورت تنبیه‌های فیزیکی بود و بعد از آن به شکل تحقیرهای گفتاری درآمد. با گذر زمان و رشد جامعه، تحقیر‌ها جای خود را به رفتار‌هایی مانند طرد کردن دادند. متاسفانه تمام این موارد تاثیر بسیار بدی بر روی کودکان می‌گذارند و بسیاری از افراد کودکی خود را با حضور چنین رفتارهایی گذراندند.

طباطبایی ادامه داد: این تحقیرها و تهدیدها معمولا زمانی رخ می‌دهند که کودکان احتمال وقوع آن‌ها را نمی‌دهند و نمی‌دانند کاری که انجام دادند خطا بوده است. بسیاری از مواقع کودکان به دلیل کارهای خوبی که انجام می‌دهند تنبیه می‌شوند. مجموع این رفتارها این ترس را در انسان ایجاد می‌کند که همواره قرار است با او بدرفتاری شود؛ این شرایط انسان را نسبت به دنیا بی اعتماد می‌کند.

 زمانی که فرزندان می‌بینند امن‌ترین افراد زندگی آن‌ها رفتارهای نادرست مانند دروغ، غیبت و بدگویی دیگران را انجام می‌دهند یا به وعده‌های خود عمل نمی‌کنند دچار بی اعتمادی می‌شوند. این افراد در آینده نسبت به رفتارهای همسر خود واکنش‌های شدیدی دارند و احساس طردشدگی می‌کنند. چنین افرادی بسیار نسبت به رفتارهای دیگران حساس هستند و در رابطه با ارتباطات دیگران با هم برداشت‌های اشتباه دارند. آن‌ها همواره فکر می‌کنند دیگران علیه آن‌ها هستند و حتی تعریف‌های دیگران از خود را باور نمی‌کنند.

او اظهار داشت: چنین افرادی حساب‌های کاربری متفاوتی در شبکه‌های اجتماعی دارند چرا که نمی‌خواهند دیگران همه نظراتشان را بدانند و همچنین سعی می‌کنند با این‌کار دیگران را در نظر داشته باشند. آن‌ها حتی در ارتباط خود با دیگران دنبال جمع کردن اطلاعاتی هستند تا در آینده، زمانی که با فرد به مشکل بر خوردند از آن‌ها استفاده کنند.

 برخی اوقات انسان‌ها تسلیم تصورات اشتباه‌ خود می‌شوند و همه انسان‌ها را به یک صورت می‌بینند؛ برای مثال بانوانی هستند که می‌گویند تمام آقایان به هم شباهت دارند و در نتیجه در تصمیم‌گیری‌های خود اشتباه می‌کنند و امکان دارد به این دلیل با فردی ازدواج کنند که رفتارهای سالمی ندارد و همواره دیگران را اذیت می‌کند.

طباطبایی ادامه داد: نکات بسیار مهمی برای درمان و مقابله با چنین رفتارهایی وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به شناخت ریشه‌ مشکلات رفتاری مانند بی‌اعتمادی و بدرفتاری اشاره کرد. با شناخت این موارد انسان می‌تواند در تفسیر رفتارهای دیگران عاقلانه‌تر عمل کنند و همواره به دلیل بی‌اعتمادی خود رفتار دیگران را بد برداشت نکنند. بسیاری از افرادی که بی‌اعتمادی دارند در «نه» گفتن نیز مشکل دارند و از صمیمی‌ شدن دیگران با خود می‌ترسند. در چنین شرایطی شناخت مهارت‌های زندگی به افراد کمک می‌کند بتوانند بهتر از خود دفاع کنند و رفتار مناسبی داشته باشند.

وی افزود: در نهایت افراد باید اصول اعتماد کردن را از دیگران بیاموزند و از کمک دیگران استفاده کنند. این اشخاص می‌توانند در حوزه‌های مختلف مانند خرید اتومبیل، کارهای حقوقی و حتی ازدواج از کمک دیگران استفاده کنند تا احتمال آسیب دیدن را کاهش دهند. مشکل اصلی این افراد آن است که معمولا در حوزه‌هایی که سر رشته‌ای در آن ندارند به تنهایی عمل می‌کنند و پس از آسیب دیدن اعتماد آن‌ها به دیگران نیز کمتر می‌شود.والدین نباید محدودیت‌های اشتباه برای فرزندان خود ایجاد کنند؛ ما باید به کودکان خود نحوه صحیح رفتار را آموزش دهیم و تنبیه آن‌ها کار درستی نیست.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع تله‌های رفتاری بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و شمیم علیزاده باسیدمهدی طباطبایی، مدرس مهارت‌های زندگی به گفت و گو نشستند.

 

آخرین اخبار

لزوم آموزش انسان‌دوستی به فرزندان برای داشتن آرامش درونی تاریخ و تمدن در ژرفا تعویض مفصل زانو چیست؟ روز دومناسبتی در صبح پارسی لزوم غربالگری در علاقمندان به ورزش نگاهی به تاثیر استفاده بی‌رویه از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر مغز انسان ساخت رباتی که به معلولان امکان راه رفتن می‌دهد مبانی اندیشه دینی و اعتقادی در ژرفا دو قهرمان طلایی، به جام جم می آیند خاطرات اسارت مجتبی جعفری «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس روانشناسی است «شب نشینی» امشب میزبان دو مخترع خلاق است گفت‌وگو با ایثارگری که ده سال در اسارت گذراند ژرفا و اندیشه ورزی «شب نشینی» امشب میزبان شاگرد استاد فرشچیان می‌شود ژرفا و اندیشه ورزی آرادگان وفاداران نظامند عزاداری محرم در یزد چه تفاوتی با دیگر نقاط کشور دارد؟ امکان بیمه ی تأمین اجتماعی و بازنشستگی برای کلیه ایرانیان خارج کشور نگاهی دقیق به پروژه حفاظت از یوزپلنگ‌های ایرانی مدیر شبکه جام جم و استاندار خراسان شمالی در نشستی مشترک، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. ادامه سلسله مباحث عرفان در صبح پارسی نگاهی به توصیه‌های اسلام برای غذا خوردن سالم عده ای زمان تصویربرداری سریال "مسافری از هند" بالای قبر من فاتحه می خواندند قیمه لاپلو یا قیمه شاه عباسی از لذیذترین غذاهای ایرانی سبک زندگی در صبح پارسی بازیگر خوشنام و محبوب تلویزیون؛ میهمان استودیوی شب نشینی گفت‌وگوی شب نشینی با رکوردار دارنده مدارک تحصیلی یک اتفاق نه چندان ساده!!! هرآنچه باید درباره برقراری بیمه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور بدانید حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها