اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

برنامه معرفتی شناختی در شبکه جهانی جام جم

جایگاه تفکر در انسان را در برنامه ژرفا دنیال کنید

شبکه جهانی جام جم در پاسخ به نیازهای فکری مخاطبان خود در سراسر دنیا خصوصا ایرانیان مقیم خارج از کشور و فارسی زبانان اقدام به تولید مجموعه برنامه معرفتی شناختی «ژرفا» کرده است . برنامه «ژرفا» با موضوع تحلیل و بررسی جایگاه تفکر در مقام انسان، ماحصل تلاش دو گروه معارف و گروه فرهنگ، ادب و هنر است که تمام روزهای هفته روی انتن می‌رود. ماحصل تلاش گروه معارف در سه فصل از چهارشنبه تا جمعه پخش می‌شود.
مجموعه برنامه گفت‌وگومحور«ژرفا» در گروه معارف به تهیه کنندگی کورش انصاری و با اجرای محمد عینی‌زاده موحد، تبيين تئوريک بنيان‌هاي نظام ديني را با رويکرد بررسي تطبيقي انديشه اسلام و انديشه غرب، هدف خود قرار داده است. تحقیق علمی برنامه را محمد عینی‌زاده موحد، سردبیر و عباس اسکندری ؛ مهدی سعیدی و ابراهیم علوی بر عهده گرفته است. این برنامه در سه فصل مباحث خود را پی می‌گیرد.
فصل اول که چهارشنبه‌ها پخش می‌شود، سیری در تاریخ اندیشه‌ورزی و دین‌پژوهی دارد. برخی عناوین و موضوعات این فصل عبارتند از اندیشه‌ورزی ؛ عقل خودبیناد در اندیشه غربی و عقل در فلسفه اسلامی ؛ دین در یونان باستان ؛ دین در قرون وسطی ؛ رنسانس، واکنش اروپا به دین قرون وسطایی . فصل دوم پنجشنبه‌ها، ‌به بررسی مبانی سیاسی نظام دینی اختصاص یافته و موضوعاتی همچون اهداف سیاسی دین ؛ مفهوم و جایگاه قدرت در اندیشه دینی و غیردینی ؛ مردم‌سالاری و دموکراسی ؛ عدالت در حکومت دینی ؛ مفهوم آزادی در اندیشه دینی و غیر دینی و نسبت آن با حکومت ؛ آینده جهان، شاخصه‌های جامعه و حکومت مهدوی و اندیشه‌های آخرالزمانی در آن مطرح می‌شود. فصل سوم نیز طی ده شب، جمعه‌شب‌ها، موضوعاتی را در حوزه مبانی اندیشه دینی و اعتقادی به گفت‌وگو خواهد گذارد. موضوعاتی مانند: مفهوم عقل در اندیشه اسلامی ؛ نسبیت معرفت در غرب (سکولاریسم) ؛ تبیین زمینی وحی، نقد تجربه‌انگاری وحی ؛ فهم متون دینی (هرمنوتیک) ؛روشنفکری دینی و.... در هر قسمت از مجموعه برنامه ژرفا، دو کارشناس که از اساتید برجسته و پژوهشگر در دانشگاه و حوزه‌های علمیه و پژوهشگاه‌های به‌نام کشور هستند، به گفت‌وگو در موضوعات یادشده می‌پردازد.
گروه فرهنگ، ادب و هنر نیز در پاسخ به نیازهای فکری مخاطبان ارجمند خود در سراسر دنیا خصوصا ایرانیان مقیم خارج از کشور و فارسی زبانان این برنامه معرفتی شناختی را با موضوعات تاریخ و تمدن،سبک زندگی، هویت و فرهنگ و شعر و ادبیات روی انتن می‌برد. در این برنامه گفت‌وگو محور که با حضور اساتید محترم دانشگاه و اندیشمندان و پژوهشگران حوزه‌های علوم اجتماعی،جامعه شناسی،تاریخ،فرهنگ و هویت، علوم سیاسی،فلسفه تعلیم و تربیت، روانشناسی تربیتی،ادبیات فارسی،مردم شناسی، باستان شناسی،پژوهش هنر،فلسفه، موسیقی،و....تهیه و تولید شده است بنیان‌های فکری مخاطبان را مورد توجه قرارداده تا با ژرف نگری در مسائل پیش بینی شده چراغ راهی برای بینندگان و مخاطبان خود باشد تا از دریچه تفکر و تامل بنیادی و فارغ از هیاهوی دنیای مدرن نگاهی کاربردی و ژرف به موضوعات مطرح شده و چالش‌های پیش رو در این زمینه داشته باشند . برنامه‌های این گروه در چهار سرفصل تاریخ و تمدن،سبک زندگی، هویت و فرهنگ و شعر و ادبیات، هر کدام در سیزده برنامه ودر مجموع 52 برنامه پنجاه و پنج دقیقه ای به تهیه کنندگی امیر حسین محمودی فرد در حال تولید است. برای بهره مندی بیشتر از زمان ومدیریت گفت‌وگوها در هر بخش از یکی از اساتید برجسته همان حوزه به عنوان مجری کارشناس استفاده شده است .در بخش تاریخ و تمدن یونس نوربخش استاد جامعه شناسی عضو هیات علمی دانشگاه تهران، در بخش سبک زندگی معصومه حاتمی فوق دکتری در رشته روانشناسی تربیتی از دانشگاه تهران و مدرس دانشگاه در ایران و امارات وعضو بنیاد نخبگان و انجمن روانشناسی ایران، در بخش شعر و ادبیات رشید کاکاوند استاد زبان و ادبیات فارسی،شاعر، در بخش هویت و فرهنگ محمد سالار کسرایی مدرس دانشگاه عضو هیئت علمی‌گروه جامعه شناسی توسعه و رئیس پژوهشکده مطالعات اجتماعی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اجرا و برگزاری گفت‌وگوها را برعهده دارند.

آخرین اخبار

لزوم آموزش انسان‌دوستی به فرزندان برای داشتن آرامش درونی تاریخ و تمدن در ژرفا تعویض مفصل زانو چیست؟ روز دومناسبتی در صبح پارسی لزوم غربالگری در علاقمندان به ورزش نگاهی به تاثیر استفاده بی‌رویه از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر مغز انسان ساخت رباتی که به معلولان امکان راه رفتن می‌دهد مبانی اندیشه دینی و اعتقادی در ژرفا دو قهرمان طلایی، به جام جم می آیند خاطرات اسارت مجتبی جعفری «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس روانشناسی است «شب نشینی» امشب میزبان دو مخترع خلاق است گفت‌وگو با ایثارگری که ده سال در اسارت گذراند ژرفا و اندیشه ورزی «شب نشینی» امشب میزبان شاگرد استاد فرشچیان می‌شود ژرفا و اندیشه ورزی آرادگان وفاداران نظامند عزاداری محرم در یزد چه تفاوتی با دیگر نقاط کشور دارد؟ امکان بیمه ی تأمین اجتماعی و بازنشستگی برای کلیه ایرانیان خارج کشور نگاهی دقیق به پروژه حفاظت از یوزپلنگ‌های ایرانی مدیر شبکه جام جم و استاندار خراسان شمالی در نشستی مشترک، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. ادامه سلسله مباحث عرفان در صبح پارسی نگاهی به توصیه‌های اسلام برای غذا خوردن سالم عده ای زمان تصویربرداری سریال "مسافری از هند" بالای قبر من فاتحه می خواندند قیمه لاپلو یا قیمه شاه عباسی از لذیذترین غذاهای ایرانی سبک زندگی در صبح پارسی بازیگر خوشنام و محبوب تلویزیون؛ میهمان استودیوی شب نشینی گفت‌وگوی شب نشینی با رکوردار دارنده مدارک تحصیلی یک اتفاق نه چندان ساده!!! هرآنچه باید درباره برقراری بیمه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور بدانید حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها