اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ریشه‌های اصلی طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی چیست؟

طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

سید مهدی طباطبایی فر، مدرس مهارت‌های زندگی مهمان امروز صبح‌پارسی بود؛ وی در این برنامه از ریشه‌های طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی سخن گفت و پس از آن‌ به نشانه‌های آن اشاره کرد. او در انتهای برنامه راه‌های مقابله با این طرحواره و انواع روابط نادرست افراد دچار به این اختلال را توضیح داد.

مدرس مهارت‌های زندگی گفت: طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی است که فرد در آن تصور می‌کند که دوست‌داشتنی نیست و احساساتش نسبت به کسانی که دوستشان دارد متقابل نیست. این افراد از آنجایی که در ریشه‌ها محبت‌های کافی را دریافت نکرده‌اند نمی‌توانند ابراز احساسات دیگران را باور کنند و پذیرای آن‌ها باشند؛ افرادی که دچار طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی هستند به دنبال الگو‌های آشنا می‌روند و معمولا به کسانی علاقه‌مند می‌شوند که همانند مادر یا پدرشان به آن‌ها توجه نمی‌کنند و دیگران را نادیده‌ می‌گیرند. والدین چنین افرادی توانایی ابراز احساسات بسیاری ندارند و دچار سردی عاطفی هستند.
طباطبایی فر افزود: از ریشه‌های دیگر می‌توان به عدم آگاهی والدین به نیازهای فرزند اشاره کرد؛ این نوع والدین کودک خود را بر اساس نیازهای خود بزرگ می‌کنند. برای مثال پدر ممکن است زمانی که فرزندش به سمت او می‌آید او را به دلیل خستگی‌اش پس بزند اما بعدا زمانی که کودک مشغول به بازی یا استراحت است به دنبال او برود تا به فرزند خود ابراز محبت کند. در این شرایط کودک احساس عشق و صمیمیت را به درستی درک نمی‌کنند.
او ادامه داد: افراد با طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی به محرومیت خود آگاه نیستند و این تفاوت آن‌ها با دیگر محرومیت‌ها و طرحواره‌های شخصیتی است. به دنبال این مسئله اگر شما از چنین افرادی درباره خانواده آن‌ها بپرسید معتقد هستند که محبت کافی در خانواده‌شان وجود داشته است در حالی که تعریف محبت از دید این افراد صحیح نیست.
وی اظهار کرد: از نشانه‌های افراد با طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی می‌توان به علائم رفتاری مانند عدم توانایی صحبت راجع به نیاز‌ها اشاره کرد؛ این افراد همواره انتظار دارند که دیگران متوجه احساسات او بشوند و در غیر این صورت این عدم توجه را بر پایه دوست داشته نشدن می‌گذارند. این افراد گاهی به صورت عمدی احساسات خود را بیان نمی‌کنند تا به طرف مقابل ثابت کنند کسی آن‌ها را دوست ندارد.
مدرس مهارت‌های زندگی گفت: چنین افرادی بسیار پر توقع هستند و سر هر مسئله‌ای ناراحت می‌شوند. این افراد به اصطلاح ظرف محبت‌شان سوراخ است؛ به این صورت که اگر فردی چندین بار به آن‌ها محبت کند و یک بار فراموش کند که ابراز احساسات داشته باشد آن‌ها این مسئله را بر پایه عدم علاقه فرد نسبت به خود می‌دانند و شخص مقابل را سرزنش می‌کنند.

طباطبایی ‌فر ادامه داد: اصطلاحی به نام جذابیت طرحواره‌ای وجود دارد که طی آن افرادی که خود طرحواره شخصیتی دارند جذب شخصی با طرحواره احساسی می‌شوند؛ به طور مثال فردی که دچار طرحواره شخصیتی ایثارگری است عاشق شخصی با طرحواره محرومیت عاطفی-احساسی می‌شود. این افراد از محبت کردن به شخص دیگر احساس ارزشمندی پیدا می‌کنند.
او گفت: مشکل اصلی آن است که چنین افرادی در رابطه دچار تغییر طرحواره شخصیتی می‌شوند؛ برای مثال فردی با طرحواره ایثارگری ممکن است بعد از مدتی دچار خستگی شود و از ادامه تلاش‌های خود دست بردارد. ما باید آگاه باشیم که جذابیت‌های طرحواره‌ای ممکن است در چند سال اول زندگی مشخص نشوند و زوجین پس از تغییر طرحواره‌های یکدیگر به مشکل بخورند. بسیاری از طلاق‌ها به دلیل تغییرات ایجاد شده در طرحواره‌های افراد صورت می‌گیرد.
وی افزود: این افراد باید متوجه علائم خطر باشند؛ این علائم می‌توانند افرادی با رفتار عاطفی سرد باشند یا اشخاصی باشند که در صحبت کردنشان بسیار ماهرانه عمل می‌کنند. کسانی که طرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی دارند معمولا نیازهای عاطفی خود را نمی‌شناسند و باید این شناخت را بیاموزند.این افراد باید به پیوستار دوست داشتن دیگران دقت کنند چرا که قرار نیست ما انسان‌ها دیگران را به صورت صفر یا صدی دوست داشته باشیم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوعطرحواره محرومیت هیجانی-عاطفی احساسی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار بانیلوفر مقدمی، سید مهدی طباطبایی فر، مدرس مهارت‌های زندگی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

لزوم آموزش انسان‌دوستی به فرزندان برای داشتن آرامش درونی تاریخ و تمدن در ژرفا تعویض مفصل زانو چیست؟ روز دومناسبتی در صبح پارسی لزوم غربالگری در علاقمندان به ورزش نگاهی به تاثیر استفاده بی‌رویه از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر مغز انسان ساخت رباتی که به معلولان امکان راه رفتن می‌دهد مبانی اندیشه دینی و اعتقادی در ژرفا دو قهرمان طلایی، به جام جم می آیند خاطرات اسارت مجتبی جعفری «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس روانشناسی است «شب نشینی» امشب میزبان دو مخترع خلاق است گفت‌وگو با ایثارگری که ده سال در اسارت گذراند ژرفا و اندیشه ورزی «شب نشینی» امشب میزبان شاگرد استاد فرشچیان می‌شود ژرفا و اندیشه ورزی آرادگان وفاداران نظامند عزاداری محرم در یزد چه تفاوتی با دیگر نقاط کشور دارد؟ امکان بیمه ی تأمین اجتماعی و بازنشستگی برای کلیه ایرانیان خارج کشور نگاهی دقیق به پروژه حفاظت از یوزپلنگ‌های ایرانی مدیر شبکه جام جم و استاندار خراسان شمالی در نشستی مشترک، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. ادامه سلسله مباحث عرفان در صبح پارسی نگاهی به توصیه‌های اسلام برای غذا خوردن سالم عده ای زمان تصویربرداری سریال "مسافری از هند" بالای قبر من فاتحه می خواندند قیمه لاپلو یا قیمه شاه عباسی از لذیذترین غذاهای ایرانی سبک زندگی در صبح پارسی بازیگر خوشنام و محبوب تلویزیون؛ میهمان استودیوی شب نشینی گفت‌وگوی شب نشینی با رکوردار دارنده مدارک تحصیلی یک اتفاق نه چندان ساده!!! هرآنچه باید درباره برقراری بیمه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور بدانید حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها