اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تشخیص نشانه‌های کم‌توانی ذهنی با استفاده از جدول ASQ

اکثریت افراد با اختلال کم‌توانی ذهنی ویژگی ظاهری ندارند!

خانم اعظم زاده‌نور، کارشناس کودکان استثنایی مهمان امروز صبح پارسی بود؛ وی در این برنامه درباره نحوه نام‌گذاری صحیح برای کودکان استثنایی صحبت کرد و به روش‌های شناسایی آن‌ها پرداخت. او همچنین علل شکل‌گیری چنین مشکلاتی را مطرح کرد.

کارشناس کودکان استثنایی گفت: خیلی از اساتید معتقد هستند که انسان نمی‌تواند افراد را به بدترین القاب صدا کند و سپس رفتار دیگری با آن‌ها داشته باشد. در احادیث نیز آمده که ما باید فرزندان خود و حتی دیگران را به نام نیکو صدا کنیم. در نتیجه ما باید برای یاد و صدا کردن کودکان استثنایی از نام نیکو و درستی استفاده کنیم. متاسفانه روز کودکان استثنایی در تقویم ملی ما به عنوان روز عقب‌ماندگان ذهنی ثبت شده است؛ با وجود آن که کارشناسان همه از ثبت شدن چنین روزی در تقویم ملی مفتخر هستند اما همه ما امیدوار هستیم تا نام این روز تغییر کند از واژگانی صحیح مانند کم‌توان ذهنی، آهسته‌گام یا کودکان استثنایی استفاده شود. پیش از آنکه این کودکان به عنوان کم‌توان ذهنی شناسایی شوند یک کودک هستند و ما نباید به دلیل مشکلاتی که دارند توانایی‌های آن‌ها را نادیده بگیریم.

زاده‌نور ادامه داد: ما برای شناسایی کودکان کم‌توان ذهنی نشانه‌هایی را می‌بینیم که رشد کودک را برای ما مشخص می‌کند. با ارجاع و تشخیص به موقع این نشانه‌ها در کودکان، متخصصان می‌توانند درمان‌های سریع را برای آن‌ها در نظر بگیرند و مشکلات موجود را برطرف کنند. این پیش‌گیری و درمان‌ها برای اکثر طیف‌های کم‌توان ذهنی ممکن است و تنها برای موارد جدی‌تر درمان کامل صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: کم‌توانی ذهنی در جامعه حضور دارد و با تشخیص صحیح آن می‌توانیم شرایط را برای چنین کودکان استثنایی بهتر کنیم و از توانایی‌های آن‌ها بهره ببریم. به طور کلی ۲ درصد از کل جامعه اختلال کم‌توانی ذهنی دارند و ۱۳ درصد از این افراد در دسته مرزی قرار دارند که می‌توانند در جامعه حضور داشته باشند. ما با تشخیص این افراد می‌توانیم از هدر رفتن توانایی آن‌ها جلوگیری کنیم.

او اظهار داشت: ما در جدول ASQ می‌توانیم مسیر رشد کودکان در هر رده سنی را بررسی کنیم. خانواده‌های می‌توانند با نگاه به این جدول رشد فرزند خود را بررسی کنند و متوجه اختلالات احتمالی شوند. برای مثال اگر کودکی در چهار ماهگی گردن نگیرد  والدین باید او را پیش متخصص ببرند و از اختلالات او پیشگیری کنند. البته والدین باید در نظر داشته باشند که نکات موجود در جدول تنها می‌توانند نشانه باشند و به هیچ وجه دلیل قطعی نیستند. در نتیجه والدین باید پیش از نگرانی جدی به متخصص مراجعه کنند تا صحت موضوع مشخص شود.

کارشناس کودکان استثنایی گفت: در حال حاضر ما برای تشخیص اختلال کم‌توانی ذهنی به دنبال علت‌های آن هستیم؛ متاسفانه در جامعه افراد تنها ویژگی‌های ظاهری کم‌توان‌های ذهنی را شناسایی می‌کنند، در حالی که بسیاری از افراد با چنین اختلالی هیچ گونه ویژگی ظاهری ندارند. ارزیابی ظاهری تنها در برخی موارد صورت می‌گیرد اما در اکثر موارد به این صورت نیست در نتیجه باید غربالگری به صورت دقیق انجام شود. علت کم‌توانی‌های ذهنی می‌تواند ژنتیکی یا عوامل زیستی باشد.

زاده‌نور افزود: متاسفانه در دوران کرونا بسیاری از فرزندان در خانه ماندند و در نتیجه فعالیت‌های آن‌ها کاهش یافته است؛ به دنبال این مسئله کودکان از آموزه‌های جسمی عقب می‌مانند و عملکرد هوشی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. این مسئله لزوما در نهایت منجر به کم‌توانی ذهنی نمی‌شود اما بر عملکرد آن‌ها تاثیر می‌گذارد. مهم‌ترین مسئله‌ای که اکنون برای تشخیص کم‌توان‌های ذهنی استفاده می‌شود بررسی عملکرد سازگاری آن‌ها با محیط است.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی حسین قطبی زادهاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوعمهارت‌های زندگی برای زوجین بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی با اعظم زاده‌نور، کارشناس کودکان استثنایی به گفت و گو نشستند.

 

آخرین اخبار

بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب وصف حضرت ابوالفضل(ع) قطعه گمشده یک روایت ژرفا بامحوریت تاریخ و تمدن «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر و کارگردان است پخش مراسم عزاداری از لندن روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی هنر لطف خداست قطعه ای سوزناک بشنویم از یک روایت در تاسوعای کوچک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها