اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

معنای اصلی واژه ایران و فرهنگ چیست؟

زندگی اقوام حاضر در ایران از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

عباس قنبری عدیوی، کارشناس فرهنگ فولکلور مهمان امروز صبح پارسی بود؛ وی در این برنامه از اقوام مختلف ایران و تاثیر آن‌ها در حفظ فرهنگ ایرانی صحبت کرد. او همچنین در ادامه برنامه به اقدامات قوم بختیاری در تاریخ ایران پرداخت و به برخی از آن‌ها اشاره کرد.

میهمان کارشناس فرهنگ فولکلور گفت: ایران مجموعه‌ای از اقوام است که مانند گل‌های قالی زیبایی‌ها را در کنار هم قرار می‌دهند؛ بختیاری‌ها به صورت تاریخی در منطقه زاگرس مرکزی هستند که شامل استان‌هایی مانند خوزستان، اصفهان، لرستان و استان مرکزی می‌شوند. این اقوام در باقی استان‌ها نیز به صورت اختیاری یا اجباری طی دهه‌ها یا سده‌های گذشته مهاجرت کردند. در مجموع بختیاری‌ها به دو دسته چهار لنگ و هفت‌ لنگ تقسیم می‌شوند که پسوند فامیلی عدیوی نیز از دسته هفت لنگ می‌آید. عدیوی‌ها از دیرباز زندگی عشایری داشته‌اند و کوچ می‌کردند؛ منطقه گرمسیری این طایفه در خوزستان قرار دارد و منطقه سردسیری آن‌ها نیز در چهارمحال بختیاری است.

 قنبری عدیوی ادامه داد: زیبایی اقوام و طوایف ایرانی صداقت، یک‌رنگی، دلبستگی و علاقه به وطن است که باعث شده این افراد صاحبان ایران‌زمین باشند. از ایران باستان تا به امروز ما شاهد آن هستیم که کشور بر روی دوش اقوام مختلف ایران استوار مانده‌ است. اقوام ایرانی از ابتدای تاریخ کشور همواره حضور داشته‌اند و همیشه از کشور خود دفاع کرده‌اند. نقش تاثیرگذار اقوام مختلف مانند بختیاریان را می‌توان در موارد متنوع مشاهده کرد. برای مثال جاده دزپارت یک تاریخ و فرهنگ را به نمایش می‌گذارد که نشان می‌دهد قوم بختیار به آنجا تعلق دارد. در ادامه شما شاهد آن هستید که بختیاری‌ها در انقلاب مشروطه بسیار تاثیرگذار بودند. قوم بختیاری‌ها در هر زمان که لازم بوده از مرز‌های کشور در مقابل بیگانگان دفاع کرده‌اند و شهید داده‌اند. برای مثال افرادی مانند اسعد بختیاری از این اقوام بوده‌اند که برای کشور خود فداکاری کرده‌اند. ما می‌دانیم که تمامی اقوام ایران همواره به حفظ ایران متعهد بوده‌اند و در آینده نیز اینطور خواهند ماند و به محافظت از کشور ادامه می‌دهند. ما تنها بیش از ده هزار شهید بختیاری در هشت سال دفاع مقدس داریم.

وی افزود: کلمه ایران به معنای آزادگان است که این آزادگی در فرهنگ‌ ما پیوند دهنده همه اقوام به حساب می‌آید و محور آن نیز دوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز است. این همزیستی با شناخت همراه شده و با نسل‌های مختلف از گذشته تا به امروز و آینده پیوند دارد. این ارتباط بین‌ نسلی ریشه در تاریخ، تمدن و فرهنگ قوی ایران دارد؛ فرهنگ به خودی خود معنی بالا آمدن و رشد کردن دارد و ما از این امر متوجه می‌شویم که معنای فرهنگ در ایران به منظور بهبود پیوسته آن است. زندگی انسان نیز دو بعد دارد که شامل معنوی و مادی می‌شود؛ بعد مادی در تمامی موجودات وجود دارد اما بعد معنوی زندگی انسان شامل فرهنگ می‌شود و تنها این می‌تواند به تمدن‌ها معنا دهد. به دنبال این مسئله ما به عنوان یک ایرانی در هر جای دنیا باید به فرهنگ خود متعهد باشیم و آن را به نسل‌های آینده خود انتقال دهیم. ما باید پاسداران خوبی برای تاریخ و فرهنگ کشور خود باشیم و یاد بزرگان کشور را زنده نگه داریم.

او اظهار داشت: به طور کل تمامی اقوام ایران نوع نگاه خاصی به زندگی دارند؛ به باور این اقوام انسان، طبیعت و همه هستی با یکدیگر در تعامل دو سویه هستند و به دنبال این مسئله برای زندگی احترام خاصی قائل هستند. برای مثال درخت بلوط زاگرس ایران نمادی از فرهنگ ریشه‌دار کشور است چرا که تنها پنجاه سال طول می‌کشد تا میوه دهد. همچنین کوه‌ها و خورشید برای فرهنگ اقوام تنها یک عنصر نیستند و معنای خاص خود را دارند که در هنرهای آن‌ها نیز دیده می‌شود. عناصر طبیعی در زندگی اقوام دلبستگی ایجاد می‌کند و آن‌ها را به وطن خود وابسته‌تر نگه می‌دارد. موسیقی‌های محلی نیز کتاب‌ها و روایات ناگفته‌ای هستند که در قالب اشعار بیان می‌شوند و مفاهیم مختلفی را به مخاطب خود می‌رساند.

کارشناس فرهنگ فولکلور گفت:یکی از عناصر حفظ کننده فرهنگ‌ها زبان است که عنصر اصلی انتقال دهنده زندگی به حساب می‌آید. با انتقال زبان به نسل‌های آینده افراد می‌توانند مفاهیم ایران‌دوستی را انتقال دهند و فرهنگ را تا سال‌های متعدد حفظ کنند. ما همچنین می‌توانیم با دعوت از شاعران محلی فرهنگ اقوام مختلف را انتقال دهیم. در ادامه ضرب‌المثل‌ها و قصه‌ها می‌توانند در انتقال فرهنگ‌های مختلف تاثیرگذار باشند و در زنده نگه داشتن فرهنگ ایرانی نقش بسیاری ایفا کنند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگیحسین قطبی زادهاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوعفرهنگ اقوام ایرانی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی با عباس قنبری عدیوی، کارشناس فرهنگ فولکلور به گفت و گو نشستند.

 

آخرین اخبار

لزوم آموزش انسان‌دوستی به فرزندان برای داشتن آرامش درونی تاریخ و تمدن در ژرفا تعویض مفصل زانو چیست؟ روز دومناسبتی در صبح پارسی لزوم غربالگری در علاقمندان به ورزش نگاهی به تاثیر استفاده بی‌رویه از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر مغز انسان ساخت رباتی که به معلولان امکان راه رفتن می‌دهد مبانی اندیشه دینی و اعتقادی در ژرفا دو قهرمان طلایی، به جام جم می آیند خاطرات اسارت مجتبی جعفری «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس روانشناسی است «شب نشینی» امشب میزبان دو مخترع خلاق است گفت‌وگو با ایثارگری که ده سال در اسارت گذراند ژرفا و اندیشه ورزی «شب نشینی» امشب میزبان شاگرد استاد فرشچیان می‌شود ژرفا و اندیشه ورزی آرادگان وفاداران نظامند عزاداری محرم در یزد چه تفاوتی با دیگر نقاط کشور دارد؟ امکان بیمه ی تأمین اجتماعی و بازنشستگی برای کلیه ایرانیان خارج کشور نگاهی دقیق به پروژه حفاظت از یوزپلنگ‌های ایرانی مدیر شبکه جام جم و استاندار خراسان شمالی در نشستی مشترک، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. ادامه سلسله مباحث عرفان در صبح پارسی نگاهی به توصیه‌های اسلام برای غذا خوردن سالم عده ای زمان تصویربرداری سریال "مسافری از هند" بالای قبر من فاتحه می خواندند قیمه لاپلو یا قیمه شاه عباسی از لذیذترین غذاهای ایرانی سبک زندگی در صبح پارسی بازیگر خوشنام و محبوب تلویزیون؛ میهمان استودیوی شب نشینی گفت‌وگوی شب نشینی با رکوردار دارنده مدارک تحصیلی یک اتفاق نه چندان ساده!!! هرآنچه باید درباره برقراری بیمه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور بدانید حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها