اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

خورشید تا چه زمانی زنده خواهد ماند؟

بررسی پیدایش منظومه شمسی و اهمیت خورشید از دید پدر نجوم ایران در شب نشینی

احمد دالکی، پدر نجوم آماتوری ایران مهمان دیشب شب‌نشینی بود؛ وی در این برنامه از آغاز فعالیت خود در رشته نجوم صحبت کرد و تحصیلات در رشته‌های مختلف را توضیح داد. وی در ادامه به آغاز شکل‌گیری جهان هستی و منظومه شمسی پرداخت.

پدر نجوم آماتوری ایران گفت: من از نوجوانی، یعنی حدود ۱۲ سالگی به نجوم علاقه‌مند شدم؛ در آن زمان برق به شکل امروزی در خانه‌ها وجود نداشت و مردم عادت به خوابیدن در حیاط را داشتند. در آن زمان با دیدن نورهای مختلف و ستاره‌ها در آسمان شیراز به نجوم علاقه پیدا کردم. من در ابتدا سوالات بسیاری داشتم اما از هیچکس سوالی نمی‌پرسیدم در نتیجه علاقه من به نجوم بیشتر شد. طی سال‌های زندگی جنگلبان نیز بودم و این کار من را به نجوم علاقه‌مندتر کرد.

دالکی اظهار داشت: من در رشته نجوم و ستاره‌شناسی هیچ‌وقت تحصیل دانشگاهی نداشتم و به صورت خودآموز تمام اطلاعات را به دست آوردم. تحصیلات من در حوزه مهندسی است و مدرک مهندسی کشاورزی، مهندسی نقشه‌برداری هوایی، مهندسی شناخت‌ زمین از هواپیما و مهندسی نقشه‌برداری فضایی دارم. از آنجایی که شغل من در مناطق جنگلی و سحرایی بوده توانسته‌ام در رشته نجوم بدون تحصیل در آن رشته مهارت پیدا کنم.

وی افزود: توصیه من به مردم آن است که در اوقات فراغت فرزندانشان به آن‌ها نکات نجومی بیاموزند چرا که با چنین نکاتی انسان به قدرت خداوند متعال پی می‌برد. متاسفانه اطلاعات مربوط به نجوم به صورت عمومی بسیار محدود گسترش پیدا کرده و بسیاری از موارد هستند که مردم نمی‌دانند.

او ادامه داد: حادثه بیگ‌بنگ اتفاقی است که در ۱۳.۷ میلیارد سال پیش به وقوع می‌پیوندد که جهان و کیهان را به وجود می‌آورد؛ حدود ۴.۶ میلیارد سال پیش منظومه شمسی شکل می‌گیرد و متولد می‌شود. ستاره‌ها طی این اتفاقات متولد می‌شوند و خورشید نیز یکی از این ستاره‌ها بوده است. منظومه شمسی و ستارگان در فضا به اندازه‌ای وسیع هستند که انسان باید مدت‌ها در این رابطه مطالعه کند تا بتواند به درک محدودی از این رشته برسد.

پدر نجوم آماتوری ایران گفت: حیاط ما وابسته به خورشید است و تا زمانی که این ستاره وجود دارد موجودات زنده نیز به زندگی خود ادامه می‌دهند. خورشید در هر ثانیه ۴.۲ میلیون تن سوخت مصرف می‌کند و هیدروژن را به هلیوم تبدیل می‌کند. بعد از تمام شدن هیدروژن، هلیوم به کربن تبدیل می‌شود و سپس کربن مجدد به عنصر دیگری تبدیل می‌شود. عمر تمامی ستارگان قابل پیش‌بینی است اما اعداد به دست آمده از آن‌ها بسیار بزرگ هستند.

دالکی اظهار کرد: خورشید در دوران جوانی قرار دارد و در نیمه راه عمر خود است و تا چندین میلیارد سال دیگر زنده خواهد ماند. به دنبال این مسئله پیش‌بینی‌های نابودی خورشید به سال‌های بسیاری در آینده می‌رسد و اکنون نیازی به نگرانی نیست. همچنین پیش‌بینی‌های ارائه شده در رابطه با شهاب‌سنگ‌هایی که از کنار زمین می‌گذرند کمی بزرگ‌نمایی می‌شوند و انسان‌ها نیاز به نگرانی ندارند چرا که زمانی که یک شهاب‌سنگ به زمین نزدیک می‌شود دانشمندان تصمیماتی برای مقابله و بررسی آن را در نظر می‌گیرند.

وی افزود: خوشبختانه در ایران از گذشته تا به امروز علاقه‌مندان نجوم بسیار بوده‌اند اما متاسفانه پیشرفت بسیاری در این حوزه صورت نگرفته است و رصدخانه‌های ایران قدیمی هستند. اعتبار رصدخانه‌ها به تلسکوپ‌ها است و اعتبار آن‌ها نیز به آینه‌هایشان برمی‌گردد اما در ایران تلسکوپ‌های قدرتمندی وجود ندارد. این در حالی است که در گذشته اقدامات ایرانیان در رابطه با نجوم در جهان خاص بوده و در آن زمان هیچ کشور دیگری از چنین علمی برخوردار نبوده است.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب وصف حضرت ابوالفضل(ع) قطعه گمشده یک روایت ژرفا بامحوریت تاریخ و تمدن «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر و کارگردان است پخش مراسم عزاداری از لندن روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی هنر لطف خداست قطعه ای سوزناک بشنویم از یک روایت در تاسوعای کوچک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها