اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تبین فرهنگ ایرانی در مشاور

جهان ایران را به فرهنگ و تمدنش می¬شناسد و ما باید فراتر از کشورهای دیگر به ارتباطات فرهنگی با جهان معاصر بیندیشیم.

هم­زمان با برگزاری "همایش رایزنان فرهنگی در تهران"، برنامه­ ی این هفته­ ی "مشاور شبکه جام جم" میزبان "دکتر محمدرضا بهمنی خدنگ" معاون توسعه­ ی همکاری­ های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بود. مهمان برنامه، از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به منزله ­ی قرارگاه اقتدار فرهنگی بین ­المللی ایران یاد کرد و رایزنان فرهنگی را تجسم این سازمان در خارج از کشور دانست.

وی در آغاز برنامه با تأکید بر توجه توأمان به ظرفیت­های دولتی و ظرفیت­های مردمی گفت: سازمان متکفل این امر و مسئول هماهنگی این ظرفیت­ها در خارج کشور است. قلمرو فعالیت رایزنان فرهنگی قلمروی به گستره­ی فرهنگ کشور است و فرهنگ از دیدگاه ما از آداب و رسوم، اندیشه و تفکر آغاز می­شود و تا حرکت به سمت خدمات و محصولات فرهنگی در حوزه ­ی سینما، صنایع دستی ، گردشگری، حوزه­های تمدنی و موارد مشابه ادامه پیدا می ­کند.جهان ایران را به فرهنگ و تمدنش می­ شناسد و از این جهت مهم است که ما فراتر از کشورهای دیگر به ارتباطات فرهنگی بیندیشیم.

در برنامه­ ی مشاور یکشنبه دوم مرداد، چند تن از هم­ میهنان مقیم خارج کشور در تماس تلفنی از فرانسه و پاکستان، مواردی از فعالیت­های رایزنی فرهنگی در کشور محل سکونت خود را برشمردند و درخواست­ها و  پیشنهادهای خود را مطرح کردند. سپس با پخش گزارشی از همایش رایزنان فرهنگی در تهران، گفتگوی مجری برنامه با دکتر بهمنی از سر گرفته شد. 

معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، فعالیت­هایی چون "اجتماعی ­سازی گفتمان امت اسلامی" و "افزایش سهم ایران در بازار صنایع فرهنگی" را بخشی از فعالیت­های گسترده­ای اعلام کرد که در دستور کار  این سازمان قرار گرفته ­است. وی همچنین گفت که موضوع فرهنگ بستر تعاملاتی ­است که سایر حوزه­ ها را پشتیبانی می­کند و ما در حوزه­ ی سیاسی؛ اجتماعی و اقتصادی نیازمند به ­کارگیری ارتباطات فرهنگی هستیم.

دکتر بهمنی "حضور در زیست­ بوم­ های نوین" و "صدور محصولات و خدمات فرهنگی" را دو اولویت مهم در طرح تحول این سازمان اعلام کرد و از ایرانیان مقیم خارج خواست که با برقراری ارتباط بیشتر و پررنگ­ تر با رایزنان فرهنگی، همکار و همراه این سفیران فرهنگی ایران در راستای تحقق اهداف باشند. وی "زبان فارسی" را یکی از مؤلفه­ های هویتی ایرانیان دانست و از تقویت زبان فارسی در خانواده­ ها، به­ ویژه نزد فرزندانی که دور از میهن به دنیا آمده­ اند؛ به ­عنوان یکی از مصداق­ های این همکاری مؤثر یاد کرد.  

آخرین اخبار

بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب وصف حضرت ابوالفضل(ع) قطعه گمشده یک روایت ژرفا بامحوریت تاریخ و تمدن «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر و کارگردان است پخش مراسم عزاداری از لندن روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی هنر لطف خداست قطعه ای سوزناک بشنویم از یک روایت در تاسوعای کوچک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها