اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به آمار اتحاد دینی و قومیتی در دوران دفاع مقدس

ماجرای ایثارگری که کلکسیون جانبازی را جمع کرده‌ است

حمید باقری، جانباز و ایثارگرمهمان دیشب شب‌نشینی بود؛ وی در این برنامه از نحوه ورود خود به جبهه صحبت کرد. او همچنین در ادامه از تجربیات اثیارگری و جانبازی خود صحبت کرد.

او گفت: من از ابتدای دفاع مقدس تا پایان آن در جنگ حضور داشتم؛ ایام نوجوانی من نیز با انقلاب و شرایط قبل از آن همراه بود. با پیروزی انقلاب نهادی با عنوان دفاع شهری در شهر‌های مختلف ایران شکل گرفت؛ در سال ۵۸ سپاه پاسداران به دستور حضرت امام خمینی (ره) تشکیل شد و من نیز به سرعت در آن عضو شدم. در آن زمان با افرادی مانند شهید همت، شهید صفوی و دیگر عزیزانی که شهید شدند افتخار همنشینی را داشتم.

در روزهای ابتدایی جنگ در سال ۵۹ ایران هیچ تشکیلات منسجمی نداشت. در آن زمان نه ارتش و ژاندارمری‌ها آماده بودند و نه نهادی مانند بسیج وجود داشت؛ زمانی که زنگ جنگ به صدا در آمد مردم از شهر‌ها و استان‌های مختلف به جنگ در آبادان و اهواز اعزام می‌شدند. در آن زمان هیچگونه تدارکاتی وجود نداشت و تنها گروه‌های مختلفی که احساس مسئولیت داشتند شکل گرفته بودند.

وی افزود: خوشبختانه خود جوانان به صورت خودجوش توانستند تمامی تشکیلات لازم را شکل دهند و تیپ، گردان، دسته و تدارکات را آماده کنند. جوانان معمولا مدت زمان طولانی در جبهه حضور داشتند و تنها یک الی دو روز به دیدار خانواده‌های خود می‌رفتند.

او اظهار داشت: هدف زندگی هر رزمنده‌ای آن است که برای وطن خود فداکاری و ایثارگری کند؛ به خاطر دارم در زمان جنگ رزمنده‌ها با یکدیگر شوخی می‌کردند و از هم می‌پرسیدند «گلوله چه طعمی دارد؟» و دیگری پاسخ می‌داد «باید طعم آن را خود بچشی». من یک بار مورد برخورد گلوله قرار گرفتم و باری دیگر نیز در مسیر موج انفجار قرار گرفتم که باعث شد مدت‌ها درگیر باشم. من در آن زمان متوجه شدم موج انفجار چه تاثیراتی بر سردرد‌های انسان دارد. در ادامه من هم شیمیایی شدم و هم ترکش گلوله تانک خوردم. با این وجود من همچنان حاضر هستم که ایثار خود را تکرار کنم و برای کشورم مجروح شوم.

در دوران جنگ همه ادیان، مذاهب و قومیت‌ها در کنار هم بودند و کسی به چنین مسائلی در دفاع مقدس اهمیت نمیداد؛ ما در جنگ ۲۹۵ جانباز مسیحی، ۳۲۸ جانباز کلیمی و ۲۰۹ نفر جانباز زرتشتی داریم. در ادامه ۵۹ آزاده مسیحی، ۳۴ آزاده کلیمی و ۲۳ آزاده زرتشتی داریم. ما همچنین ۹۴ شهید مسیحی، ۱۱ کلیمی و ۴۳ زرتشتی در دفاع مقدس داشته‌ایم که رهبر انقلاب اسلامی طی سال‌ها به دیدار خانواده‌های آن‌ها رفته‌ است. ما همچنین پنج هزار جانباز خانم داریم و حدود ۲۷۰۰ پزشک خانم داشتیم که در جبهه اعزام شده بودند.

باقری اظهار کرد: افراد باید بدانند جانبازی و معلولیت محدودیت به حساب نمی‌آید و تمامی جانبازان عزیز می‌توانند همچنان برای پیشرفت کشور فعالیت کنند و ما در مجموعه‌های مختلف از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز     یاسر گودرزیاست. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب وصف حضرت ابوالفضل(ع) قطعه گمشده یک روایت ژرفا بامحوریت تاریخ و تمدن «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر و کارگردان است پخش مراسم عزاداری از لندن روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی هنر لطف خداست قطعه ای سوزناک بشنویم از یک روایت در تاسوعای کوچک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها