اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ارتباط ماجرای امتحان الهی حضرت ابراهیم (ع) و واقعه کربلا

علت ماندگاری و تاثیرگذاری واقع کربلا در ذهن و روح مسلمانان چیست؟

سید عبدالله حسینی، کارشناس مذهبی مهمان دیشب شب‌نشینی بود؛ وی در این برنامه به ارتباط ماجرای امتحان الهی حضرت ابراهیم (ع) و واقعه کربلا پرداخت. او همچنین از نحوه عزاداری‌ها در محرم صحبت کرد.

سید عبدالله حسینی، کارشناس مذهبی گفت: عزاداری برای حضرت سیدالشهدا (ع) تقریبا برای تمام اقوام مسلمانان جلوه مخصوص خود را دارد؛ عزاداری برای ایشان اصول تنظیم شده‌ای ندارد و از طرف ائمه اطهار توصیه شده افراد همانطور که برای عزیزان خود عزاداری می‌کنند برای آنان نیز عزاداری کنند. برای مثال سینه‌زنی رسمی است که در عشایر عرب خوزستان نیز دیده می‌شود و از آن‌جا به ما رسیده‌ و به هند و پاکستان نیز راه پیدا کرده است. برای مثال قبیله‌های آفریقایی برای عزاداری‌های محرم از سرود حماسی منطقه خود استفاده می‌کنند. ایرانیان مقیم مناطق مختلف نیز بر انواع عزاداری‌های محرم تاثیرگذار بوده‌اند.

حسینی ادامه داد: برای مثال یک سخنرانی در منچستر بود که در نظر داشتم آن را طی ۲۰ دقیقه تمام کنم اما اشتیاق ایرانیان خارج از کشور باعث شد تا من به مدت ۲ ساعت سخنرانی دینی در رابطه با کربلا داشته باشم. برای من اشتیاق ایرانیان خارج از کشور بسیار جالب بود چرا که در داخل کشور این اشتیاق می‌تواند کمتر به چشم‌آید.

وی افزود: از نظر من هر آنچه ماهیت مردمی داشته باشد ماندگاری ابدی دارد؛ ماجرای کربلا نیز موضوعی مردمی است که مورد توجه افراد قرار دارد. به همین دلیل چنین مسئله‌ای بسیار گسترده و جهانی است. حضرت امام حسین (ع) به اندازه‌ای تاثیرگذار بوده که افرادی مانند گاندی در زندگی خود از ایشان تاثیر گرفته‌اند؛ گاندی در گفت‌وگو‌های خود اشاره کرده که اگر تنها ۱۰ یاور همانند یاران امام حسین داشت پیروزی او قطعی بود.

او اظهار داشت: اگر همه مردم آرزو داشتند که یار هفتاد‌وسوم امام حسین بودند به داستان کربلا ملحق می‌شدند و اتحاد مردم در قلب‌هایشان شکل می‌گرفت. ماجرای کربلا داستانی عاشقانه است که از زمان حضرت ابراهیم (ع) آغاز شد، توسط امام حسین (ع) ادامه پیدا کرد و توسط حضرت مهدی (عج) به پایان خواهد رسید.

کارشناس مذهبی گفت: زمانی که خداوند انسان را آفرید فرشتگان از پروردگار پرسیدند که چرا به انسان عقل داده‌اید اگر قرار است با آن فساد کند؟ خداوند نیز در پاسخ به آن‌ها گفت من چیزهایی می‌دانم که شما نمی‌دانید. از آن زمان به بعد هر موقع انسان کار زیبایی صورت می‌دهد خدا آن را قاب می‌گیرد و به خود آفرین می‌گوید. برای مثال ماجرای حضرت ابراهیم (ع) نمونه‌ای است که خداوند در آن به خود آفرین گفت و اکنون حج رفتن یادآور کارهای حضرت ابراهیم (ع) است.

حسینی ادامه داد: در ماجرای حضرت ابراهیم (ع) هدف به هیچ وجه خون فرزند او نیست؛ بلکه خداوند می‌خواست سر نفس حضرت ابراهیم بریده شود و امتحان نهایی را از او بگیرد. حضرت ابراهیم نیز مانند شاگرد اولی بود که برای امتحان کاملا آماده شده بود در نتیجه خداوند نیز پیش از پایان عمل، امتحان را متوقف کرد اما به حضرت ابراهیم (ع) گفت که این ذبح در آخر در نسل او اتفاق میفتد و به دنبال این مسئله واقعه کربلا صورت می‌گیرد.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز     عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب وصف حضرت ابوالفضل(ع) قطعه گمشده یک روایت ژرفا بامحوریت تاریخ و تمدن «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر و کارگردان است پخش مراسم عزاداری از لندن روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی هنر لطف خداست قطعه ای سوزناک بشنویم از یک روایت در تاسوعای کوچک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها