اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به علل جاپیدا کردن واقعه کربلا در دل مردم

زمانی که منشأ اصلی انگیزه فعالیت‌ها را از گاندی پرسیدند وی پاسخ داد که تمام انگیزه‌اش را از حضرت امام حسین (ع) گرفته است

خانم منتطری، کارشناس مذهبی مهمان دیشب شب‌نشینی بود؛ وی در این برنامه از دلایل محبوبیت حضرت امام حسین (ع) و واقعه کربلا برای افراد مختلف در جوامع امروزی صحبت کرد. او همچنین به تاثیرات شهادت کودکان و بانوان در نتیجه واقعه کربلا سخن گفت.

خانم منتطری، کارشناس مذهبی گفت: فرهنگی در مسیر زمان جاری شده که با فطرت انسانی شباهت بسیاری دارد به همین دلیل در هر زمانی که انسان‌ها با واقعه کربلا روبه‌رو می‌شوند خیلی سریع با آن ارتباط برقرار می‌کنند؛ یکی از دلایل ارتباط نزدیک افراد با کربلا نقش داشتن افراد از اقشار و مناطق متفاوت در این واقعه است.

منتطری ادامه داد: زمانی که منشأ اصلی انگیزه فعالیت‌ها را از گاندی پرسیدند وی پاسخ داد که تمام انگیزه‌اش را از حضرت امام حسین (ع) گرفته است؛ وی اشاره داشت که امام حسین (ع) نهضت خود را به همراه تمام اعضای خانواده خود آغاز کرد. در واقعه کربلا بانوان برای اولین بار به عنوان رکن جهاد به میدان جنگ رفتند اما قالبی مردانه به خود نگرفتند و تماما هویت خود را حفظ کردند. در این نبرد کودکان نیز به تمام معنا خودشان بودند اما آن‌ها افراد با تربیت هستند که از ابتدای زندگی با قرآن بزرگ شده بودند.

وی افزود: حضور خانواده، اقشار و مردم مختلف و نقش داشتن هر یک از آن‌ها در جهاد و نبرد باعث شده واقعه کربلا مورد احترام تمامی مذاهب و باور‌ها قرار بگیرد و نام امام حسین (ع) یک مسئله بین‌المللی و محبوب است.

او اظهار داشت: ذات انسان حقیقت طلب است و یکی از ابعاد آن آزادی طلبی به حساب می‌آید. ما شاهد آن هستیم که اقدامات امام حسین (ع) حس آزادی‌طلبی را در جوانان زنده می‌کند و باعث همزادپنداری و درک مطلب می‌شود؛ به دنبال این مسئله افراد مختلف از ارتباط با ماجرای کربلا لذت می‌برند و حضرت امام حسین (ع)‌ را الگو و اسطوره خود می‌دانند. یکی از زیبایی ماجرای کربلا پیروزی نهضت امام حسین (ع) به حساب می‌آید که پس از سال‌های بسیار همچنان یاد آن زنده است.

کارشناس مذهبی گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط روان‌شناسان، هر یک از اتفاقات کربلا می‌توانستند افراد را از لحاظ روحی بسیار آسیب‌پذیر کنند اما ما شاهد آن هستیم که پیروان امام حسین (ع) در دل مشکلاتشان همچنان زیبایی‌ها را می‌دیدند. براساس جدیدترین یافته‌های روانشناسی، یکی از برترین ویژگی‌های انسان آن است که بتواند در مشکلات خود نعمت ببیند. این عمل مهارتی است که باعث می‌شود افراد در زندگی خود ناامید نشوند و بتوانند بیشتر ادامه دهند.

منتطری ادامه داد: اندوه اصلی در کربلا آن بود که مردم ناآگاه با دستان‌شان منجی خود و یاران او را به قتل رساندند و سرنوشت خود را در دست کسی قرار دادند که از شرایط و سرنوشت خودش نیز باخبر نبود.

وی اظهار کرد: امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) هر دو در جریان وقایع کربلا بوده‌اند و با آگاهی کامل به جنگ رفتند. علت آن که امام حسین (ع) به همراه تمام خانواده خود به جنگ رفت آن بود که خباثت دشمنان ایشان مشخص شود. برای مثال به قتل رساندن کودکان در تمامی باورها کاری بسیار ناپسندیده و اشتباه است اما با این وجود ارتش یزید از این کار خجالت نکشیدند و زنان و کودکان بسیاری همچون حضرت علی اصغر (ع) را به شهادت رساندند. اکنون بیش از ۶۵ کشور در جهان روز شهادت حضرت علی اصغر (ع) را بزرگ می‌شمارند چرا که شهادت ایشان حقانیت امام حسین (ع) را برای آنان که گمراه شده بودند مشخص کرد.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز     عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

لزوم آموزش انسان‌دوستی به فرزندان برای داشتن آرامش درونی تاریخ و تمدن در ژرفا تعویض مفصل زانو چیست؟ روز دومناسبتی در صبح پارسی لزوم غربالگری در علاقمندان به ورزش نگاهی به تاثیر استفاده بی‌رویه از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر مغز انسان ساخت رباتی که به معلولان امکان راه رفتن می‌دهد مبانی اندیشه دینی و اعتقادی در ژرفا دو قهرمان طلایی، به جام جم می آیند خاطرات اسارت مجتبی جعفری «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس روانشناسی است «شب نشینی» امشب میزبان دو مخترع خلاق است گفت‌وگو با ایثارگری که ده سال در اسارت گذراند ژرفا و اندیشه ورزی «شب نشینی» امشب میزبان شاگرد استاد فرشچیان می‌شود ژرفا و اندیشه ورزی آرادگان وفاداران نظامند عزاداری محرم در یزد چه تفاوتی با دیگر نقاط کشور دارد؟ امکان بیمه ی تأمین اجتماعی و بازنشستگی برای کلیه ایرانیان خارج کشور نگاهی دقیق به پروژه حفاظت از یوزپلنگ‌های ایرانی مدیر شبکه جام جم و استاندار خراسان شمالی در نشستی مشترک، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. ادامه سلسله مباحث عرفان در صبح پارسی نگاهی به توصیه‌های اسلام برای غذا خوردن سالم عده ای زمان تصویربرداری سریال "مسافری از هند" بالای قبر من فاتحه می خواندند قیمه لاپلو یا قیمه شاه عباسی از لذیذترین غذاهای ایرانی سبک زندگی در صبح پارسی بازیگر خوشنام و محبوب تلویزیون؛ میهمان استودیوی شب نشینی گفت‌وگوی شب نشینی با رکوردار دارنده مدارک تحصیلی یک اتفاق نه چندان ساده!!! هرآنچه باید درباره برقراری بیمه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور بدانید حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها