اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چگونه خدا را از خود راضی نگه داریم؟

نفس مطمئنه از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

سید محسن میرباقری،  کارشناس مذهبی مهمان صبح پارسی امروز بود؛ وی در این برنامه از اهداف و ابعاد مختلف قیام امام حسین (ع) درکربلا صحبت کرد. او همچنین در ادمه به نقش نفس مطمئنه در زندگی انسان پرداخت.

کارشناس مذهبی گفت: قیام امام حسین (ع) اهداف و ابعاد متعددی داشت و قیامی سیاسی و اجتماعی علیه ظلم برای اصلاح جامعه اسلامی بود که بقای دین اسلام را تضمین می‌کرد. امامان ما پس از امام حسین (ع) همواره ایام عاشورا را عزاداری می‌کردند تا شور حسینی به یاد مردم بماند. عزاداری برای ایام محرم محبت نسبت به ائمه اطهار را زنده نگه می‌دارد و همچنین درس‌های بسیاری را به ما می‌آموزد. نکته‌ای که در قیام امام حسین (ع) است که کمتر به آن اشاره می‌شود؛ این بعد نشان می‌دهد ما بندگان خداوند هستیم و مورد امتحان پروردگار قرار می‌گیریم تا بررسی شویم. ائمه اطهار و پیامبران در این امتحان‌ها از همه موفق‌تر بوده‌اند.

میرباقری افزود: انسان باید بتواند در زمان مرگ خود با قلبی پاک به سمت خدا برود. خداوند از طرفی انسان را برای تصمیماتش امتحان می‌کند و از طرفی دیگر صبور بودن او را می‌سنجد. در احادیث آمده ضریب صبر در مسائل برای اهل ایمان از ضریب عبادت بیشتر است. بالاترین درجه صبر نیز تسلیم و رضا در مقابل خواسته‌های خدا به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: نفس انسان حالات مختلفی دارد که شامل حالت نفس اماره، نفس لوامه، نفس ملهمه و نفس مطمئنه می‌شود. مطمئنه بالاترین درجه نفس انسان است که اطمینان آن در سختی‌ها باعث برافروخته شدن افراد می‌شود. روایت است که چهره حضرت امام حسین (ع) در ظهر عاشورا با گذر زمان برافروخته‌تر می‌شد؛ ایشان در این رابطه به اصحاب خود گفتند صبر کنید چرا که مرگی که در انتظار ما است تنها پلی به حساب می‌آید که ما را از مشکلات دنیا به درگاه الهی می‌رساند.

او اظهار کرد: وقتی نفس انسان به درجه اطمینان می‌رسد دیگر زیر بار مشکلات شکست نمی‌خورد و به خداوند تکیه می‌کند. فردی که نفس مطمئنه دارد با صبری که دارد به درگاه خداوند می‌رسد و خدا از او راضی خواهد بود.

کارشناس مذهبی گفت: ما باید بیاموزیم از سختی‌های موجود در زندگی خود نیز راضی باشیم و حتی تکالیف دینی خود را با رضایت انجام دهیم. چرا زمانی که ما از شرایط مختلف زندگی خود رضایت داشته باشیم خداوند نیز از ما راضی خواهد بود.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع ویژگی‌های امام حسین (ع) بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ آلاء خامه‌یار و محمد امین نبی‌اللهی با سید محسن میرباقری،  کارشناس مذهبی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب وصف حضرت ابوالفضل(ع) قطعه گمشده یک روایت ژرفا بامحوریت تاریخ و تمدن «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر و کارگردان است پخش مراسم عزاداری از لندن روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی هنر لطف خداست قطعه ای سوزناک بشنویم از یک روایت در تاسوعای کوچک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها