اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش توبه در زندگی انسان

اهمیت انتخاب راه درست از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

سید محسن میرباقری،  کارشناس مذهبی مهمان صبح پارسی امروز بود؛ وی در این برنامه از درس‌های مختلف در رابطه با واقعه کربلا صحبت کرد. او همچنین در ادامه به نقش توبه در زندگی انسان پرداخت.

دکتر میربافری در ابتدای برنامه گفت: درسی که می‌توان از ماجرای کربلا گرفت توبه به سوی خداوند متعال است؛ توبه معنای بازگشت می‌دهد و این کار تنها برای گناهان نیست. گاهی انسان از گناهانی که انجام می‌دهد گمراه می‌شود و با توبه می‌تواند مسیر خود را باری دیگر پیدا کند.

از طرفی دیگر گاهی توبه از غفلت کردن است و فردی که غفلت کرده توبه می‌کند تا ناآگاهی‌اش بخشیده شود. حر بن ریاحی نیز در واقعه کربلا چنین کرد؛ او راه را بر امام خود بسته بود و به دلیل دنیا زدگی و حفظ موقعیت دنیوی خود به فرمان ابن زیاد گوش داد. او اما در چنین روزی به تردید آورد و پیش عمر بن سعد رفت و از او پرسید آیا می‌خواهد وارد جنگ با امام حسین (ع) شود و عمر نیز تایید کرد و گفت می‌خواهد در جنگی باشد که سرها بریده می‌شوند.

وی افزود: حر با فهمیدن این موضوع به لرزه افتاد و سربازان او از چنین موضوعی تعجب کردند؛ حر به سربازانش گفت که خود را در بین بهشت و جهنم می‌بیند و می‌خواهد راه بهشت را انتخاب کند. او با اندوه بسیار به سمت خیمه امام حسین (ع) رفت و در راه رو به آسمان کرد و از خدا طلب بخشش کرد. امام حسین (ع) نیز پس از ملاقات حر او را بخشید.

او اظهار داشت: حر خود را در موقعیت تصمیم‌گیری پیدا کرد و توانست تصمیم درست را بگیرد؛ عمر بن سعد نیز خود را در چنین موقعیتی پیدا کرد اما تصمیم اشتباهی گرفت. لحظات انتخاب در زندگی انسان بسیار اهمیت دارد چرا که سرنوشت افراد را مشخص می‌کند. ما باید متوجه امتحان‌های خداوند باشیم و تصمیمات درست را بگیریم. افراد باید به یاد داشته باشند که در هر جا خداوند را در تصمیم‌گیری‌های خود به خاطر داشته باشند به مراتب والا می‌رسند.

کارشناس مذهبی گفت: ما در زندگی روزانه در معرض امتحان‌های الهی هستیم و اگر کسی بتواند در امتحان روزانه خود موفق باشد و خداوند را انتخاب کند در تمامی امتحان‌های خود موفق می‌شود چرا که به انتخاب خداوند عادت کرده است.                                                              برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع درس‌های کربلا بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ آلاء خامه‌یار و محمد امین نبی‌اللهی باسید محسن میرباقری،  کارشناس مذهبیبه گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب وصف حضرت ابوالفضل(ع) قطعه گمشده یک روایت ژرفا بامحوریت تاریخ و تمدن «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر و کارگردان است پخش مراسم عزاداری از لندن روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی هنر لطف خداست قطعه ای سوزناک بشنویم از یک روایت در تاسوعای کوچک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها