اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش توبه در زندگی انسان

اهمیت انتخاب راه درست از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

سید محسن میرباقری،  کارشناس مذهبی مهمان صبح پارسی امروز بود؛ وی در این برنامه از درس‌های مختلف در رابطه با واقعه کربلا صحبت کرد. او همچنین در ادامه به نقش توبه در زندگی انسان پرداخت.

دکتر میربافری در ابتدای برنامه گفت: درسی که می‌توان از ماجرای کربلا گرفت توبه به سوی خداوند متعال است؛ توبه معنای بازگشت می‌دهد و این کار تنها برای گناهان نیست. گاهی انسان از گناهانی که انجام می‌دهد گمراه می‌شود و با توبه می‌تواند مسیر خود را باری دیگر پیدا کند.

از طرفی دیگر گاهی توبه از غفلت کردن است و فردی که غفلت کرده توبه می‌کند تا ناآگاهی‌اش بخشیده شود. حر بن ریاحی نیز در واقعه کربلا چنین کرد؛ او راه را بر امام خود بسته بود و به دلیل دنیا زدگی و حفظ موقعیت دنیوی خود به فرمان ابن زیاد گوش داد. او اما در چنین روزی به تردید آورد و پیش عمر بن سعد رفت و از او پرسید آیا می‌خواهد وارد جنگ با امام حسین (ع) شود و عمر نیز تایید کرد و گفت می‌خواهد در جنگی باشد که سرها بریده می‌شوند.

وی افزود: حر با فهمیدن این موضوع به لرزه افتاد و سربازان او از چنین موضوعی تعجب کردند؛ حر به سربازانش گفت که خود را در بین بهشت و جهنم می‌بیند و می‌خواهد راه بهشت را انتخاب کند. او با اندوه بسیار به سمت خیمه امام حسین (ع) رفت و در راه رو به آسمان کرد و از خدا طلب بخشش کرد. امام حسین (ع) نیز پس از ملاقات حر او را بخشید.

او اظهار داشت: حر خود را در موقعیت تصمیم‌گیری پیدا کرد و توانست تصمیم درست را بگیرد؛ عمر بن سعد نیز خود را در چنین موقعیتی پیدا کرد اما تصمیم اشتباهی گرفت. لحظات انتخاب در زندگی انسان بسیار اهمیت دارد چرا که سرنوشت افراد را مشخص می‌کند. ما باید متوجه امتحان‌های خداوند باشیم و تصمیمات درست را بگیریم. افراد باید به یاد داشته باشند که در هر جا خداوند را در تصمیم‌گیری‌های خود به خاطر داشته باشند به مراتب والا می‌رسند.

کارشناس مذهبی گفت: ما در زندگی روزانه در معرض امتحان‌های الهی هستیم و اگر کسی بتواند در امتحان روزانه خود موفق باشد و خداوند را انتخاب کند در تمامی امتحان‌های خود موفق می‌شود چرا که به انتخاب خداوند عادت کرده است.                                                              برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع درس‌های کربلا بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ آلاء خامه‌یار و محمد امین نبی‌اللهی باسید محسن میرباقری،  کارشناس مذهبیبه گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس شهادت امام حسن عسگری (ع) هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد:

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها