اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به رسم و رسوم هیئت‌ها در استان گلستان در ایام محرم

مراسم طق‌بندان و کمر به کمر چگونه برگزار می‌شوند؟

سارا اخوت، معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان گلستان مهمان امروز صبح پارسی بود؛ وی در این برنامه از ویژگی‌های استان گلستان در محرم صحبت کرد. او همچنین در ادامه به مراسم استان گلستان در ماه محرم اشاره کرد و برخی از آن‌ها را توضیح داد.                     

معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان گلستان گفت: استان گلستان از قومیت‌های مختلف مانند بلوط و ترکمن تشکیل شده است و اهل سنت و تشیع در این استان در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و به یکدیگر احترام می‌گذارند. در این استان مانند باقی مناطق ایران مراسم محرم به صورت گسترده برگزار می‌شود در مرکز این استان مراسم چهل منبر برگزار می‌شود و در شرق استان سینه‌زنی کمر به کمر صورت می‌گیرد.

مراسم در استان گلستان از دوره‌های مختلف وجود داشته‌اند اما طی تاریخ با پیشرفت اسلام و رسمی شدن آن در ایران مراسم با گسترش بیشتری برگزار شدند. با گذر زمان و با شکل‌گیری انقلاب اسلامی مراسم دینی در محرم شدت بیشتری گرفتند و اکنون به بهترین نحو برگزار می‌شوند.

مراسم چهل‌منبر در بافت قدیم گرگان برگزار می‌شود که از مرکز محله‌های متعدد تشکیل شده‌اند. در ایام محرم افراد منبرهایی را که در خانه‌ها نگه می‌داشتند به بیرون می‌آورند و تزئین می‌کنند؛ آن‌ها همچنین تشت‌هایی را به بیرون آورده و داخل آن‌ها گل می‌گذارند. آن‌ها بر این باورند که اگر با پای برهنه، بدون صحبت کردن، به چهل منبر بروند و شمع روشن کنند به خواسته‌های خود می‌رسند. همچنین خادمان کنار منابر موظف هستند مراقب شمع‌ها باشند و نگذارند آن‌ها به صورت غیر طبیعی خاموش شوند.

نذری‌های استان گلستان بیشتر شامل قورمه‌سبزی و شربت می‌شود و غذا‌های خاصی در این استان به عنوان نذری پخش نمی‌شود.

برای زنده نگه‌داشتن آیین‌های عاشورایی بهتر است استان‌ها آن‌ها را در سازمان‌های مربوطه به ثبت برسانند. برای مثال مراسم طق‌بندان در گرگان روندی است که افراد به منظور احترام به حضرت عباس (ع) علم‌ها و طق‌ها را بلند می‌کنند و بخشی از آن‌ها نیز در مناطق مختلف شهر قرار داده می‌شوند. هر علم در مراسم طق‌بندان نشانه‌هایی دارد که افراد از طریق آن می‌توانند محله‌ها را شناسایی کنند.

مراسم کمر به کمر در شهرستان رامیان صورت می‌گیرد؛ در این شهرستان بیشتر افراد قومیت قزلباش‌ دارند و به زبان ترکی صحبت می‌کنند. افراد در این مراسم به دور افراد حلقه می‌زنند؛ ردیف اول این حلقه، به نیت امام حسین (ع) لباس سفید بر تن دارند و ردیف دوم نیز به یاد پشتیبانی حضرت عباس (ع) لباس سبز بر تن دارند. افراد در این مراسم دست بر کمر یکدیگر می‌گذارند، سینه می‌زنند و نوحه می‌خوانند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگیحسین قطبی زادهاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوعمحرم در استان گلستان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی باسارا اخوت، معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان گلستانبه گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب وصف حضرت ابوالفضل(ع) قطعه گمشده یک روایت ژرفا بامحوریت تاریخ و تمدن «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر و کارگردان است پخش مراسم عزاداری از لندن روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی هنر لطف خداست قطعه ای سوزناک بشنویم از یک روایت در تاسوعای کوچک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها