اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به رسم و رسوم هیئت‌ها در استان گلستان در ایام محرم

مراسم طق‌بندان و کمر به کمر چگونه برگزار می‌شوند؟

سارا اخوت، معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان گلستان مهمان امروز صبح پارسی بود؛ وی در این برنامه از ویژگی‌های استان گلستان در محرم صحبت کرد. او همچنین در ادامه به مراسم استان گلستان در ماه محرم اشاره کرد و برخی از آن‌ها را توضیح داد.                     

معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان گلستان گفت: استان گلستان از قومیت‌های مختلف مانند بلوط و ترکمن تشکیل شده است و اهل سنت و تشیع در این استان در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و به یکدیگر احترام می‌گذارند. در این استان مانند باقی مناطق ایران مراسم محرم به صورت گسترده برگزار می‌شود در مرکز این استان مراسم چهل منبر برگزار می‌شود و در شرق استان سینه‌زنی کمر به کمر صورت می‌گیرد.

مراسم در استان گلستان از دوره‌های مختلف وجود داشته‌اند اما طی تاریخ با پیشرفت اسلام و رسمی شدن آن در ایران مراسم با گسترش بیشتری برگزار شدند. با گذر زمان و با شکل‌گیری انقلاب اسلامی مراسم دینی در محرم شدت بیشتری گرفتند و اکنون به بهترین نحو برگزار می‌شوند.

مراسم چهل‌منبر در بافت قدیم گرگان برگزار می‌شود که از مرکز محله‌های متعدد تشکیل شده‌اند. در ایام محرم افراد منبرهایی را که در خانه‌ها نگه می‌داشتند به بیرون می‌آورند و تزئین می‌کنند؛ آن‌ها همچنین تشت‌هایی را به بیرون آورده و داخل آن‌ها گل می‌گذارند. آن‌ها بر این باورند که اگر با پای برهنه، بدون صحبت کردن، به چهل منبر بروند و شمع روشن کنند به خواسته‌های خود می‌رسند. همچنین خادمان کنار منابر موظف هستند مراقب شمع‌ها باشند و نگذارند آن‌ها به صورت غیر طبیعی خاموش شوند.

نذری‌های استان گلستان بیشتر شامل قورمه‌سبزی و شربت می‌شود و غذا‌های خاصی در این استان به عنوان نذری پخش نمی‌شود.

برای زنده نگه‌داشتن آیین‌های عاشورایی بهتر است استان‌ها آن‌ها را در سازمان‌های مربوطه به ثبت برسانند. برای مثال مراسم طق‌بندان در گرگان روندی است که افراد به منظور احترام به حضرت عباس (ع) علم‌ها و طق‌ها را بلند می‌کنند و بخشی از آن‌ها نیز در مناطق مختلف شهر قرار داده می‌شوند. هر علم در مراسم طق‌بندان نشانه‌هایی دارد که افراد از طریق آن می‌توانند محله‌ها را شناسایی کنند.

مراسم کمر به کمر در شهرستان رامیان صورت می‌گیرد؛ در این شهرستان بیشتر افراد قومیت قزلباش‌ دارند و به زبان ترکی صحبت می‌کنند. افراد در این مراسم به دور افراد حلقه می‌زنند؛ ردیف اول این حلقه، به نیت امام حسین (ع) لباس سفید بر تن دارند و ردیف دوم نیز به یاد پشتیبانی حضرت عباس (ع) لباس سبز بر تن دارند. افراد در این مراسم دست بر کمر یکدیگر می‌گذارند، سینه می‌زنند و نوحه می‌خوانند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگیحسین قطبی زادهاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوعمحرم در استان گلستان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی باسارا اخوت، معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان گلستانبه گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها