اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت روایات و حماسه در اشعار آیینی

موسوی: "اشعار آیینی با انقلاب اسلامی به اوج رسیدند"

سیده فاطمه موسوی، شاعر آیینی مهمان شب‌نشینی دیشب بود؛‌ وی در این برنامه از تحصیلات و اقدامات خود در حوزه سرودن اشعار آیینی صحبت کرد. وی همچنین به صحبت درباره برترین قالب شعر برای اشعار آیینی پرداخت.

او در ابتدای صحبتهایش گفت: من ارشد مدیریت بازرگانی خوانده بودم اما اکنون در مقطع ارشد ادبیات فارسی تحصیل می‌کنم. من کتاب‌های مختلفی را چاپ کردم که شامل کتاب حاج قاسم فرزند روح‌الله و مجموعه مستقل شعر دفاع مقدس می‌شوند. من از زمان دبیرستان شعر را به صورت حرفه‌ای آغاز کردم و در مسابقات دانش‌آموزی شرکت می‌کردم؛ در آن زمان من غزل‌های عاشقانه می‌نوشتم اما اکنون غزل‌ها را برای اهل بیت می‌نویسم چرا که بالاترین مرتبه شعر عاشقانه، عشق به اهل بیت است.

شعر عاشورایی پررنگ‌ترین قسمت اشعار آیینی به حساب می‌آید؛ این نوع اشعار از قرن چهارم آغاز شد و در دوران محتشم  کاشانی اوج می‌گیرد. در زمان محتشم کاشانی حاکم از او می‌خواهد تا برای اهل بیت شعر بگوید.

وی افزود: بحث خیال در اشعار مختلف می‌تواند تاثیرات بسیاری بگذارد اما مهم‌ترین چیز در اشعار آیینی حماسه و روایات است؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز طی ملاقات خود با شاعران آیینی توصیه کردند که اشعار با استناد به روایات سروده شوند.

او اظهار داشت: من اشعار اجتماعی و عاشقانه را با توجه به قوانین و فنون مختلف می‌نویسم اما این اتفاق برای من در نوشتن اشعار آیینی صورت نمی‌گیرد چرا که باور دارم این اشعار از احساسات عمیقی می‌آیند.

از نظر من غزل برترین قالب برای اشعار آیینی است؛ من همچنین باور دارد اشعار آیینی در کنار اشعار دفاع مقدس و عاشورایی پس از انقلاب اسلامی به اوج رسید و از هر زمان در تاریخ پررنگ‌تر شده است. اکنون بانوان بسیاری اشعار آیینی مانند سیمین دخت وحیدی می‌گویند. استادان پس از انقلاب توانستند ابداعات بسیاری در قالب‌ها داشته باشند و نوآوری کنند.

موسوی ادامه داد: زمان شعر سرودن یک شاعر کلافگی و آشفتگی مقدسی دارد که هر موقع می‌تواند به دنبال شاعر بیاید. از نظر من اشعار آیینی از ابتدای زندگی انسان‌ها وجود داشته‌اند و شاعران مسلمان مانند مولانا و حافظ از گذشته برای امامان شعر می‌گفتند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز      یاسر گودرزیاست. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب وصف حضرت ابوالفضل(ع) قطعه گمشده یک روایت ژرفا بامحوریت تاریخ و تمدن «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر و کارگردان است پخش مراسم عزاداری از لندن روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی هنر لطف خداست قطعه ای سوزناک بشنویم از یک روایت در تاسوعای کوچک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها