اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی

اشک ممدوح چه تاثیری بر نفس انسان دارد؟

سید وحید عمادی استرابادی،  نویسنده و جامعه‌شناس مهمان دیشب شب‌نشینی بود؛ وی در این برنامه به تفاوت‌های اشک ممدوح و مذموم پرداخت. او همچنین در ادامه درباره واقعه کربلا از دیدگاه ایدئولوژیک صحبت کرد.

 او گفت: عاشورا به غیر از دیدگاه حماسی و زیبایی‌شناسی دیدگاه ایدئولوژی به حساب می‌آید که در جامعه کنونی حکم‌فرما است؛ اگر بخواهیم به علت عزاداری برای امام حسین (ع) پس از بیش از ۱۴۰۰ سال بپردازیم باید ابتدا به مفهوم اشک بپردازیم. ما در زندگی اشک ممدوح و مذموم داریم؛ اشک مذموم زمانی صورت می‌گیرد که فرد دچار مشکلی شده و باید خود آن مشکل را برای خود حل کند. مانند زمانی که فرد یکی از دوستان خود را از دست داده است.

اشک ممدوح نوعی اشک روانی است که برای سلوک و بندگی عاشورایی ساخته شده که شامل بن‌مایه‌های معرفتی می‌شود؛ در آیه ۲۳ سوره مبارکه الشوری به پیامبر (ص) گفته شد: «بگو من از شما اجر رسالت جز این نخواهم که مودّت و محبّت مرا در حقّ خویشاوندان منظور دارید و دوستدار آل محمّد باشید». ما برای پاک کردن نفس خود نیاز داریم تا برای اهل بیت اشک ممدوح بریزیم.

وی افزود: یکی از سخت‌ترین لحظات عاشورا جایی است که حضرت امام حسین (ع) تکیه بر نیزه‌ای در صحرای کربلا می‌زند؛ در آن لحظه زمانی که ایشان دست خود را بالا می‌آورند تا صحبت کند تمامی افراد ساکت می‌شوند. حضرت سید الشهدا (ع) در آن‌جا از مردم می‌پرسد: «کسی هست که او را راهنمایی کنم؟». ایشان با وجود آن که می‌دانستند پایان ماجرا به چه صورت بوده اما می‌خواستند دیگران را راهنمایی کنند. رفتارهای ایشان در صحرای کربلا باعث راهنمایی ما در این نسل شده تا ما بتوانیم یادگار ایثارگری‌های شهدای کربلا را زنده نگه داریم.

او اظهار داشت: در ادامه دید‌گاه ایدئولوژی ما باید به مسئله عاشورا شناسی بپردازیم؛ این مطلب با احساسات انسان‌ها در رابطه است. خواندن مقطل‌های مختلف با احساسات انسان ارتباطی برقرار می‌کند که افراد نمی‌توانند تحت تاثیر آن قرار نگیرند. از طرفی دیگر اگر بخواهیم از دیدگاه مذهبی نگاه بیندازیم می‌فهمیم امام حسین (ع) چراغ راه است که با نگاه به آن به سریع‌ترین نحو ممکن رستگار می‌شویم.

این نویسنده و جامعه‌شناس گفت: اگر بخواهیم از دیدگاه آیینی به عاشورا نگاه کنیم متوجه می‌شویم ارزش و قدرت این واقعه به اندازه‌ای بالا است که افراد با باورهای مختلف در آیین‌های متفاوت برای واقعه عاشورا ارزش قائل هستند و به حقانیت حضرت امام حسین (ع) باور دارند. افراد با باورهای متفاوت برای این واقعه کتاب نوشته‌اند و از آن یاد کرده‌اند و آن درس‌های گرفته شده از عاشورا را الگوی زندگی خود قرار داده‌اند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز یاسر گودرزی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

لزوم آموزش انسان‌دوستی به فرزندان برای داشتن آرامش درونی تاریخ و تمدن در ژرفا تعویض مفصل زانو چیست؟ روز دومناسبتی در صبح پارسی لزوم غربالگری در علاقمندان به ورزش نگاهی به تاثیر استفاده بی‌رویه از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر مغز انسان ساخت رباتی که به معلولان امکان راه رفتن می‌دهد مبانی اندیشه دینی و اعتقادی در ژرفا دو قهرمان طلایی، به جام جم می آیند خاطرات اسارت مجتبی جعفری «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس روانشناسی است «شب نشینی» امشب میزبان دو مخترع خلاق است گفت‌وگو با ایثارگری که ده سال در اسارت گذراند ژرفا و اندیشه ورزی «شب نشینی» امشب میزبان شاگرد استاد فرشچیان می‌شود ژرفا و اندیشه ورزی آرادگان وفاداران نظامند عزاداری محرم در یزد چه تفاوتی با دیگر نقاط کشور دارد؟ امکان بیمه ی تأمین اجتماعی و بازنشستگی برای کلیه ایرانیان خارج کشور نگاهی دقیق به پروژه حفاظت از یوزپلنگ‌های ایرانی مدیر شبکه جام جم و استاندار خراسان شمالی در نشستی مشترک، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. ادامه سلسله مباحث عرفان در صبح پارسی نگاهی به توصیه‌های اسلام برای غذا خوردن سالم عده ای زمان تصویربرداری سریال "مسافری از هند" بالای قبر من فاتحه می خواندند قیمه لاپلو یا قیمه شاه عباسی از لذیذترین غذاهای ایرانی سبک زندگی در صبح پارسی بازیگر خوشنام و محبوب تلویزیون؛ میهمان استودیوی شب نشینی گفت‌وگوی شب نشینی با رکوردار دارنده مدارک تحصیلی یک اتفاق نه چندان ساده!!! هرآنچه باید درباره برقراری بیمه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور بدانید حضور رکورددار دارنده مدارک تحصیلی در شب نشینی تفاوت مخاطبان داخل و خارج از کشور از نگاه وحید رونقی بررسی آخرین تحولات غزه در کنکاش ژرفا و سبک زندگی شب نشینی با یک میهمان خوش صدا تئاتر؛ بازیگر را نمک گیر می کند سوگواره ای از کرمانشاه قطعه ای دیگر از روایت غمبار نینوا ژرفای 22مرداد با محوریت تاریخ و تمدن بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها