اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات

ابعاد مختلف شخصیت امام حسین (ع) موضوع صبح پارسی امروز بود.

سید محمد هادی طباطبایی نیک، کارشناس مذهبی گفت: حضرت سید الشهدا (ع) ابعاد مختلف زندگی خود را به نمایش گذاشت که کرامت انسانی برجسته‌ترین موضوعات اشاره شده در کربلا است. ابعاد مختلفی در کربلا وجود دارد که امکان پرداختن به تمامی آن‌ها وجود ندارد. یکی از جالب‌ترین موارد در عاشورا دقت حضرت امام حسین (ع) به تمامی جزئیات است؛ در کربلا تمامی افراد نقشی داشتند و هرنفر به تنهایی نقش مهمی را ایفا کرده است

طباطبایی نیک ادامه داد: حضرت سیدالشهدا (ع) در مدینه زمانی که از کوچه‌ای می‌گذشتند غلامی را دیدند که گوشه‌ای از کوچه نشسته و غذای خود را با یک سگ تقسیم می‌کند. وقتی که امام حسین (ع) از آن غلام علت کارش را می‌پرسند می‌گوید این سگ در محله غریبه است و نیاز به کمک دارد؛ حضرت امام حسین (ع) در آنجا غلام را از صاحبش می‌خرد و باغ او را نیز تهیه می‌کند سپس به غلام مورد نظر آزادی می‌دهد و باغ را در اختیارش قرار می‌گذارد چرا که او به آن سگ کمک کرده بود.

وی افزود: محمد حنفیه، برادر حضرت امام حسین (ع) زمانی که سیدالشهدا (ع) به سمت کربلا حرکت کردند از ایشان پرسیدند که چرا همچنان به سفر خود ادامه می‌دهند در حالی که دشمنان مسلم را به شهادت رسانده بودند. حضرت امام حسین (ع) فرمودند درست است که مردم به عهد خود وفا نکردند اما من باید این کار را انجام دهم و بر سر حرف خود بایستم. حضرت امام حسین (ع) به ما می‌آموزند انسان‌ها باید تا آخرین لحظه به پای اعتقاد صحیح بمانند و از باورهای درست حفاظت کنند؛ حضرت سیدالشهدا (ع) خود و خانواده‌شان را فدای پایداری دین اسلام کردند و پایداری را به ما آموختند.

او اظهار داشت: از ابوذر غفاری می‌پرسند آیا یار امیرالمومنین بودن فضیلت بیشتری دارد یا فرزند ایشان بودن؛‌ وی می‌گوید در حالی که فرزند ایشان بودن ارزش و فضیلت بالایی دارد اما اگر پسر امیرالمومنین (ع) باشی ممکن است مانند پسر نوح بشوی اما اگر یار ایشان باشی تا ابد همراه حضرت امیرالمومنین (ع) میمانی. ما باید در زندگی همیشه ائمه اطهار را الگوی زندگی خود قرار دهیم؛ برای مثال در مقابل مشکلات زندگی باید از خود پرسیم اگر حضرت سیدالشهدا (ع) در این موقعیت بودند چه تصمیمی می‌گرفتند.

این کارشناس مذهبی گفت: حضرت سیدالشهدا (ع) به ما الگوی ادب دادند؛ مثال واضح زمانی است که حر بن ریاحی پس از بستن آب بر روی امام حسین (ع) پشیمان می‌شود و در روز عاشورا به ملاقات ایشان می‌رود تا ابراز پشیمانی کند. حضرت امام حسین (ع) در ابتدا برای امتحان حر بن ریاحی او را رد می‌کند اما حر از پشیمانی دست نمی‌کشد و پای تصمیم خود می‌ماند و با ادب و احترام رفتار می‌کند. امام حسین (ع) نیز در آنجا می‌گوید که به دلیل ادب حر او را می‌بخشد.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی حسین قطبی زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع ابعاد مختلف شخصیت امام حسین (ع) بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی باسید محمد هادی طباطبایی نیک، کارشناس مذهبی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

بازیگر ترورشده سریال بچه مهندس به استودیوی شب نشینی می آید نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان «صبح پارسی» فردا میزبان کارشناس گل و گیاه است نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا ژرفا و مبانی اندیشه دینی و اعتقادی قطعه ای عاشورایی از شمال کشور در باب روایت کربلا مسافری از ژاپن در شب نشینی امشب با مقوله گردشگر مذهبی بیشتر آشنا می شویم. اهمیت هویت دینی در خانواده با الگوبرداری از مکتب حسینی نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع پخت فطیر حلوا در بخش آشپزی خانه مهر چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟ ژرفا و حکومت دینی شب سیزدهم محرم منتسب به بانوی آب و آیینه آیین بیل زنی قطعه ای دیگر از روایت کربلا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن صبح پارسی چهارشنبه میزبان رییس دانشگاه شهید بهشتی «شب نشینی» امشب میزبان استاد خوشنویسی و نقاشی حماسی می‌شود نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است ژرفا با محوریت اندیشه ورزی روایت قطعه ای از کربلا با تعزیه شب دوازدهم محرم منتسب به مرد محراب و سجاده ؛سیدالساجدین (ع) آداب مداحی در خوزستان شب نشینی امشب میزبان یک همکار مطبوعاتی است یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود ژرفا با محوریت شعر و ادبیات غروب کربلای خونین، قطعه ای جانگداز از یک روایت شب یازدهم و غربت شام غریبان سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن امشب استودیوی شب نشینی حال و هوای عاشورا دارد ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس شب دهم و روضه حرم ابا عبدالله علیه السلام ژرفا با محوریت هویت و فرهنگ قطعه یک روایت از صفویه تا یزد لبیک یا حسین (ع) حسین گاردی که بود؟ نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا سوگواره ی حسین در مرکز اسلامی لندن ژرفا و سبک زندگی باید اتمسفر دنیای معاصر را به نقاشی قهوه خانه ای وارد کرد. شب نهم؛ منتسب به سقای آب و ادب وصف حضرت ابوالفضل(ع) قطعه گمشده یک روایت ژرفا بامحوریت تاریخ و تمدن «شب نشینی» امشب میزبان بازیگر و کارگردان است پخش مراسم عزاداری از لندن روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی هنر لطف خداست قطعه ای سوزناک بشنویم از یک روایت در تاسوعای کوچک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها