اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

روایت آزاد شدن یک غلام توسط امام حسین (ع) به دلیل کمک او به حیوانات

ابعاد مختلف شخصیت امام حسین (ع) موضوع صبح پارسی امروز بود.

سید محمد هادی طباطبایی نیک، کارشناس مذهبی گفت: حضرت سید الشهدا (ع) ابعاد مختلف زندگی خود را به نمایش گذاشت که کرامت انسانی برجسته‌ترین موضوعات اشاره شده در کربلا است. ابعاد مختلفی در کربلا وجود دارد که امکان پرداختن به تمامی آن‌ها وجود ندارد. یکی از جالب‌ترین موارد در عاشورا دقت حضرت امام حسین (ع) به تمامی جزئیات است؛ در کربلا تمامی افراد نقشی داشتند و هرنفر به تنهایی نقش مهمی را ایفا کرده است

طباطبایی نیک ادامه داد: حضرت سیدالشهدا (ع) در مدینه زمانی که از کوچه‌ای می‌گذشتند غلامی را دیدند که گوشه‌ای از کوچه نشسته و غذای خود را با یک سگ تقسیم می‌کند. وقتی که امام حسین (ع) از آن غلام علت کارش را می‌پرسند می‌گوید این سگ در محله غریبه است و نیاز به کمک دارد؛ حضرت امام حسین (ع) در آنجا غلام را از صاحبش می‌خرد و باغ او را نیز تهیه می‌کند سپس به غلام مورد نظر آزادی می‌دهد و باغ را در اختیارش قرار می‌گذارد چرا که او به آن سگ کمک کرده بود.

وی افزود: محمد حنفیه، برادر حضرت امام حسین (ع) زمانی که سیدالشهدا (ع) به سمت کربلا حرکت کردند از ایشان پرسیدند که چرا همچنان به سفر خود ادامه می‌دهند در حالی که دشمنان مسلم را به شهادت رسانده بودند. حضرت امام حسین (ع) فرمودند درست است که مردم به عهد خود وفا نکردند اما من باید این کار را انجام دهم و بر سر حرف خود بایستم. حضرت امام حسین (ع) به ما می‌آموزند انسان‌ها باید تا آخرین لحظه به پای اعتقاد صحیح بمانند و از باورهای درست حفاظت کنند؛ حضرت سیدالشهدا (ع) خود و خانواده‌شان را فدای پایداری دین اسلام کردند و پایداری را به ما آموختند.

او اظهار داشت: از ابوذر غفاری می‌پرسند آیا یار امیرالمومنین بودن فضیلت بیشتری دارد یا فرزند ایشان بودن؛‌ وی می‌گوید در حالی که فرزند ایشان بودن ارزش و فضیلت بالایی دارد اما اگر پسر امیرالمومنین (ع) باشی ممکن است مانند پسر نوح بشوی اما اگر یار ایشان باشی تا ابد همراه حضرت امیرالمومنین (ع) میمانی. ما باید در زندگی همیشه ائمه اطهار را الگوی زندگی خود قرار دهیم؛ برای مثال در مقابل مشکلات زندگی باید از خود پرسیم اگر حضرت سیدالشهدا (ع) در این موقعیت بودند چه تصمیمی می‌گرفتند.

این کارشناس مذهبی گفت: حضرت سیدالشهدا (ع) به ما الگوی ادب دادند؛ مثال واضح زمانی است که حر بن ریاحی پس از بستن آب بر روی امام حسین (ع) پشیمان می‌شود و در روز عاشورا به ملاقات ایشان می‌رود تا ابراز پشیمانی کند. حضرت امام حسین (ع) در ابتدا برای امتحان حر بن ریاحی او را رد می‌کند اما حر از پشیمانی دست نمی‌کشد و پای تصمیم خود می‌ماند و با ادب و احترام رفتار می‌کند. امام حسین (ع) نیز در آنجا می‌گوید که به دلیل ادب حر او را می‌بخشد.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی حسین قطبی زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع ابعاد مختلف شخصیت امام حسین (ع) بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی باسید محمد هادی طباطبایی نیک، کارشناس مذهبی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

دستاوردهای فاخر دفاع مقدس شهادت امام حسن عسگری (ع) هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها