اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به روایت شهادت حضرت علی اکبر (ع) در ظهر عاشورا

حق طلبی، کلیدواژه عاشورا بود

محسن زعفرانیه، کارشناس مذهبی و فعال فرهنگی مهمان دیشب‌ شب‌نشینی بود؛ وی در این برنامه از فداکاری و رشادت حضرت علی اکبر (ع) در عاشورا سخن گفت. وی در ادامه به حق‌طلبی امام حسین (ع) پرداخت و به زیبایی‌های قیام ایشان اشاره کرد.

محسن زعفرانیه، کارشناس مذهبی و فعال فرهنگی گفت: در مکتب عاشورا که به طور سالانه درس‌های بسیاری به ما می‌آموزد حضرت علی اکبر (ع) نیز حضور دارد که با وجود سن کم و جوانی، از ایشان درس‌های مهمی گرفته‌ایم. ایشان متولد ۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری بودند و در مدینه متولد شدند و در ۱۰ محرم سال ۶۱ هجری مظلومانه به شهادت رسیدند؛ بر اساس روایات ایشان از لحاظ صورت بیشترین شباهت را به پیامبر اکبر (ص) داشته‌اند.

طبق روایات ایشان در روز عاشورا ۱۰ مرتبه به میدان جنگ می‌روند و دشمنان را از بین می‌روند و سپس به سمت امام حسین (ع) بر می‌گردد؛ در آنجا حضرت سیدالشهدا (ع) به صورت رجزخوانی اعلام می‌کنند: «شاهد باشید ای مردم که شبیه‌ترین فرد به پیامبر اکرم (ص) به میدان جنگ می‌رود». امام حسین (ع) به این صورت می‌خواستند دشمنان را از اشتباهشان آگاه کنند.

وی افزود: در کتاب رحمت واسعه از آیت‌الله بهجت آمده که حضرت علی اکبر (ع) در آخرین بازگشت خود به سمت حضرت سیدالشهدا (ع) از ایشان می‌پرسند: «پدر، آیا ما بر حق هستیم؟» و امام حسین (ع) در پاسخ می‌فرمایند: «به خدا سوگند که حق‌تر وجود ندارد و قصد ما آن است که عدالت را برای این مردم به ارمغان بیاوریم». در پاسخ به این سخن امام، حضرت علی اکبر (ع) می‌گویند: «اگر ما بر حق هستیم پس چه باکی از شهادت در راه خدا وجود دارد؟» ایشان سپس به میدان می‌روند و به یکی از اولین شهدای کربلا تبدیل می‌شوند.

او اظهار داشت: از مهم‌ترین کلیدواژه‌های مکتب عاشورا حق‌طلبی است؛ ما شاهد آن هستیم که تمامی اصحاب امام حسین (ع) در میدان جنگ مبحث حق‌طلبی را اعلام می‌کنند. دعوت از امام حسین (ع) پس از وفات حضرت امام حسن (ع) و در دوران معاویه آغاز می‌شود اما ایشان قیام خود را شروع نمی‌کنند. پس از ده سال و با فرا رسیدن حکومت یزید امام حسین (ع) با توجه به نامه‌های دریافت شده از مردم قیام خود را بر مبنای حق‌طلبی آغاز می‌کنند. در ابتدا جناب مسلم از طرف امام حسین (ع) به کوفه می‌روند و نامه‌های ارسالی را راستی آزمایی می‌کنند؛ بسیاری از نزدیکان و مشاوران امام حسین (ع) در همان دوران پیشنهاد می‌دهند که با توجه به سابقه مردم کوفه بهتر است که این قیام صورت نگیرد؛ اما حضرت سیدالشهدا (ع) به دلیل حق‌طلبی و تاثیر این قیام بر تاریخ تصمیم گرفتند که به سمت کوفه حرکت کنند.

امام حسین‌ (ع) با آگاهی و اشتیاق به شهادت به سمت صحرای کربلا حرکت کردند و تلاش کردند با قیام برای مردم تاثیر لازم را بر تاریخ اسلام بگذارند تا همه انسان‌ها در آینده مکاتب مختلف را بیاموزند.

وی در پایان گفت: مکتب عاشورا پر از زیبایی است و حضرت زینب (س) نیز به این مسئله اشاره کرده‌اند. از زیبایی‌های عاشورا می‌توان به شجاعت اصحاب امام حسین (ع) اشاره کرد که در تاریکی شب تصمیم گرفتند با حضرت سیدالشهدا (ع) باقی بمانند و شهادت را به جان بخرند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز      عباس درویشاست. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها