اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ماجرای ۱۰ سال اسارت از زبان جانباز دوران دفاع مقدس

اسارت، قدرت درک واقعه کربلا را افزایش داد

حسین صادقی سیروئی، جانباز به همراه خانواده‌اش مهمان شب‌نشینی دیشب بود؛ وی در این برنامه ماجرای اسارت خود را تعریف کرد و خاطرات آن دوران را برای مخاطبان توضیح داد. همسر و دختر او نیز در این برنامه از شرایط خود در زمان اسارت وی صحبت کردند.

او گفت: من در اسارت به حسین گاردی معروف بودم چرا که قبل از انقلاب به مدت ۶ سال در لشگر پیاده گارد فعالیت می‌کردم اما هیچ وقت دل به حکومت پهلوی نداده بودم. زمانی که پایگاه‌های گارد در زمان انقلاب اشغال شدند من به کمیته منطقه ۱۱ آمدم و در مسجد علوی به عنوان اسلحه‌دار فعالیت کردم و این فعالیت تا ۲۰ اردیبهشت ۵۸ ادامه پیدا کرد.

به همراه همرزمانی دیگر از دو ماه قبل از شروع رسمی جنگ در منطقه حضور داشتم و در آن زمان درگیری‌ها با عراق بسیار جدی بود. با شروع جنگ ما امکانات نظامی کمی داشتیم اما با این وجود زمانی که به ما فرمان عقب نشینی دادند ما این فرمان را اجرا نکردیم. به دنبال این مسئله به منطقه خان لیلی رفتیم و در آنجا اسیر شدم. من به مدت ۱۰ سال در اسارت بودم و در آنجا مسئول آشپزخانه شدم و حدود سه سال آنجا آشپزی می‌کردم.

وی افزود: طی سال‌های اسارت می‌توان گفت اولین محرم سخت‌ترین دورانی بود که داشتیم چرا که در آن زمان ما با صدای بلند شروع به عزاداری کردیم اما ناگهان حدود ۲۰۰ سرباز به داخل اردوگاه آمدند و ۴۰۰ نفر را زخمی کردند. عراقی‌ها افراد زخمی را زمان بازدید صلیب سرخ از اردوگاه خارج می‌کردند و بعد از بازدید باری دیگر به آنجا برمی‌گرداندند.

سه سال ابتدایی اسارت را در رمادی سپری کردیم و طی آن سال‌ها عزاداری محرم بسیار سخت بود چرا که مانع ما می‌شدند؛ اما بعد از سه سال درگیری که بین ما و عراقی‌ها صورت گرفت که منجر به اعتصاب ما و اقدامات خشونت‌آمیز عراقی‌ها شد. بعد از آن یکی از فرمانده‌های‌ عراقی‌ها دستور انتقال ما را داد و از رمادی خارج شدیم.

من در زیر سایه ولایت به جنگ رفتم و این مسئله شرایط را برایم آسان‌تر کرد؛ در شب اول اسارت به مدت ۲۴ ساعت من را شکنجه دادند و از من خواستد تا به امام راحل (ره) توهین کنم اما این کار را نکردم. آنچه باعث شد بتوانم چنین شرایطی را تحمل کنم مرور کردن ناراحتی‌ها و درد‌های اهل بیت امام حسین (ع) در کربلا بود. ما در تمامی اردوگاه‌ها مداح داشتیم؛ زمان عزاداری یک نفر نگهبانان را تحت نظر داشت تا ما بتوانیم عزاداری خود را ادامه دهیم. این شرایط باعث شد بلای کربلا برای اهل بیت امام حسین (ع) را درک کنیم.

همسر این جانباز سرافراز گفت: به هنگام اسارت همسرم من دختر خود را باردار بودم و یک پسر سه ساله نیز داشتم؛‌ شرایط در آن زمان بسیار دشوار بود به اندازه‌ای که نمی‌توان آن را با کلمات توصیف کرد. دختر من تا سن ۱۱ سالگی پدر خود را ندیده بود و بعضی شب‌ها با در آغوش گرفتن عکس پدرش می‌خوابید. ما تنها به خاطر انقلاب، اسلام و رهبر توانستیم این شرایط را تحمل کنیم و با این مسائل کنار بیاییم.

خانم رسولی ادامه داد: زمانی که دخترم به دنیا آمد من در جریان اسارت همسرم نبودم؛ اما پس از دو روز نامه‌ای از حلال احمر آمد که خبر از سلامت و اسیر شدن همسرم توسط رژیم عراق می‌داد. ما با نامه‌نگاری توانستیم نام دخترم را انتخاب کنیم و در نهایت نام او را فاطمه گذاشتیم.

دختر حسین صادقی سیروئی گفت: من از کودکی به هم‌سن‌های خود که همراه پدرشان بودند حسرت می‌خوردم. زندگی یک کودک بدون پدر خود بسیار سخت است و این مسئله باعث شد من بتوانم شرایط دشوار و فاجعه‌بار کربلا را بیشتر درک کنم و اکنون می‌توانم با حضرت رقیه (س) ارتباط عمیق قلبی برقرار کنم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز      عباس درویشاست. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها