اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یکی از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود

امام حسین (ع) چگونه با شهادت خود اسلام را زنده نگه داشت؟

هادی شکری، کارشناس مذهبی مهمان دیشب شب‌نشینی بود؛ وی در این برنامه از اقدامات حضرت امام حسین (ع) در کربلا صحبت کرد و از عظمت تصمیمات ایشان صحبت کرد. او در ادامه به توضیح اهداف قیام امام حسین (ع) پرداخت.

او گفت: از بزرگی‌های حضرت ابراهیم (ع) می‌توان به بردن فرزند خود به قربانگاه به خاطر پروردگار اشاره کرد؛ این عمل در جهت بالا بردن مقام آن حضرت بسیار تاثیر گذار بود و ما می‌بینیم که در قرآن نام حضرت ابراهیم (ع) بیشتر از دیگر انبیا ذکر می‌شود. اقدامات امام حسین (ع) در محرم نیز شباهت بسیاری به تصمیمات حضرت ابراهیم (ع) داشت چرا که ایشان تمام عزیزان خود را به میدان جنگ برد. ایشان همه را در راه خدا فدا کرد تا دین خدا تحریف نشود و حقانیت آن حفظ شود.

پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «زنده بودن اسلام به برکت قیام حسین (ع) است». به دنبال این مسئله توصیه می‌شود مردم در شب‌های تاسوعا و عاشورا به عزاداری بپردازند و راجع به واقعه کربلا تحقیق کنند. افراد باید بدانند حضرت سیدالشهدا (ع) به چه دلیل قیام کردند و چه اتفاقاتی در کربلا افتاد.

وی افزود: از اهداف قیام عاشورا حفظ حقانیت اسلام بود چرا که در آن زمانی انسان نادرستی مانند یزید خود را خلیفه پیامبر اکرم (ص) معرفی کرد و از امام حسین (ع) خواست تا با او بیعت کند؛ اگر حضرت سیدالشهدا (ع) چنین کاری می‌کرد حقانیت اسلام از بین می‌رفت. بیعت با یزید به معنای پذیرش نابودی اسلام بود و در طرف دیگر شهادت در راه اسلام وجود داشت. از آنجایی که حضرت امام حسین (ع) و اصحاب ایشان کسانی نبودند که زیر بار ظلم و ناعدالتی زندگی کنند مسیر شهادت را انتخاب کردند. 

او اظهار داشت: واقعه کربلا مانند یک دانشگاه است و تمامی حرکات و تصمیمات امام حسین (ع) در تاسوعا و عاشورا درسی مهم برای ما به حساب می‌آید. در غروب روز تاسوعا از طرف عمر سعد پیامی به دست امام حسین (ع) رسید که در آن نوشته شده بود آن روز آخرین فرصت برای تسلیم شدن اصحاب امام حسین (ع) است و در صورت تسلیم نشدن هیچ بخشش و گذشتی در کار نخواهد بود. حضرت سیدالشهدا (ع) به یاران خود اعلام کردند تا از تاریکی شب استفاده کنند و در صورت تمایل آنجا را ترک کنند؛ تعدادی از افراد آنجا اعلام کردند که تا لحظه شهادت در کنار امام حسین (ع) می‌مانند اما تعدادی نیز آنجا را ترک کردند.

این کارشناس مذهبی گفت: از درس‌های دیگری که می‌توان از حضرت امام حسین (ع) گرفت بخشش است؛ ایشان در تمامی لحظات جنگ همواره تلاش می‌کردند با صحبت کردن، دشمنان خود را به راه راست هدایت کنند و مسیر درست را به آن‌ها نشان دهند. امام حسین (ع) حتی در زمانی که شمر برای بریدن سر ایشان آمد با اندک جانی که در بدن داشتند به او توصیه کردند که توبه کند. این نشان دهنده عظمت، ایثار، شجاعت و گذشت در شخصیت ایشان است که ما نیز باید آن را بیاموزیم.

شکری افزود: تمامی اقدامات امام حسین (ع) در عاشورا بر اساس عقلانیت و منطق بر پایه تشخیص خیر و شر بود. چنین قدرت عقلانی در تمامی انسان‌ها وجود دارد و همه انسان‌های عاقل به دنبال ارزش هستند؛ همانطور که حضرت سیدالشهدا (ع) نیز تلاش بر حفظ ارزش‌های اسلام داشتند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم میرود و تهیه کننده این برنامه نیز عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمانهای برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری میشود

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها