اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است

افراد باید چه درسی از واقعه کربلا بگیرند؟

طیبه حاجی محمد یزدی، کارشناس مذهبی مهمان دیشب شب‌نشینی بود؛ وی در این برنامه به صحبت درباره رشادت و درایت حضرت زینب (س) پرداخت. او همچنین راجع به درس‌های موجود در واقعه کربلا اینطورسخن گفت:

حضرت زینب (س) از ابتدای کودکی رسالت خانوادگی را بر دوش کشیدند و از همان زمان با ارزش‌های خانواده و نقش زن در اجتماع آشنا بودند؛ ایشان در تمامی زندگی بسیار هدفمند تصمیم‌گیری کردند و این امر در ازدواج حضرت زینب (س) نیز مشخص بود. ایشان سفر با حضرت امام حسین (ع) را یکی از شرایط ازدواج خود دانستند که توسط همسرشان نیز پذیرفته شد. حضرت زینب (س) از ابتدا استقلال زنان را با تصمیمات خود به نمایش گذاشت و این امر در تمامی زندگیشان قابل رویت است.

خانم زینب (س) در صحرای کربلا به عنوان بزرگ‌تر خاندان رسالتی داشتند که به بهترین نحو آن را اجرا کردند و در تمامی شرایط با درایت بسیار بالا رفتار کردند. درایت ایشان از برترین ویژگی‌های حضرت زینب (س) بود؛ ایشان برای حفظ درایت خود احساسات‌شان را مدیریت می‌کردند، آستانه تحمل خود را بالا بردند تا به نکات مختلف دقت کنند. ایشان در شرایطی ناگوار همواره به کودکان توجه می‌کردند و تمامی اعضای خانواده را مدیریت می‌کردند تا شرایط آسان‌تر شود.

وی افزود: تمامی لحظات واقعه عاشورا بسیار سخت و سنگین بودند اما با تمام این وجود حضرت زینب (س) در آن لحظه می‌فرمایند من چیزی جز زیبایی ندیدم؛ این جمله اشاره به هدف والای حضرت سیدالشهدا (ع) و اصحاب ایشان دارد چرا که نشان می‌دهد در دنیا هیچ چیز بالاتر از راه خداوند متعال نیست. هر آنچه به خدا ارتباط دارد قداست پیدا می‌کند و سرشار از پاکی می‌شود. واقعه کربلا و هدف حضرت امام حسین (ع) به اندازه‌ای مقدس است که یاد آن پس از گذشت صدها سال با وجود تمامی مخالفانش همچنان پابرجاست.

او اظهار داشت: همانطور که در زیارت عاشورا آمده، واقعه کربلا از تمامی ظلم‌ها و ستم‌هایی که در دنیا وجود داشته و خواهد داشت سخت‌تر بوده است چرا که تمامی ظلم‌ها و شکنجه‌های ممکن را در خود جای داده است. با این وجود حضرت زینب (س) با توجه به هدف والای هدایت انسان‌ها و مقدس بودن این اقدام آن را زیبا می‌خواند. این واقعه به واسطه وجود حضرت امام حسین (ع) و اقدامات حضرت زینب (س) بسیاری از انسان‌ها را به راه راست هدایت کرده و سالیان سال افراد را زنده کرده و آن‌ها را در مسیر درست قرار داده است.

این کارشناس مذهبی گفت: صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است که با کمک خداوند متعال امکان‌پذیر بود؛ اگر ایشان پس از واقعه عاشورا حضور نداشتند بسیاری از جریانات این واقعه مخفی می‌ماند . تنها با وجود حضرت زینب (س) و مدیریت ایشان درس گرفتن از این واقعه ممکن بود.

حاجی محمد یزدی ادامه داد: مهم‌ترین درسی که افراد امروزی می‌توانند از واقعه کربلا بگیرند آن است که زندگی را به نکات دنیوی خلاصه نکنند و عمیق‌ نگر باشند. افراد نباید از مفاهیم و ارزش‌های زندگی بگذرند و رسالت انسانی خود را حفظ کنند. حضرت زینب (س)‌ یکی از نماد‌های انسان کامل است که توانست از تمامی جوانب خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و رفتاری به بهترین نحو عمل کند. افراد نیز باید بتوانند به مسائل اصلی زندگی انسانی توجه کنند و درگیر موارد فرعی نشوند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم میرود و تهیه کننده این برنامه نیز علی اصغر کاکاوند است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمانهای برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگزاری میشود

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها