اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به آیین‌های عزاداری استان خوزستان

آیین علم و شیدونه چگونه اجرا می‌شوند؟

محمد بدری ایثارگر، مداح و پیرغلام استان خوزستان مهمان امروز صبح پارسی بود؛ وی در این برنامه از روش‌های عزاداری در استان خوزستان و شهر آبادان صحبت کرد؛ او در ادامه به آیین‌های متفاوت در شهر‌های مختلف کشور پرداخت.

او گفت: انواع عزاداری‌های محرم فراخوان‌هایی برای بررسی قیام کربلا هستند که این مسئله در خوزستان نیز وجود دارد؛ اقوام مختلفی در استان خوزستان و شهر آیادان زندگی می‌کنند اما نوع عزاداری مردم آبادان از قدیم به صورت سنتی برگزار می‌شده است. این مراسم از فرهنگ استان بوشهر و خود شهر آبادان شکل گرفته و انواع عزاداری‌ها را در خود جای می‌دهد. برای مثال افراد در آبادان از هفته‌ها قبل به پیشواز ماه محرم می‌روند و این امر در بازار بزرگ شهر دیده می‌شود.

همچنین آیین سنتی در بین مردم خوزستان وجود دارد که طی آن جوانان به اقتباس از حضرت قاسم (ع) در عزاداری‌ها شرکت می‌کنند و درخواست مدد از ایشان می‌کنند. طی این عزاداری‌ها جوانان سینی‌هایی از شیرینی‌های مختلف را در مجلس عزاداری پخش می‌کنند. در ادامه آیین توسل به حضرت علی اصغر (ع) نیز وجود دارد؛ در این آیین مادران و مادربزرگان گهواره‌ای چوبی آماده می‌کنند و آن را با پارچه‌های مشکی تزئین می‌کنند. پشت این افراد، بانوانی که نمی‌توانند مادر شوند می‌ایستند و به حضرت علی اصغر (ع) توسل می‌کنند.

وی افزود: در عزاداری سنتی خوزستان مردم به دور هم حلقه می‌زنند و سینه‌زنی می‌کنند؛ در این مراسم عزاداری به آرامی آغاز می‌شود اما با گذر زمان اوج می‌گیرد و سپس در زمان توقف آرام می‌شود. با گذر زمان سنج و دمام نیز به عزاداری‌ها اضافه شد و افراد در دسته‌های سه، هفت و یازده نفره به اجرای سنج و دمام می‌پردازند.

او اظهار داشت: آداب و رسوم عزاداری آیین‌های بسیار زیبایی مانند برافراختن پرچم دارد که به آن آیین علم می‌گویند؛ طی این آیین پرچم‌ها را به چوب‌های بلند می‌بندند و آن‌ها را در معرض نمایش قرار می‌دهند. همچنین در دزفول نشانه‌ای دیگر به شکل تابوت‌واره‌ای چوبین وجود دارد که به آن شیدونه می‌گویند؛ در محرم افراد نذورات خود را در شیدونه قرار می‌دهند و بین مردم پخش می‌کنند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع ابعاد مختلف شخصیت امام حسین (ع) بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد امین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با محمد بدری ایثارگر، مداح و پیرغلام استان خوزستان به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها