اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چرا حضرت زینب (س) از جهاد امام حسین (ع) حمایت کرد؟

منتظری: «مهم‌ترین اقدام امام سجاد (ع) پذیرش رهبری حضرت زینب (س) بود»

فاطمه منتظری، کارشناس مذهبی مهمان شبنشینی دیشب بود؛ وی در این برنامه به انسجام خانوادگی امام حسین (ع) در روز عاشورا اشاره کرد و از تصمیمات عاقلانه حضرت زینب (س) گفت. او همچنین به درایت و تصمیمگیری هوشمندانه امام سجاد (ع) در روز عاشورا پرداخت.

این کارشناس مذهبی گفت: یکی از بزرگ‌ترین درس‌هایی که انسان‌ها می‌توانند از واقعه کربلا بگیرند از همگامی و همراهی حضرت زینب (س) با امام حسین (ع) سرچشمه می‌گیرد. حضرت زینب (س) باوجود انسجام و مهر بی‌نظیر در خانواده از جهاد حضرت امام حسین (ع) حمایت کرد و در این راه با آن حضرت همراه شد. اصولا زمانی که آقایان به سمت نبرد می‌روند بانوان نگران می‌شوند و آن‌ها را از این کار منع می‌کنند ولی ما در عاشورا شاهد آن هستیم که حضرت زینب (س) به دلیل هدف والایی که وجود داشت از این جهاد و نبرد حمایت می‌کند. زمانی که دیگران امام حسین (ع) را از ادامه جهاد منع می‌کنند حضرت زینب (س) به آن‌ها فرمان سکوت می‌دهد چرا که در جریان هدف والای آن جهاد بوده است.

منتظری ادامه داد: ما نیز باید بتوانیم در خانواده به این همگام و همسو بودن برسیم؛ انسان‌ها باید بتوانند اهداف خود و خانواده‌شان را یکی کنند و با همسر و کودکان خود هم مسیر باشند. یکی از زیبایی‌ها و معجزات واقعه عاشورا امکان برقراری ارتباط قلبی تمامی انسان‌ها در هر زمان با امام حسین است. ما به همراه خانواده‌ خود با برقراری این ارتباط می‌توانیم انسجام بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: تمامی اعضای خانواده حضرت امام حسین (ع) نقش پررنگی را در واقعه عاشورا ایفا کردند؛ یکی از مهم‌ترین اقدامات امام سجاد (ع) پس از شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) پذیرش رهبریت حضرت زینب (س) است. ایشان با وجود امامت خود در تمامی حرکات با حضرت زینب‌ (س) مشورت می‌کنند و در مواقع مختلف با درایت بسیار پا به میدان می‌گذاشتند تا شرایط را به بهترین نحو به همراه حضرت زینب (س) مدیریت کنند.

او اظهار داشت: ایشان توانستند با تصمیم‌گیری فوق‌العاده تمامی مسیر را به بهترین نحو طی کنند و در لحظات درست با موقعیت‌سنجی و عقب‌نشینی نتایج درست را رقم بزنند. ایشان به ما آموختند که با موقعیت‌سنجی درست و عقب‌نشینی در صورت لزوم می‌توانیم تاثیرگذاری بهتری داشته باشیم.

ایشان پس از واقعه عاشورا نقش مهمی را در نابودی بین امیه ایفا کردند که کمتر راجع به آن صحبت می‌شود؛ حضرت امام سجاد (ع) قشری از آزادگانی که به حالت برده به جامعه اسلامی آمده بودند را به مدت یک سال آموزش می‌دادند  و فرهنگ اسلامی را منتقل می‌کردند و سپس آن‌ها را آزاد می‌کردند تا آن‌ها بتوانند صدای کربلا را به گوش دیگر نقاط دنیا برسانند.

منتظری ادامه داد: تمامی این اقدامات نیاز به درایت بالا دارد که در آن حضرت وجود داشت؛ ایشان بسیار حمایتگر بودند و تا جایی که می‌توانستند از کاروان و خانواده خود حمایت می‌کردند. حضرت امام سجاد (ع) در عین حال فرصت را در اختیار بانوان و حضرت زینب (س) می‌گذاشتند تا آن‌ها نقش خود را ایفا کنند. این درس بزرگی برای پدران است چرا که از اولین شاخصه‌های افراد کریم و کامل آن است که با وجود تمامی قدرت خود ضعیف‌کشی نمی‌کنند و با سلطه‌گری جلوی رشد استعداد‌های دیگران را نمی‌گیرند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز      علی اصغر کاکاوند است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها