اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش اهمیت علوم پایه در پیشرفت جوامع

مروری بر اقدامات ستاد علوم پایه ایران برای پیشرفت کشور در صبح پارسی

سعداله نصیری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: در سال ۲۰۱۹ سازمان جهانی یونسکو تصمیم گرفت تا سال ۲۰۲۲ را به عنوان سال بین‌المللی علوم پایه برای پیشرفت پایدار نامگذاری کند؛ این حرکت با حمایت و همکاری بیش از ۳۰ نفر برنده جایزه نوبل و بیش از ۷۰ نهاد بین‌المللی صورت گرفت. همانطور که از نام علوم پایه پیدا است، این علوم بسیار مهم هستند اما متاسفانه خیلی مورد توجه جامعه قرار نمی‌گیرند. از آنجایی که محصولات علوم پایه در یک قدمی تولید ثروت نیستند سرمایه‌گذاری در این حوزه معمولا توسط نهاد‌های خصوصی شکل نمی‌گیرد و دولت‌ها بر آن تمرکز دارند.

برای مثال زمانی که در سال ۱۹۰۰ میلادی مکانیک کوانتومی کشف شد کسی به آن توجهی نداشت چرا که افراد و بازار به آن نیازی نداشتند اما اکنون ما شاهد آن هستیم که این علم چقدر اهمیت دارد. چنین نمونه‌ای به ما نشان می‌دهد که اگر ما از علوم پایه غافل شویم می‌توانیم در رشد و توسعه عقب بیفتیم و پیشرفت نکنیم. دولت‌ها باید علوم پایه را بسیار جدی بگیرند تا کشورها بتوانند در مسیر درست‌ تری قرار گیرند.

وی افزود: از تیرماه سال گذشته، ما در وزارت علوم ستادی را تشکیل داده‌ایم که عده‌ای از مسئولان علوم پایه از سازمان‌ها و انجمن‌های مختلف در آن حضور دارند؛ کار این ستاد سیاست‌گذاری صحیح در حوزه علوم پایه است و تا کنون پنج جلسه رسمی در این رابطه برگزار شده است. این ستاد همچنین کمیته اجرایی دارد که از ۱۷ نفر از مدیران انجمن‌های علوم پایه شکل گرفته است. کمیته اجرایی حدود ۱۸ جلسه رسمی برای اقدامات مورد نظرشان برگزار کرده‌اند.

او اظهار داشت: افتتاحیه این ستاد بسیار فاخر صورت گرفت به طوری که رئیس اتحادیه بین‌المللی فیزیک محض و کاربردی سخنرانی آن را انجام داد و از آن پس همیشه در صحبت‌های خود به قدرت و پیشرفت علم در ایران اشاره می‌کند. ما برنامه‌های بسیار خوبی برای پیشرفت علوم پایه در ایران داریم و تصمیمات بسیار خوبی گرفته‌ایم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: ما تصمیم داریم که دانش‌آموزان از سنین کم به سمت علوم پایه بیایند چرا که پرداخت به علوم پایه در دانشگاه دیر است. اهمیت این مسئله به اندازه‌ای بالا است که کشوری مانند آمریکا علت عقب افتادن خود از چین را علوم پایه می‌داند. مقام معظم رهبری نیز بارها مسئولان کشور را از اهمیت علوم پایه آگاه کردند و ما باید به این مسئله توجه بسیاری داشته باشیم.

نصیری ادامه داد: اکنون تصمیم‌گیری شده تا به رتبه‌های ۱ تا ۱۰۰ ریاضی و تجربی، ۱ تا ۵۰ رشته‌های هنر و زبان‌های خارجی و همچنین ۱ تا ۱۰۰ علوم انسانی در کنکور تسهیلات بسیار ارزشمندی ارائه شود؛ به این صورت فردی که رتبه‌های مورد نظر را به دست می‌آورند تحصیل و اشتغال خود را به آسانی تضمین می‌کنند، امکان دریافت وام‌های متعدد و مختلف دارند، در مشاغل خود حقوق‌های قابل توجه دریافت خواهند کرد و در حوزه‌های مختلف مورد حمایت قرار می‌گیرند تا در علوم پایه فعالیت کنند.ستاد‌های استانی علوم پایه نیز فعال شدند و مدیران دانشگاه‌های اصلی هر استان در این ستاد‌ها فعالیت دارند. همچنین باید اشاره داشت که دبیرخانه اصلی ستاد سیاست‌گذاری علوم پایه در دانشگاه شهید بهشتی قرار دارد.

وی افزود: شهید بهشتی از دانشگاه‌های تراز اول ایران به حساب می‌آید که وسعت بسیاری دارد و شامل ۲۱ دانشکده، ۱۰ پژوهشکده و مراکز تحقیقاتی می‌شود که ۲۰ هزار دانشجو را در خود جای می‌دهد. در این دانشگاه فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و نوآوری صورت می‌گیرد. طی سال‌های اخیر این دانشگاه به سمت دانشگاه‌های نسل چهار حرکت کرد که تمرکز آن بر روی پیشرفت فناوری و کارآفرینی است. دانشگاه شهید بهشتی طی دوران کرونا پیشتاز آموزش مجازی بود و گسترش بسیاری داشت تا جایی که ما پنج هزار کلاس را به صورت مجازی برگزار می‌کردیم.

او اظهار داشت: دانشگاه شهید بهشتی در حوزه پژوهش نیز فعالیت‌های بسیار خوبی را انجام داده و در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۰۰ پروژه بیرون دانشگاهی را به پایان رسانده است. این دانشگاه در حوزه فرهنگی و چاپ کتاب نیز موفق عمل کرده و بسته‌ فرهنگی مناسبی را آماده ساخته که می‌توان در کلیه دانشگاه‌های ایران مورد استفاده قرار گیرد. این بسته فرهنگی شامل جریان فناوری، دانشجویی و تولید محتوا است که به کمک هوش مصنوعی پیش می‌رود و کارنامه فرهنگی برای دانشجویان و اساتید شکل می‌دهد. فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی در این بسته تعریف شده‌اند و افراد می‌توانند با توجه به آن‌ها عمل کنند و امتیاز‌های مختلف را به دست بیاورند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع اهمیت علوم پایه در توسعه کشورها بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد امین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با سعداله نصیری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها