اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا

گردشگری مذهبی بزرگترین حوزه صنعت گردشگری است

محمد جهانشاهی، کارشناس جهانگردی مذهبی مهمان شب‌نشینی دیشب بود؛ وی در این برنامه از ویژگی‌های گردشگری آیینی و مذهبی صحبت کرد و از تاثیرات آن گفت. او همچنین در ادامه به بزرگ‌ترین بازارهای گردشگری ایران اشاره کرد.

محمد جهانشاهی، کارشناس جهانگردی مذهبی گفت: یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات قرن جدید که زندگی انسان را در ابعاد مختلف تحت تاثیر قرار داده گردشگری است؛ گردشگری از قرن‌ها پیش در جهان وجود داشته اما طی دهه‌های اخیر تاثیرات آن بر زندگی انسان‌ها افزایش داشته و بزرگ‌ترین صنعت خدماتی دنیا به حساب می‌آید. صنعت گردشگری تا پیش از همه‌گیری ویروس کرونا پذیرای بیش از یک میلیارد و دویست نفر انسان در سراسر دنیا بود. این صنعت نه تنها ده درصد از کل اشتغال دنیا را به خود اختصاص می‌دهد بلکه سریع‌ترین صنعت تولید کننده مشاغل نیز هست.

با صنعت گردشگری می‌توان در یک کلانشهر مانند تهران یا یک روستا ایجاد شغل کرد چرا که این اتفاق با در نظر گرفتن ویژگی‌های هر نقطه صورت می‌گیرد. با استفاده از صنعت گردشگری هر فرهنگی می‌تواند با پرداخت صحیح به یک محصول تبدیل شود و به گردشگر ارائه شود.

وی افزود: بزرگ‌ترین حوزه تاثیرگذار در این صنعت، گردشگری آیینی و مذهبی است که در کشور ما نیز مشاهده می‌شود. افراد در این حالت از گردشگری با آداب و عقاید مختلف آشنا می‌شوند و این آیین‌ها را می‌آموزند. این اتفاق پیوندهای فرهنگی را افزایش می‌دهد و افراد را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند.

او گفت: بخش بزرگی از داشته‌های میراث فرهنگی کشورهای تاریخی مراکز مذهبی مانند کلیسا‌ها و مساجد است؛ در کنار این مسئله بزرگ‌ترین اجتماعات بشری نیز به آیین‌ها و اعتقادات مذهبی ارتباط دارد.

وی اظهار کرد: گردشگری نوین دامنه اثرگذاری بسیار وسیعی دارد؛ زمانی که سفر اتفاق می افتد در حوزه‌های مختلف اثر قابل توجهی می‌گذارد. برای مثال حرم امام رضا (ع) در مشهد تاثیر بسیاری بر زندگی مردم آن‌جا گذاشته است چرا که مسافران را از نقاط مختلف دنیا به آنجا می‌آورد. در چنین فضایی انسان‌ها از فرهنگ‌های مختلف با یکدیگر آشنا می‌شوند و چنین مسئله‌ای ارزش فرهنگی بسیاری دارد.

جهانشاهی ادامه داد: بیشترین ورود مسافران به ایران به ترتیب از کشور عراق، ترکیه و جمهوری آذربایجان است که هدف آن‌ها نیز گردشگری آیینی و مذهبی است. ایران در حال حاضر سهم قابل‌ توجهی از گردشگری آیینی را به خود اختصاص می‌دهد و مسافران از کشورهای دورتر نیز برای بازدید به ایران می‌آیند.

وی افزود:‌ گردشگری آیینی پایدارترین نوعگردشگری است چرا که به شرایط آب‌وهوایی و موارد این‌ چنینی محدود نمی‌شود؛ افرادی که برای بازدید مراکز تاریخی به کشوری می‌روند در سفر دوم خود دیگر همان مراکز را انتخاب نمی‌کنند اما افرادی که بر اساس اعتقادشان به گردشگری مذهبی می‌روند در آینده نیز باری دیگر همان مراکز آیینی را انتخاب می‌کنند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز      یاسر گودرزی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگزاری می‌شود.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها