اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی بر نقش صنعت گردشگری در دنیا

گردشگری مذهبی بزرگترین حوزه صنعت گردشگری است

محمد جهانشاهی، کارشناس جهانگردی مذهبی مهمان شب‌نشینی دیشب بود؛ وی در این برنامه از ویژگی‌های گردشگری آیینی و مذهبی صحبت کرد و از تاثیرات آن گفت. او همچنین در ادامه به بزرگ‌ترین بازارهای گردشگری ایران اشاره کرد.

محمد جهانشاهی، کارشناس جهانگردی مذهبی گفت: یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات قرن جدید که زندگی انسان را در ابعاد مختلف تحت تاثیر قرار داده گردشگری است؛ گردشگری از قرن‌ها پیش در جهان وجود داشته اما طی دهه‌های اخیر تاثیرات آن بر زندگی انسان‌ها افزایش داشته و بزرگ‌ترین صنعت خدماتی دنیا به حساب می‌آید. صنعت گردشگری تا پیش از همه‌گیری ویروس کرونا پذیرای بیش از یک میلیارد و دویست نفر انسان در سراسر دنیا بود. این صنعت نه تنها ده درصد از کل اشتغال دنیا را به خود اختصاص می‌دهد بلکه سریع‌ترین صنعت تولید کننده مشاغل نیز هست.

با صنعت گردشگری می‌توان در یک کلانشهر مانند تهران یا یک روستا ایجاد شغل کرد چرا که این اتفاق با در نظر گرفتن ویژگی‌های هر نقطه صورت می‌گیرد. با استفاده از صنعت گردشگری هر فرهنگی می‌تواند با پرداخت صحیح به یک محصول تبدیل شود و به گردشگر ارائه شود.

وی افزود: بزرگ‌ترین حوزه تاثیرگذار در این صنعت، گردشگری آیینی و مذهبی است که در کشور ما نیز مشاهده می‌شود. افراد در این حالت از گردشگری با آداب و عقاید مختلف آشنا می‌شوند و این آیین‌ها را می‌آموزند. این اتفاق پیوندهای فرهنگی را افزایش می‌دهد و افراد را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند.

او گفت: بخش بزرگی از داشته‌های میراث فرهنگی کشورهای تاریخی مراکز مذهبی مانند کلیسا‌ها و مساجد است؛ در کنار این مسئله بزرگ‌ترین اجتماعات بشری نیز به آیین‌ها و اعتقادات مذهبی ارتباط دارد.

وی اظهار کرد: گردشگری نوین دامنه اثرگذاری بسیار وسیعی دارد؛ زمانی که سفر اتفاق می افتد در حوزه‌های مختلف اثر قابل توجهی می‌گذارد. برای مثال حرم امام رضا (ع) در مشهد تاثیر بسیاری بر زندگی مردم آن‌جا گذاشته است چرا که مسافران را از نقاط مختلف دنیا به آنجا می‌آورد. در چنین فضایی انسان‌ها از فرهنگ‌های مختلف با یکدیگر آشنا می‌شوند و چنین مسئله‌ای ارزش فرهنگی بسیاری دارد.

جهانشاهی ادامه داد: بیشترین ورود مسافران به ایران به ترتیب از کشور عراق، ترکیه و جمهوری آذربایجان است که هدف آن‌ها نیز گردشگری آیینی و مذهبی است. ایران در حال حاضر سهم قابل‌ توجهی از گردشگری آیینی را به خود اختصاص می‌دهد و مسافران از کشورهای دورتر نیز برای بازدید به ایران می‌آیند.

وی افزود:‌ گردشگری آیینی پایدارترین نوعگردشگری است چرا که به شرایط آب‌وهوایی و موارد این‌ چنینی محدود نمی‌شود؛ افرادی که برای بازدید مراکز تاریخی به کشوری می‌روند در سفر دوم خود دیگر همان مراکز را انتخاب نمی‌کنند اما افرادی که بر اساس اعتقادشان به گردشگری مذهبی می‌روند در آینده نیز باری دیگر همان مراکز آیینی را انتخاب می‌کنند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز      یاسر گودرزی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگزاری می‌شود.

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها