اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به نقش عاشورا در هویت‌یابی دینی نوجوانان

والدین چگونه می‌توانند به هویت یابی فرزندان خود کمک کنند؟

مریم کثیری، کارشناس خانواده مهمان امروز صبح پارسی بود: او در این برنامه به صحبت درباره هویت‌یابی در نوجوانان پرداخت. او همچنین در ادامه راجع به راه‌های بهبود هویت‌یابی دینی در نوجوانان صحبت کرد.

کارشناس خانواده گفت: هر مادر و پدری می‌خواهد فرزندی موفق داشته باشد؛ از زمان تولد فرزند مادر و پدر تاثیر مستقیم بر تربیت فرزندشان دارد. بین دنیای کودکی فرزندان و دنیای بزرگ‌سالی آن‌ها حلقه‌ای وجود دارد که نوجوانی نام دارد. بارزترین ویژگی نوجوانی هویت‌یابی است؛ هویت‌یابی به شرایطی گفته می‌شود که در طی آن تفکر انتزاعی در فرزند شکل می‌گیرد و گسترش پیدا می‌کند. فرد در دوران نوجوانی شروع به پرسیدن سوالات جدی‌تر می‌کند و سعی دارد شناخت بهتری از دنیا پیدا کند.

فرايند هویت‌یابی در نوجوان بسیار مهم است چرا که اگر نوجوان نتواند این مرحله را تکمیل کند در آینده زندگی خود دچار مشکلات هویتی می‌شود. افراد در دوران نوجوانی باید جست‌وجوی شخصیتی خود را انجام دهند تا بتوانند در آینده شخصیت کاملی داشته باشند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین ابعاد هویت‌ انسان، هویت دینی است؛ این بعد کارکرد‌های معرفت‌شناختی دارد که به سوالات مهمی در زندگی جواب می‌دهد. یکی دیگر از مسائل مهم برای نوجوانان نحوه رشد هوش هیجانی است که بسیار سریع اتفاق می‌فتد و بر عقل نوجوان تسلط دارد؛ به همین دلیل در اکثر نقاط دنیا هیچ فردی به دلیل قوانین کشور نمی‌تواند تا قبل از ۱۸ سالگی تصمیمات مهم را بگیرد و تنها پس از ۱۸ سالگی مجاز به انجام تصمیم‌گیری‌های دیگر می‌شود. 

 او اظهار داشت: یکی از هیجانات اصلی در دوران نوجوانی عشق و محبت است؛ بچه‌های ایرانی و مسلمانان از ابتدای کودکی با محبت حضرت امام حسین (ع)  آشنا می‌شوند؛ چنین موضوعی باعث می‌شود فرزندان از کودکی با ابراز احساسات صحیح و عشق‌های پاک آشنا شوند. قدم اول برای کمک به هویت‌یابی کودکان ایجاد عشق و علاقه صحیح در فرزندان است.

کارشناس خانواده گفت: از راه‌های هویت‌یابی دینی برای فرزندان برقراری ارتباط با الگوهای دینی است؛ برای مثال ماجرای عاشورا اتفاقی است که برای تمامی سنین الگو دارد و افراد می‌توانند با اشخاص مختلف در آن همزادپنداری کنند. افراد باید الگوهای معنا‌دار و مبنایی را در نظر بگیرند و هویت‌یابی را بر آن اساس انجام دهند. برای مثال الگوی مادر در واقعه کربلا یک فعال اجتماعی و مقتدر است. حضرت زینب (س) رفتاری بسیار سیاستمدارانه و مقتدرانه در عاشورا و مابقی زندگی خود داشته و چنین الگویی به نوجوانان می‌فهماند که می‌توانند تاثیرگذار باشند.

کثیری اظهار کرد: آرمان‌خواهی در دوران نوجوانی باعث قدم برداشتن و قیام کردن می‌شود در نتیجه الگوهای صحیح باعث می‌شود این قدم‌ها در راه‌های درست برداشته شوند.

وی افزود: در ادامه آنچه می‌تواند به فرزندان و نوجوانان کمک کند هیئت‌ها هستند؛ نوجوانان با رفتن به هیئت‌ها می‌توانند در جوامع مختلف عضو شوند و احساس پذیرفته شدن پیدا کنند. پذیرفته شدن در گروه‌های درست در هویت‌یابی نوجوانان تاثیر بسیار مثبتی دارد.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع هویت دینی در خانه و خانواده بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی با دکتر مریم کثیری، کارشناس خانواده به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها