اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

عزاداری محرم در یزد چه تفاوتی با دیگر نقاط کشور دارد؟

در عزاداری های یزد؛ قهوه تعارف می کنند

محمد جواد فارغی یزدی، پیرغلام و رییس موسسه سرپرست هیآت یزد و محمد مرادی زاده، خادم اهل بیت مهمانان امروز صبح‌ پارسی بودند؛ آن‌ها در این برنامه از نحوه عزاداری مردم یزد در ماه محرم صحبت کردن و از رسومی مانند پخش قهوه یزد در عزاداری‌ها گفتند.                                                                                                                

پیرغلام و رییس موسسه سرپرست هیآت یزد گفت: عظمت کار شهدای کربلا به قدری بالا است که نمی‌توان عشق عزاداری برای آن‌ها را در دوران مختلف مورد مقایسه و بررسی قرار داد؛ من از سه الی چهار سالگی که همراه پدر خود به هیئت رفتم عاشق فضای عرفانی آن شدم. این اتفاق برای تمامی افرادی که در دستگاه اهل بیت خدمت می‌کنند چنین حسی دارند.

فارغی یزدی اظهار داشت: در گذشته امکانات بسیار کمتر بود در نتیجه بسیاری از اقدامات در آن زمان‌ها صورت نمی‌گرفت، با این حال من معتقدم معنویت کارها در گذشته بسیار بیشتر بود و اکنون دیگر چنین معنویتی وجود ندارد. با این وجود عظمت حضرت سیدالشهدا (ع) باعث شده عزادار‌ی‌ها همچنان با گستردگی بسیار صورت می‌گیرند.

وی افزود: یزد یکی از اولین شهرهایی بوده که عزاداری سیدالشهدا (ع) را در خود با وسعت بالا آغاز کرد. این عزاداری‌ها تا زمان صفویه بسیار محدود بود و پس از آن بیشتر شد.

او گفت: در یزد نحوه چای دادن، خیمه زدن و بسیاری از رسوم دیگر با شهرهای ایران تفاوت دارد. در یزد همه حسینیه‌ها به صورت جدا خیمه دارند و تمامی مردم محله برای برپا کردن خیمه به کمک می‌آيند. همچنین اگر فردی در یزد بخواهد به روضه گوش دهد از صبح تا عصر و شب می‌تواند جایی که روضه‌خوانی دارد را پیدا کند. این روضه‌خوانی در تمامی روزهای سال اتفاق میفتد و تنها محدود به مناسبت‌های عزاداری نیست. همچنین جلوی درب تمامی مراسم عزاداری یک بزرگ‌تری قرار دارد که بر دست عزاداران گلاب می‌ریزد.

رییس موسسه سرپرست هیآت یزد اظهار کرد: عزاداری‌ها نیز در محرم بسیار خاص است چرا که این مراسم به صورت طولانی برگزار می‌شوند در نتیجه اشعار و کیفیت عزاداری باید بسیار خاص و فوق‌العاده باشند. بعضی اوقات هیآت در یزد قبل از عزاداری تمرین می‌کنند تا بتوانند این کار را سه روز ادامه دهند. هیآت در یزد تمرکز بالایی بر هماهنگی افراد در دسته دارند و ترجیح اصلی آن‌ها این است که همه به صورت منظم عزاداری کنند.

فارغی یزدی گفت: در یزد همچنین در روز ۱۳ محرم که مربوط به سوم امام حسین (ع) می‌شود عزاداری به صورت عمومی انجام می‌شود و در این مراسم چای، شربت و آب به مردم داده‌ می‌شود. در این مراسم تمامی روحانیون عزاداری را هدایت می‌کنند.

خادم اهل بیت گفت: در یزد شیوه و رسومی وجود دارد که با خاطر آن در مراسم عزاداری مانند دهه محرم میزبانان برای عزاداران قهوه مخصوص یزدی می‌آورند. روش و شیوه تهیه این قهوه بسیار طولانی است و حداقل سه الی چهار ساعت زمان می‌برد. 

مرادی زاده ادامه داد: قهوه یزدی پیشکسوتانی در یزد دارد که آن‌ها آماده‌سازی و موارد مربوط به آن را به نسل‌های بعدی آموخته‌اند تا این سنت حفظ شود. خوشبختانه در تیر ماه سال ۹۸ این قهوه به عنوان اولین نوشیدنی اصیل ایرانی ثبت ملی شد.

وی افزود: پخش قهوه در تکیه‌ها و حسینیه‌ها نیاز به افراد مختلفی دارد تا از مراحل تهیه و آماده‌سازی تا مرحله ارائه به عزاداران را انجام دهند. از این جهت افراد از کودکی به کمک برای پخش قهوه می‌پردازند و به این کار علاقه پیدا می‌کنند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع عزاداری محرم در یزد بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با محمد مرادی زاده، خادم اهل بیت و محمد جواد فارغی یزدی، پیرغلام و رییس موسسه سرپرست هیآت یزد به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها