اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ساخت رباتی که به معلولان امکان راه رفتن می‌دهد

حسین پور ملکوتی :«اکنون دستگاه ما بیش از ۱۲۰۰ ساعت توسط ۱۳۰ توان‌یاب استفاده شده»

دو مخترع، سهند حسین پور ملکوتی و سید مصطفی حوائجی مهمانان دیشب شب‌نشینی بودند؛ آن‌ها در این برنامه از اقدامات خود برای تولید محصول کمک حرکتی به توان‌یاب‌ها سخن گفتند. آن‌ها همچنین از چالش‌های خود در این مسیر صحبت کردند.

سید مصطفی حوائجی، گفت: خوشبختانه امروزه افراد به این نتیجه رسیده‌اند که علمی خوب است که ثروت تولید می‌کند؛ این فرآیند نیز باید مکانیزم سالم و صحیح داشته باشد و ثروت کاذب به وجود نیاورد. علم‌هایی که منجر به تولید ارزش می‌شوند مواردی هستند که باید مورد توجه تمامی افراد قرار گیرند.

ما فعالیت شرکت  را از سال ۹۴ آغاز کردیم و تصمیم گرفتیم در حوزه‌ای که نیاز جامعه است قدم برداریم. من به همراه بنیان‌ گذاران دیگر تجربه رباتیک داشتیم و سعی کردیم با دانشی که داشتیم رباتی بسازیم که معلولان فلج پا بتوانند با کمک آن راه بروند. این ایده از یک سال قبل از فعالیت ما به دنیا معرفی شده بود و توسط ما مطرح نشد ولی فناوری آن در کشور وجود نداشت.

وی افزود: معلولان به همراه تولید شرکت ما می‌توانند راه بروند؛ هدف آن است که بتوانیم در آینده در تمامی مراحل زندگی یک معلول موثر باشیم و به او کمک کنیم. این هدفی است که دانشمندان و مخترعان تمام دنیا نیز سعی دارند به آن برسند.

او اظهار داشت: یکی از اصلی‌ترین مسائلی که به ما انگیزه می‌دهد ابراز علاقه و خوشحالی افرادی است که از محصولات ما استفاده کرده‌اند و توانسته‌اند با موفقیت مسیری را طی کنند. مسئله‌ای که به تازگی بسیار به ما انرژی بخشید خوشحالی معلولی بود که پس از ۱۷ سال توانست بار دیگر راه برود.

او ادمه داد: ربات شرکت ما چهار موتور و گیربکس دارد که مفصل‌های آن در کنار ران و زانو‌ها به معلول کمک می‌کند که راه برود. راه رفتن با این دستگاه مانند دوچرخه‌سواری نیاز به یادگیری دارد و تمامی افرادی که می‌خواهند از آن استفاده کنند باید طی ۳ الی ۱۲ جلسه به یادگیری آن بپردازند.

حوائجی اظهار کرد: اولین نمونه محصول ما طی ۲۲ ماه ساخته شد و در تمام آن مدت ما از متخصصان و بیماران نظرسنجی می‌کردیم. دستگاه ما بیش از ۳۵۰ قطعه دارد و قیمت آن کمتر از یک چهارم نمونه خارجی آن است. متاسفانه با این وجود بسیاری از معلولان توانایی خرید چنین محصولی را ندارند و لازم است که نهاد‌های حمایتی وارد کار بشوند و چنین محصولاتی را در اختیار توان‌یاب‌ها قرار دهند.

وی افزود: سهند حسین پور ملکوتی، مخترع گفت: من نماینده یک تیم هستم که در آن افراد بسیار نخبه و هوشمندی وجود دارند؛ من دانشجوی دکترای رشته برق کنترل هستم و در کنار باقی اعضای تیم سعی کردم در رشد مجموعه تاثیرگذار باشم.

حسین پور ملکوتی ادامه داد: از آنجا که محصول شرکت ما بسیار جدید است و از سال ۲۰۱۴ ایده‌ ی آن در دنیا مطرح شده، بسیاری از معلولان همچنان با آن ناآشنا هستند و یا نمی‌توانند به آن اعتماد کنند. ربات‌های ما به نام اسکلت بیرونی پایین تنه معروف‌اند که از جهت فنی هم رده با ربات‌های خارجی هستند. ربات‌های ما مهندسی معکوس نشده‌اند و صفر تا صد آن‌ها توسط مهندسان ایرانی طراحی شده است. ربات‌های خارجی به دلیل هزینه‌ بالایی که دارند امکان مهندسی معکوس را برای ما از بین برده‌اند.

وی افزود: افرادی که ضایعه نخاعی دارند به شدت قشر مهجوری هستند و این مسئله دلایل بسیاری دارد. زمانی که آسیبی به طناب نخایی وارد می‌شود قسمتی از بدن انسان از کار میفتد و متاسفانه در ایران بیش از صدهزار نفر دچار ضایعه نخاعی هستند. این افراد با استفاده از دستگاه‌های شرکت ما می‌تواند راه رفتن را به حالت عادی‌تر تجربه کنند.

او اظهار داشت: ما همچنین محصولی ساخته‌ایم که به تعادل وزن معلولان در زمان تمرین و یادگیری کار با محصولات‌مان کمک می‌کند؛ این محصول هنوز تولید انبوه نشده اما تلاش داریم هرچه سریع‌تر آن را به بیماران خود معرفی کنیم تا روند یادگیری آن‌ها را آسان‌تر کرده باشیم.

این مخترع گفت: فرآیند تولید در بخش خصوصی بسیار زمان‌بر است؛ علت‌ اصلی بزرگ‌ترین چالش‌های ما آن بود که محصول ما در اختیار افراد توان‌یاب قرار می‌گرفت و این مسئله حساسیت کار را بسیار بالا می‌برد. اکنون دستگاه ما بیش از ۱۲۰۰ ساعت توسط ۱۳۰ توان‌یاب استفاده شده و می‌توانیم بگوییم این دستگاه کاملا مورد اعتماد است.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز      یاسر معظمی گودرزی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

دستاوردهای فاخر دفاع مقدس شهادت امام حسن عسگری (ع) هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها