اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به تاثیر استفاده بی‌رویه از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر مغز انسان

چگونه استفاده بهینه از فضای مجازی داشته باشیم؟

علیرضا مرتضوی، کارشناس روانشناسی مهمان امروز صبح پارسی بود؛ وی در این برنامه درباره تاثیر شبکه‌های مجازی و فضای مجازی بر مغز انسان صحبت کرد. او همچنین در ادامه به راه‌های استفاده بهینه از فضای مجازی اشاره کرد.

او گفت: یکی از خطا‌های اصلی ما در زندگی نگاه‌های صفر یا صدی است؛ به طور مثال فرد بر اساس اتفاقاتی که برایش افتاده به هیچکس اعتماد ندارد یا آنکه همه را معتمد خود می‌داند. نوع مواجه شدن ما با شرایط مختلف زندگی می‌تواند ما را دچار مشکل کند ما باید همیشه تعادل را در هر چیز حفظ کنیم تا به آسایش برسیم.

مرتضوی ادامه داد: این مسئله درباره تنهایی نیز صدق می‌کند؛ انسان می‌تواند در خلوت خود رشد بسیاری داشته باشد اما این تنهایی باید هوشمند باشد. بسیاری از افراد امروزه بیش از ۵ ساعت روز خود را در فضای مجازی می‌گذرانند و این زمان کاملا به تنهایی سپری می‌شود؛ افراد می‌توانند از این زمان نیز استفاده مثبت داشته باشند.

وی افزود: اگر افراد بیش از اندازه ی معمول با فضای مجازی درگیر باشند و این موضوع تحت کنترلشان نباشد دچار مشکلاتی مانند احساس شدید تنهایی در طولانی مدت می‌شوند. این احساس معمولا پایه و اساسی ندارد و افرادی با خانواده پر جمعیت و دوستان زیاد نیز می‌توانند چنین حسی را تجربه کنند.

او اظهار داشت: درگیر شدن بیش از حد در فضای مجازی کارکردهای مغز به عنوان فرمانده بدن را دچار مشکل می‌کند. کاهش کارایی مغز باعث می‌شود افراد در طولانی مدت دچار بیماری‌هایی مانند  آلزایمر شوند چرا که در فضای مجازی اطلاعات به طور خلاصه قرار دارند و این مسئله مغز را به دریافت میزان کمی از داده‌ها عادت می‌دهد. مغز انسان نیاز دارد تا بعضی مواقع اطلاعات پیچیده و طولانی را در خود جای دهد.

 این کارشناس روانشناسی گفت: زمانی که بیش از اندازه درگیر فضای مجازی می‌شویم هیجانات منفی ما انباشته می‌شوند و ما دچار اضطراب و اندوه می‌شویم. همچنین فضای مجازی می‌تواند با بمباران اطلاعات معنای زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهد و این مسئله می‌تواند افراد را دچار افسردگی کند.

مرتضوی ادامه داد: افرادی که می‌خواهند از فضای مجازی استفاده سالم داشته باشند نباید هر صفحه‌ای را دنبال کنند چرا که اطلاعاتی که به مغز خود وارد می‌کنیم می‌توانند ذهن ما را خسته کنند و دچار افسردگی ما شوند. زمانی که ما به دلیل درگیری با فضای مجازی دچار مشکل می‌شویم نمی‌توانیم ارتباطات اجتماعی درستی برقرار کنیم و این خود مسئله مهم دیگری است.

او اظهار کرد: افراد باید استفاده هوشمند از فضای مجازی داشته باشند؛ این یعنی افراد صفحات درستی را دنبال کنند، دسترسی خود به فضای مجازی را مدیریت کنند و همچنین استفاده از فضای مجازی را در تعادل نگه دارند تا بتوانند از این فناوری لذت ببرند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی حسین قطبی زادهاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع ارتباط فضای مجازی با تنهایی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی باعلیرضا مرتضوی، کارشناس روانشناسی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها