اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

لزوم آموزش انسان‌دوستی به فرزندان برای داشتن آرامش درونی

اکبر عقیقی: «انسان‌دوستی واقعی بی‌قید و شرط است»

دکتراکبر عقیقی، کارشناس خانواده مهمان امروز صبح پارسی بود؛ وی در این برنامه از مفاهیم انسان‌دوستی صحبت کرد. او در ادامه به راه‌های آموزش انسان‌دوستی بی‌قید و شرط به فرزندان پرداخت.

دکتر عقیقی گفت: انسان‌دوستی به منظور عشق به همنوعان است و در واقع عشق کامل به همنوعان نهایت انسان‌دوستی به حساب می‌آید. انسان‌دوستی مسئله‌ای تربیتی است که از دیگران می‌آموزیم و یاد می‌گیریم دوست، هم‌وطن و همنوع خود بدون قید و شرط دوست داشته باشیم. اگر این علاقه درگیر قید و شرط خاصی باشد انسان‌دوستی به حساب نمی‌آید.

 انسان‌دوستی با مسئله دل‌سوزی تفاوت دارد؛ انسان‌های متعهد با افراد دل‌سوز متفاوت‌ هستند و کمک‌های آن‌ها پیچیده‌تر و عمیق‌تر هستند. افراد انسان‌دوست باید بتوانند دل‌سوزی را همراه با تعهد داشته باشند و کمک‌های سازنده‌تر را جایگزین کمک‌های سریع و زودگذر کنند.

وی افزود: والدین برای تربیت فرزندان خود باید تا سن ۱۲ سالگی تمام تلاش خود را بکنند چرا که سن یادگیری تا ۱۲ سالگی است و پس از آن افراد باید از آموخته‌های فرزندان خود پاسداری کنند. آموزش یک مسئله جدید به فرزند ۱۸ ساله بسیار دشوارتر است در حالی که این عمل پیش از ۱۲ سالگی به راحتی انجام می‌شود.

او اظهار داشت: مسئله انسان‌دوستی بهتر است از طریق سرمشق دهی به فرزندان انتقال داده شود؛ برای مثال زمانی که والدین به افرادی در خیابان کمک می‌کنند و فرزندان متوجه می‌شوند که آن‌ها نسبت به مشکلات دیگران بی‌تفاوت نیستند، آن کودکان انسان‌دوستی را می‌آموزند. به چنین روشی سرمشق‌ دهی می‌گویند که تاثیر بسیار بالایی دارد.

کارشناس خانواده ادامه داد: در کنار این اقدامات، رسانه‌ها، روانشناسان، معلمان و استادان باید به کودکان تفاوت تعهد و دلسوزی را بیاموزند. انسان اگر بخواهد در آرامش زندگی کند نباید از کسی توقع داشته باشد. افراد باید بتوانند معنای انسان‌دوستی بی‌قید و شرط را بفهمد چرا که وقتی انسان چرایی زندگی را بداند با هر چگونگی می‌سازد.

عقیقی گفت: انسان سه ذهن دارد که شامل ذهن هیجانی، استدلالی و عاقل می‌شوند؛ ما در تعلیم و تربیت فرزندان‌مان باید آن‌ها را به سمت ذهن عاقل راهنمایی کنیم. زمانی که کودک تفکر نقادانه داشته باشد می‌تواند همیشه درست تحلیل کند و درک مناسبی از شرایط داشته باشد. این تفکر باعث می‌شود کودک در آینده دچار مشکل نشود و حس انسان‌دوستی خود را اشتباه مصرف نکند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی حسین قطبی زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع انسان دوستی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی بااکبر عقیقی، کارشناس خانواده به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

«شب نشینی» به بررسی فیلم درخت خاموش می‌پردازد نگاهی به انواع روش‌های درمان سرطان رضایت نسبت به زندگی؛ از نگاه یک خلبان جوان گردشگری پنجره ای رو به توسعه تازه های اخبار سرطانی در صبح پارسی گفتگوی شب نشینی امشب به اوقاف اختصاص دارد. اهمیت روایت داستان و انتقال احساسات از نگاه احمد کاوری کارگردانی و سینما؛ رشته ای جذاب و پرطرفدار، موضوع «شب نشینی» امشب نگاهی به جایگاه و کیفیت نیروی دریایی ایران در جهان گفت‌وگوی شب‌نشینی با خانواده موفق ورزشی رسانه های خارجی با نقاب منافقان داخلی سخنگوی آتش‌نشانی به «صبح پارسی» فردا می‌آید سرتیپ جانباز دفاع مقدس مهمان «شب نشینی» می‌شود اهمیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس اقدام زیبای رهبر انقلاب برای شرکت در مراسم عقد یک آزاده خانه مهر 6 مهر "آثار و ارزش‌های دفاع مقدس" موضوع صبح پارسی سه شنبه 5 مهر شبکه جهانی جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در میسر هم افزایی و تعاملات مشترک نگاهی به جایگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران در علوم نظامی آمدم ای شاه پناهم بده مدارس ایرانی خارج از کشور حلقه ی ارتباطی فرزندان ایران با عقبه ی تمدنی و زبان فارسی. گفت‌وگو با بازیگری مردمی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند بیماران دیالیزی از چه تغذیه ای استفاده کنند؟ صبح پارسی فردا به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رود اهمیت غربالگری در دوران بارداری برای داشتن فرزندانی سالم بررسی جایگاه زبان فارسی و گسترش آن در کشورهای دیگر مهم‌ترین ویژگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ صبح پارسی فردا به بررسی پیشرفت نجوم در ایران می‌پردازد رکورددار بی‌خوابی هجده ساله به «شب نشینی» می‌آید ادبیات فارسی محور ژرفا تلاش خیرخواهانه­ ی بی­ چشم­ داشت نیکوکاران ایرانی در گستره­ ی جهان نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های زبان فارسی کهیر چیست و چطور بروز می کند؟ روایت علی اکبر سلطانعلی از پذیرفتن مسئولیت موسیقی مختارنامه زبان و ادبیات فارسی در قاب جام جم آوازخوان مختارنامه به شب نشینی می آید وقتی عشق به اباعبدالله (ع) گره گشایی می کند هویت و فرهنگ در ژرفای 28 شهریور لزوم جلب مشارکت ایرانیان خارج کشور در مدرسه سازی حال و هوای اربعینی شب نشینی فرصت‌های بی‌نظیر سازمان همکاری شانگهای برای ایران نقش فعالان هنری و فرهنگی در اربعین امسال خانواده در ژرفا حضور معاون ساماندهی و شبکه سازی کانون‌های مساجد کشور در «شب نشینی» امشب نگاهی به و ضعیت موکب‌داران در اربعین امسال طراح صحنه های جنگی مختارنامه در شب نشینی هنر عاشورایی «شب نشینی» امشب حال‌ و هوای کربلایی می‌گیرد تاریخ و تمدن در ژرفا دستگا‌ه‌های مورد استفاده در موسیقی مذهبی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها