اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

قاره افریقا روی پول خوابیده است و ما هم توان کار داریم.

ریس اتاق بازرگانی ایران و افریقا: یک فرصت بی نظیر برای ایرانیان خارج از کشور؛ شرکت های تهاتری و سرمایه گذاری تاسیس کنید

مسعود برهمن رییس اتاق بازرگانی ایران و افریقا درباره سفر رییس جمهور کشورمان به قاره سیاه گفت:

از منظر نگاه بخش خصوصی حضور در جایی که  توجیه اقتصادی، فضای کارکردن و رقابت وجود داشته باشد، خوب است و سفر رییس جمهوربه افریقا پس از ۱۱ سال  از این منظر بسیار خوب بود  که دو‌پیامد می تواند داشته باشد.
این دو پیامد یکی قراردادهایی هستند که در این سفر بسته شد و دوم اینکه رییس جمهور کشورمان، خودش از نزدیک فرصت ها را دید و انها را بررسی کرد. این برای یک کشور بسیار مهم است و در تمام این مدت از این مساله غفلت شده است زیرا در دو دولت گذشته فرصت های افریقا عملا از دست رفت.
وی در تشریح شرایط بسیار مساعد افریقا برای فرصت های سرمایه گذاری گفت: افریقا ۵۴ کشور و ۱ میلیارد و ۴۵۰ میلیون نفر جمعیت دارد.  گردش مالی ۱۳۰۰ میلیارد دلاری در کالا و ۳۰۰ میلیارد دلاری در خدمات و ۳۰ درصد معادن جهان در این قاره متمرکز شده که برای تاجران در تمام دنیا از اهمیت زیادی برخوردار است.
برهمن با اشاره به درخواست های متعدد کشورهای افریقایی از اتاق بازرگانی ایران برای حضور در این قاره و در بعد اقتصادی گفت:  به کرات  درخواست از کشورهای افریقایی داریم که   معادن مختلف طلا وجود دارد و نیاز به سرمایه گذار داریم تا مثلا نیم تن برداشت را به یک تن برساند و یا معدن پلاتینیوم اورانیم، کبالت و مس که اتفاقا موارد اولیه بسیاری از شرکت های کشور ماست.
این تاجر بخش خصوصی در افریقا گفت :ما شرکت های بسیار مهمی در افریقا با عملکرد فنی بسیار خوب داشته ایم و همین موجب شده  در رقابت با کشورهای امریکایی و اروپایی درخواست های سرمایه گذاری بیشتری برای حضور ایران وجود داشته باشد که باید از این تقاضاها استفاده کرد.
برهمن در تشریح واقعیات این گفته خود اظهار داشت: نگاه ما ایرانیان در تمام دنیا یک نگاه برد برد است و علاوه بر نگاه تجاری همیشه یک نگاه انسان دوستانه در تمام تجارتمان با افریقا داشته ایم این در حالی است که امریکایی ها و اروپایی ها با افریقا تجارتی مبتنی بر غارت اموال و معادن داشته اند و هیچ تکنولوژی فنی و مهندسی را برای این بخش از کره زمین پس از استفاده از معادن و فرصت های ان برجا نگذاشته اند در حالیکه ایرانی ها با قدمت تجارت 900 ساله در افریقا علاوه بر تجارت در انتقال تجربیات فنی و مهندسی در بسیاری از بخش ها در این قاره موفق عمل کرده اند..
وی در خصوص فرصت های مهم سرمایه گذاری در افریقا گفت که یکی از پاشنه  اشیل های این کشورها تبدیل کردن میوه ها به کنستانتره است که چنین توانمندی ای در ان ها وجود ندارد در حالیکه میوه های بسیار خاصی در این کشور به بار می نشیند.
رییس اتاق ایران و افریقا افزود: کشت فراسرزمینی در افریقا برای ایرانیان در شرق افریقا بسیار قابل دسترس است و اب و بندر و حمل و نقل بسیار مهم است و برای ایران توجیه اقتصادی دارد.
برهمن با اشاره به اهمیت برنامه ریزی جدی تر دولت برای قاره افریقا گفت :بخشی از حضور در افریقا را باید دولت تسهیل کند تا بخش خصوصی بتواند از فرصت ها به نفع کشور استفاده کند.
وی تاکید کرد: چین 150 برابر و ترکیه 40 برابر ایران در افریقا سرمایه گذاری کرده اند که این کار از عهده صرفا تجار بخش خصوصی  برنمی آید و باید دولت وارد گود شود. علت این پیشرفت برای ان ها این است که حمایت های خوب دولتی در ان جا برای حمل و نقل پرواز ها و ضمانت نامه ها مهم است و این درحالی است که سهم ایران زیر یک هزارم تجارت افریقا است و هر کاری هم تا به حال شده است با غیرت و تعصب بخش خصوصی انجام شده ولی اگر برای بخشی حرکت های زیر ساختی،  دولت همکاری کند می توانیم در 5 سال اینده، رقم ده میلیاردی در قاره افریقا  داشته باشیم.

مسعود برهمن رییس اتاق بازرگانی ایران و افریقا در خصوص  فرصت ها و زمینه های سرمایه گذاری به برنامه فرصت شبکه جام جم گفت: من به ایرانیان خارج از کشور پیشنهاد می کنم اگر به ایمیل اتاق بازرگانی ایران و افریقا اعلام امادگی کنند . ازهمین فردا پروژه های اماده را به ان ها در افریقا واگذار خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: پروژه هایی  توسط اتاق کاملا بررسی شده و توجیه اقتصادی دارد و درخواستش از طرف شرکت های افریقایی وجود دارد که بخشی دولتی و بخشی خصوصی است. گاز و سیلندر جزو تقاضاهای زیاد از ده کشور افریقایی است و سود آن بالای 50 درصد است و باز هم تاکید می کنم ما در کشورهای افریقایی  به دنبال بازی برد برد هستیم.
برهمن افزود: کشورهای افریقایی مشکلات زیادی برای برق دارند. انرژی های خورشیدی و تجدید پذیر در افریقا بسیار مورد توجه است و زمین های کشاورزی و تراکتور هم در افریقا از سوی ایران طرفداران زیادی دارد. همچنین برای دارو و تجهیزات پزشکی ایران مطالبه بسیار زیادی از افریقا دارد و چون ریجستری دارو امکانپذیر نیست و همین گواهی نامه های بین المللی ما برایشان کافی است بازار خیلی خوبی برای ایرانیان در این زمینه وجود دارد. همچنین بازار مسکن و ساخت و ساز در ان جا بسیار مورد توجه است و همین حالا ما 2 تا 15 هزار  درخواست مسکن از نیجر داریم.
برهمن خاطر نشان کرد: ما پیشنهاد می کنیم که  ایرانیان در تاسیس شرکت های تهاتری و شرکت های سرمایه گذاری اغاز به کار کنند زیرا به این شکل مشکل تبادل مالی را حل می کنیم .
وی در پایان گفت: قاره افریقا روی پول خوابیده است و 15 کشور نفتی و 65 درصد طلا و 90 درصد الماس دنیا ان جا است اما سرمایه گذار و پول نقد و در دسترس برای کارهایشان  ندارند.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها