اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سوالات متداول ايرانيان خارج از كشور در خصوص نظام وظيفه

 
1- دانش آموزان و دانشجويان خارج از كشور در صورت فراغت ، اخراج ويا ترك تحصيل تا چه مدت مي بايست خود را به وظيفه عمومي معرفي نمايند؟

اينگونه مشمولان حداكثر 1 سال از تاريخ فراغت ، اخراج يا ترك تحصيل فرصت دارند خود رابه وظيفه عمومي معرفي نمايند .

2- آيا مشمولي كه داراي معافيت تحصيلي دانش آموزي يا دانشجويي خارج از كشوراست مي تواند به دفعات متعدد به كشور مسافرت نمايد؟

صدور مجوز تردد سالانه براي اين گروه از مشمولان در اختيار وزارتخانه هاي مربوطه ميباشد و تردد مشمولان در سنوات مجاز تحصيلي ميسر بوده و دفعات تردد نبايد مانعي براي فراغت از تحصيل در سنوات مجاز باشد .

3- سنوات تحصيل دانشجويان در خارج از كشور چگونه ميباشد؟

سنوات تحصيلي دانشجوياني كه با مجوز وظيفه عمومي از كشور خارج شده اند و داراي معافيت تحصيلي ميباشند ، همانند دانشگاه هاي داخل كشور ميباشد وفرقي باهم ندارند.

4- آيا دانشجويان انصرافي در خارج از كشور حق تحصيل مجدد را دارند؟

كليه دانشجويان دانشگاه هاي داخل و خارج از كشور كه داراي معافيت تحصيلي مي باشند، در طول دوره تحصيل (از ديپلم تا دكتري )، فقط يكبار حق انصراف داشته و با شرط اينكه 1سال ازتاريخ انصراف آنان سپري نشده باشد ، ثبت نام و صدور معافيت تحصيلي در دانشگاه جديد (مورد تاييد وزارتخانه هاي علوم و تحقيقات ، بهداشت و آموزش پزشكي ) بلا مانع مي باشد .

5- دربازگشت از سفر هاي خارج از كشور با مشمولاني كه به موقع به كشور وارد شده ليكن با تاخير خود را به وظيفه عمومي معرفي نموده اند چگونه رفتار خواهد شد؟

از شش ماه تا يكسال از خروج مجدد ايشان جلوگيري خواهد شد .

6- شرايط صدور معافيت تحصيلي براي دانش آموزاني كه قبل از سن مشموليت از كشور خارج شده اند چيست ؟

چنانچه دانش آموز قبل از سن مشموليت مقيم خارج از كشور باشد، بايد با اخذ گواهي اشتغال به تحصيل از دبيرستان مربوطه و تاييد آن توسط نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در محل اقامت ،مدارك را به مركز امور بين الملل مدارس خارج از كشور وزارت آموزش و پرورش ارسال و پس از درخواست معافيت تحصيلي اين وزارت خانه ،در صورت تاييد سازمان وظيفه عمومي معافيت تحصيلي صادر گردد .

7- در چه مقطع تحصيلي مي توانيم براي ادامه تحصيل در خارج از كشور مجوز بگيريم؟

صدور مجوز خروج به منظور ادامه تحصيل در خارج از كشور صرفا براي فارغ التحصيلان ليسانس و بالاتر(تامقطع دكتراي غير پزشكي و تخصصي پزشكي ) فاقد غيبت ، پس از پذيرش مراكز پذيرفته شده و با سپردن وثيقه به وظيفه عمومي ، امكان پذير مي باشد.

8- شرايط صدور معافيت تحصيلي براي مشمولاني كه در خارج از كشور ديپلم اخذ كرده اند و متقاضي تحصيل در دانشگاه هاي كشور خارجي هستند ،چيست؟

اين گونه مشمولان چنانچه در رشته ودانشگاه هايي كه مورد تاييد (وزارت علوم ،تحقيقات و فناوري يا وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي) باشد به شرط عدم ورود به غيبت ،مشغول تحصيل شوند پس از درخواست معافيت تحصيلي توسط وزارت علوم و تحقيقات و يا وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي تا رسيدن به درجه دكتري ميتوانند از معافيت تحصيلي بهره مند شوند .

9- شرايط انتقال به كشور دانشجوياني كه با استفاده از معافيت تحصيلي در خارج از كشور مشغول به تحصيل هستند براساس چه معياري خواهد بود ؟

شرط انتقال دانشجويان ذكر شده اين است كه از تاريخ شروع به تحصيل آنان در دانشگاه خارج از كشور بيش از يكسال سپري نشده باشدو در صورت با ارائه مدارك انصراف از دانشگاه خارج از كشور توسط وزارت علوم ، موافقت نامه دانشگاه مقصد (ايران) و نامه درخواست وزارت علوم و تحقيقات يا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي يا سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي موضوع توسط سازمان وظيفه عمومي بررسي شده و معافيت تحصيلي صادر مي گردد.

10- لازمه صدور معافيت تحصيلي براي دانش آموزان خارج از كشور چيست؟

قبل از سن مشموليت از خارج از كشور شده باشند ، تحصيل آنان در دوره دبيرستان و پيش دانشگاهي پيوسته و به صورت مستمر باشد و مدرك ديپلم يا پيش دانشگاهي خود را در خارج از كشور اخذ نموده باشند .

11-دانشجوياني كه با استفاده از معافيت تحصيلي در خارج از كشور به تحصيل اشتغال دارند .چنانچه درحين تحصيل به كشور مراجعت كنند ،ظرف چه مدت بايد از كشور خارج شوند ؟

مدت حضوردانشجويان خارج از كشور ، درايران به عهده وزارت علوم و تحقيقات ميباشد ومي بايست حداكثر ظرف3 ماه از كشور خارج شوندو در صورتي كه درخواست حضور به مدت بيشتري دارند ميبايست با مجوز وزارت علوم باشد.

12- نحوه رفتار بامشمولي كه در خارج از كشور تحصيل مي كند و پس از مراجعت به كشور ظرف مدت 6 ماه ازكشور خارج نشود چگونه است ؟

چنانچه مشمولي به منظور خروج از كشور به مدت بيشتري نياز داشته باشد ،اين مدت درصورت پيشنهاد وزارت علوم و موافقت سازمان وظيفه عمومي ناجا تا 6 ماه ديگر نيز قابل تمديد خواهد بود.

13- نحوه رسيدگي به درخواست مشمولان خارج از كشور چگونه است؟

مشمول بايد با مراجعه به نمايندگي يا كنسولگري دولت جمهوري اسلامي ايران در كشور محل اقامت ،مدارك خود را ارائه كند تا پس از بررسي و تاييد وزارت خارجه ،مدارك را براي بررسي و اقدامات لازم به سازمان وظيفه عمومي ناجا ارسال كنند .

14- آيا براي دوره تافل معافيت تحصيلي صادر ميگردد؟

به افراديكه در سن مشموليت بوده ودر خارج از كشور دوره تافل را سپري ميكنند معافيت تحصيلي تعلق نخواهد گرفت .

آخرین اخبار

شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید کوتاهی عمر ام ابیها(س) یکی از علل شناخت محدود بشر از فضائل ایشان نمایش «کوچه های بنی هاشم» نمایشی میدانی که در نوع خود بی نظیر است چاپ چند کتاب به زبان انگلیسی توسط مترجمی که دچار فلج اطفال بود/ حسن اسدی: از تاثیر نقش تئاتر جدیدم پرخاشگر شده ام!؛ در جوانی مانیتورهای اتاق فرمان برایم شبیه سفینه ها بود سوگواره یاس کبود در شب نشینی جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها